DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

CHP’den “VIP” torpile suç duyurusu
40 okunma

CHP’den “VIP” torpile suç duyurusu

ABONE OL
14 Ocak 2015 07:45
CHP’den “VIP” torpile suç duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Mahmut Tanal, Genel Başkan Yardımcısı Koç’un gündeme getirdiği, Devlet Memurları Kanunu’nun istisnai memuriyeti düzenleyen hükmünün kötüye kullanıldığı iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu, atamaların, kayırmacılık olduğunu ileri sürdü.

CHP, devlet memurluğuna Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) haricinde yapılan istisnai memur alımları ile ilgili olarak istisnai memurlar, aracı olanlar ve istisnai memur alanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, “Bu bir kayırmacılıktır. Kayırmacılık anayasamız, uluslararası sözleşmeler, ceza kanunumuz ve tüm mevcut olan pozitif kanun ve hükümlerinin hepsi bunu yasaklar, hapis cezasını ön görür. Aynı zamanda ahlak acısından da kabul edilebilir bir durum değil, din acısından da kabul edilebilir bir durum değil” dedi. CHP,  daha önce kamuoyuna duyurduğu VIP Torpil listelerine konu istisnai memur alanlar, aracı olanlar ve istisnai memurlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Parti adına suç duyurusunu yapan Tanal Ankara Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu. Yapılan atamaların bir kayırmacılık olduğunu vurgulayan Tanal, “Bu bir kayırmacılıktır. Kayırmacılık anayasamız, uluslararası sözleşmeler, ceza kanunumuz ve tüm mevcut olan pozitif kanun ve hükümlerinin hepsi bunu yasaklar, hapis cezasını ön görür. Aynı zamanda ahlak acısından da kabul edilebilir bir durum değil, din acısından da kabul edilebilir bir durum değil” ifadelerini kullandı.  Devlet memuru alımında alınacak olan kişinin tarafsız olması ve bir siyasi parti ile ilişkisinin olmaması gerektiğine vurgu yapan Tanal, “ Bu konu ile ilgili Sayıştay Genel Kurulu’nun bir kararı var. Bu kararda ’Türkiye’de son yıllarda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 59. maddesi uyarınca istisnai yolla memur alımı kötüye kullanılmaktadır. Bu partizanca davranışlara sebebiyet vermektedir, keyfi kullanılmaktadır. Devlet içerinde siyasi parti örgütlenmesi yapılmaktadır. Burada sınavlar paypas edilmektedir” dedi.

Soruşturma başlatılmalıydı
Yaptıkları suç duyurusunun takipçisi olacaklarını kaydeden Tanal açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bu güne kadar yapılan açıklamalara rağmen cumhuriyet savcılarının resen harekete geçmesi gerekirken, resen mevcut olan basında çıkan haberleri suç duyurusu olarak kabul edip soruşturma açması gerekirken bize bu güne kadar gelen bir bilgi olmadı. Bunun üzerine biz de suç duyurusunda bulunduk.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.