DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 651147-17,81%
Adana
18°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

CHP’li Gürer’in soru önergesine Bakan Pakdemirli’den çelişkili yanıt

CHP’li Gürer’in soru önergesine Bakan Pakdemirli’den çelişkili yanıt

ABONE OL
14 Kasım 2021 08:48
CHP’li Gürer’in soru önergesine Bakan Pakdemirli’den çelişkili yanıt
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım Bakanı Pakdemirli, bir yandan güncel olarak takip ettikleri yem piyasasında yetiştiricilerin aleyhine oluşacak durumlara anında müdahale ettiklerini belirtirken, diğer yandan da yem maliyetlerinde oluşan artış nedeniyle üreticilere destekleme ödemesi yaptıklarını açıkladı…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki afaki artışlar nedeniyle mağduriyet yaşayan süt üreticileri ve besicilerin sorunlarını, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, pandemi nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerinin yem maliyetlerinde oluşan artıştan etkilenmelerini önlemek için yem desteği yapılmaya başlandığını açıkladı.

YEM FİYATLARINDAKİ AFAKİ ARTIŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde besi ve süt üretiminde kullanılan yem fiyatlarındaki afaki artışa dikkat çekti.

KONTROL MEKANİZMASI ÇALIŞIYOR MU?

Maliyet artışlarının besicileri ve süt üreticilerini büyük ölçüde mağdur ettiğine değinen Ömer Fethi Gürer bu artışların önlenmesi için devlet kontrol mekanizması kurulup kurulmadığını sordu.

DESTEKLEME YAPILACAK MI?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ayrıca hazır yem için besicilere ve üreticilere kilo başı destekleme yapılıp yapılmayacağının da açıklanmasını istedi.

ET, SÜT VE YEM PİYASASI GÜNCEL OLARAK TAKİP EDİLİYORMUŞ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, et, süt ve yem piyasasının, güncel olarak takip edildiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CASUSLUK VE MAFYOKRASİ

ANINDA MÜDAHALE!

Bakan Pakdemirli, yetiştiricilerin aleyhine oluşabilecek durumlarda, et ve süt piyasasının düzenlenmesi ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli müdahalelerin anında yapıldığını ileri sürdü.

YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN İTİRAFI

Pakdemirli, 10 Temmuz 2020 tarihli Cumhurbaşkanı Kararıyla, Covid-19 pandemisi nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerinin, yem maliyetlerinde oluşan artıştan etkilenmelerini önleyerek üretimde sürdürülebilirliğin ve üretici fiyatlarında istikrarın sağlanması amacıyla, yem desteği yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

YEM FİYATLARI BİR YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yem fiyatlarının geçen yıla göre neredeyse iki kat arttığına dikkat çekti.

ÇELİŞKİLİ İFADELER

Yem fiyatlarındaki önlenemeyen artışın süt üreticilerini ve besicilerini mağdur ettiğine vurgu yapan Gürer, “Bakan, soru önergemize verdiği yanıtta bir yandan yem piyasasının güncel olarak takip edildiğini ve olumsuz durumda anında müdahale edildiğini belirtirken diğer yandan da maliyetlerdeki artışı itiraf ederek, sürdürebilirliğin önlenmesi amacıyla yem desteği kararı alındığını açıklıyor. Buradan yem piyasasının sürekli olarak kontrol edilmediği, ediliyorsa bile müdahale yapılamadığı ortaya çıkıyor” dedi.

AZ MİKTARDA HAYVANI OLAN SÜT ÜRETİCİSİ NE YAPACAK?

Yapılan desteklemelerin yem fiyatlarındaki yüksek artışların yanında cüzi bir miktar olarak kaldığını da ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Diğer yandan desteklemeler 20 büyükbaş hayvan ve 50 küçükbaş hayvanı olana üretici ve besici içini yapılıyor. Ancak ülkemizde 20 başın altında büyük baş ve 50 başın altında küçükbaş hayvanı olan binlerce üretici var. Ne yazık ki onlar bu desteklemelerden de faydalanamıyor. Bir destekleme yapılacaksa eğer, hayvan varlığı ile ilgili kota getirilmeden, tüm üretici ve besicileri kapsayacak şekilde yapılmalıdır” diye konuştu. Gürer, saman, yonca, küspe ve sanayi yeminde sürekli artışın hayvancılık yapanları ciddi zorladığını, bunun olumsuz yansımasının hayvanların kesime verilmesi olacağını, özellikle süt üretiminde sorunlar yaşanabileceğine de dikkat çekti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet