CHP’li Sümer Uyardı: “Kobi’leri Büyük Tehlike Bekliyor”

CHP’li Sümer Uyardı: “Kobi’leri Büyük Tehlike Bekliyor”

ANKARA – CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, kovid 19 salgını sürecinde bankalardan kredi almaya yöneltilen KOBİ’lerin büyük bir borç yüküyle karşı karşıya kalacağını belirterek Meclis’e yeni bir bütçenin getirilmesini istedi.

Sümer, TBMM’ye yaptığı konuşmada kovid-19 salgınından etkilenen toplumsal kesimleri korumak için ekonomi yönetiminin bulduğu tek formülün ‘borçlandırma’ olduğunu belirterek “Vatandaşların, esnafın ve KOBİ’lerin başta bankalara olmak üzere borçları giderek artıyor” dedi.

Sümer, Nisan ayında borçlanmada patlama yaşandığını kaydederek şu bilgileri verdi:

“KOBİ’lerin bankalara olan kredi borçları Nisan ayında bir önceki aya göre 95,7 milyar lira yani yüzde 14,4 oranında arttı. 758,2 milyar lira gibi rekor bir seviyeye yükseldi.
YENİ BÜTÇE GETİRİLSİN

KOBİ’lerin borcu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 oranında yani 121 milyar lira arttı. Bu yılbaşına göre ise 142,9 milyar lirayla yüzde 23,2 oranında artmış oldu.”

Bankalar donuk alacaklarına ilişkin 90 gün olan asgari gecikme süresinin salgına karşı alınan önlemler kapsamında 31 Aralık 2020 tarihine kadar 180 güne çıkarıldığını anımsatan Sümer, “Bu sürenin sona ermesiyle birlikte KOBİ’leri bir borç yükü bekliyor. 2020 yılı için onaylanan bütçe, sorunlara çözüm getirme vasfını yitirmiştir. Yeni bir bütçe ve plan Meclise getirilmeli önerimizi bir kez de buradan tekrarlıyorum” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ‘Gemi batmak üzere’ demişti! Görevden alındı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN