CHP’li Sümer’den Bakan Selçuk’a: “Öğretmen maaşını bırak yandaş müteahhitlere ödenen paralara bak”

CHP’li Sümer’den Bakan Selçuk’a: “Öğretmen maaşını bırak yandaş müteahhitlere ödenen paralara bak”

ADANA – CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, öğretmenlerin aldığı maaşı yük olarak gören Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a “Öğretmenin maaşıyla uğraşmayı bırakın yandaş müteahhitlere sadece bu yıl içinde kaç para ödendiğine bakın” diye seslendi.

Sümer yaptığı yazılı açıklamada, “Eğitimde asıl yük öğretmen maaşlarıyla ilgilidir” diye konuşan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yatırım yapamamasının nedenini öğretmen maaşlarına bağlayan Selçuk’a tepki gösterdi.

Selçuk’un özel okul sahibi olduğunu anımsatan Sümer, “Sayın Bakan öğretmeni, çocuklarımızın ve geleceğimizin mimarı olarak değil herhangi bir iş alanında çalışan bir işçi gibi görmektedir. Bir işveren tavrı göstermektedir. Eğitim böylesi bir piyasacı mantığa teslim edilemez” dedi.

Sümer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yatırım yapamamasının asıl nedeninin öğretmen maaşları olmadığını belirterek Bakan Selçuk’a şöyle seslendi:

“Sayın Bakan bütçede hangi kalemlere ne kadar ödeme yapıldığını araştırabilirsiniz. Öğretmenin maaşıyla uğraşmayı bırakın yandaş müteahhitlere sadece bu yıl içinde kaç para ödendiğine bakın.”

ÖĞRETMENLER İÇİN ÖNERİLER

Maaşların yıllar içinde eridiğini kaydeden Sümer, öğretmenlerin ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi için şu önerilerde bulundu:

-Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmalı ve öğretmen yetiştirme, ilk atama, yer değiştirme, görevde yükselme, mali ve sosyal haklar gibi tüm konular bu kanun kapsamında çözüme kavuşturulmalı.

– Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilerek, tüm öğretmenler kadrolu olmalıdır.

-Öğretmen açığını kapatmak için her yıl 180 bin öğretmene kadro verilmeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adana’da kanlı gece! Pompalıyla dehşet saçtı

-24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmelidir.

-Öğretmenlere 3600 ek gösterge hakkı tanınmalı ve ek ders ücretleri artırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN