CHP’li Sümer’den Basın Çağrısı “Gazetecilerin Maaşlarını Devlet Ödesin”

CHP’li Sümer’den Basın Çağrısı “Gazetecilerin Maaşlarını Devlet Ödesin”

ANKARA- CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, korona virüsü salgını dolayısıyla basının zor bir dönemden geçtiğini belirterek salgın bitene kadar medya kuruluşlarından telefon, elektrik, internet ücretin alınmamasını ve çalışanların SGK primleri ile maaşlarının bir kısmının devlet tarafından karşılanmasını istedi.

Sümer, TBMM’de yaptığı konuşmada kamuoyunun böyle dönemlerde doğru ve güvenilir kaynaklardan haber almaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu ve bunun temel haklardan biri olduğunu belirtti.

Özveriyle çalışan basın mensuplarına teşekkür etmenin ötesinde dışında onlar için bir şeyler yapmak durumunda olduklarını kaydeden Sümer, “Gazete tirajları giderek düşüyor, reklamlar yok denilecek kadar az, icra iflas ve ihalelerin durdurulması gazetelerin en önemli gelir kaynağı olan Basın İlan gelirlerini de neredeyse yok etti” dedi.

Sümer, yerel basının durumu daha da kötü olduğunu ifade ederek seçim bölgesi Adana’da olduğu gibi birçok kentte gazetelerin haftanın 3 günü çıkmaya başladığına dikkat çekti.LÜTFEN GAZETE ALALIM

Yaşananların gazeteciler için büyük bir işsizlik dalgası anlamına geldiğini söyleyen Sümer şöyle devam etti:

“Basınımızı ve gazetecileri bu durumda bırakmayalım. En azından bu süreç bitene kadar medya kuruluşları için telefon, elektrik, internet gibi hizmetlerden ücret alınmasın.

Çalışanların SGK primleri ve maaşlarının bir kısmı makul bir süre devlet tarafından karşılansın.

Vatandaşlarımıza da çağrı yapıyorum: Lütfen gazete alarak Türk basınına sahip çıkalım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutladı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın