CHP’li Sümer’den Öğrenci Velilerini Sevindiren Teklif

CHP’li Sümer’den Öğrenci Velilerini Sevindiren Teklif

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur.

Saygılarımla arz ederim.

Orhan SÜMER
Adana Milletvekili

 

GENEL GEREKÇE

Eğitimin bireyler, toplumlar ve ülkeler açısından önemi giderek artmaya başlamıştır. Bilgiye ulaşım kolaylığı, insanlarda ve toplumlarda giderek büyük farklar yaratmaktadır.

Bu önemi gören devletler eğitime büyük yatırımlar yaparak vatandaşlarının bu haktan faydalanması için kolaylaştırıcı önlemler almaktadır.

Eğitim, aynı zamanda bir haktır. Herkesin eğitime ulaşma hakkı vardır ve devletin de vatandaşlarına eğitim imkanı sağlaması bir ödevdir. Nitekim vatandaşların bu hakkı ve devletin bu görevi Anayasa ile hüküm altında alınmıştır.

Hal böyleyken Türkiye’de eğitime erişimin önünde birçok engeller bulunmaktadır. Her ne kadar ders kitapları ücretsiz olarak dağıtılsa da başta kırtasiye masrafları olmak üzere yapılan harcamalar giderek artmakta ve eğitime erişimin önünde bir engel oluşturmaktadır.

Kırtasiye malzemelerine gelen zamlar enflasyonun ve asgari ücrete yapılan zamların çok üzerinde olmuştur. TÜİK verilerine göre son 10 yılda okul defteri yüzde 329, kalem yüzde 404, resim boyaları yüzde 247, yazım çizim malzemeleri yüzde 216, kırtasiye malzemeleri yüzde 687 oranında zamlanmıştır.

Son 1 yılda ise okul defteri yüzde 37.4, kalem yüzde 37, resim boyaları yüzde 34.9, yazım çizim kağıtları yüzde 28.5, kırtasiye malzemeleri yüzde 32.7 oranında zam görmüştür.

Asgari ücretteki artış ise son 10 yılda yüzde 283, son bir yılda yüzde 26 oranında olmuştur.

Bu dengesizlik özellikle yoksul vatandaşlarımızın eğitime erişimlerinde büyük bir engel oluşturmaktadır.

Ayrıca okuryazarlık oranının ve toplumun kültürel düzeyinin yükseltilmesi için kitap okuma alışkanlığının teşvik edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenlerden dolayı kitap ve kırtasiye malzemelerinden yüzde 8 ile 18 arasında değişen bir oranda tahsil edilen katma değer vergisinin (KDV) kaldırılması yararlı olacaktır. 

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1– Eğitim amaçlı kırtasiye ve kitapların katma değer vergisinden istisna tutulması amaçlanmıştır.

MADDE 2– Yürürlük maddesidir.

MADDE 3– Yürütme maddesidir.

 

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17’inci maddesinin 1’inci fıkrasına aşağıdaki ifade ( c ) bendi olarak eklenmiştir.

c) Kültür ve eğitim amacına yönelik kırtasiye malzemeleri ve kitap

MADDE 2– Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3–  Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın