Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın faydaları, çikolata bol kalori içeren bir tatlı türü olsa da diğer tatlı ürünlere bakarak sağlık açısından daha faydalıdır. Çikolata bir nevi vücudun gerek duyduğu maddeleri karşılayabilen bir tatlı türüdür. Özellikle bitter çikolata uzmanlar tarafından da onaylanmakta ve tavsiye edilmektedir. Ancak çikolata tüketiminin sağlık için faydalı olması için tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir.

Çikolatanın Faydaları

 • Çikolata, psikolojik olarak vücutta rahatlama sağlar. İçeriği nedeni ile vücutta endorfin salgılanmasına yol açar. Endorfin salgısı, stres, kaygı, endişe gibi ruhsal problemlerde kişinin kendini daha iyi ve mutlu hissetmesine yardımcı olur. Vücutta gerçekleşen çoğu rahatsız psikolojik nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Düzenli çikolata tüketenlerde hem ruhsal hem de fiziksel rahatsızlıklara yakalanma olasılığı daha azdır
 • İçeriğinde yer alan kakao antioksidan bakımından oldukça iyi bir kaynaktır. Antioksidan vücudu kansere karşı korur. Sağlıklı bir yaşam için günlük çikolata tüketimi önemlidir.
 • Çikolata ayrıca diş ve iskelet yapısında florid bakımından da zengin bir kaynaktır. Bu özelliği nedeni ile kemik erimesi ve kemik kırıklarının iyileşme sürecinde kişiye yardımcı olabilmektedir. Sağlıklı kemik ve diş yapısı fiziksel görünümün haricinde estetik anlam da önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenle de çikolata güzellik amacı ile de kullanılabilir.
 • Çikolatanın kan pıhtılaşmasını engelleyen bir etkisi vardır. Dolayısı ile çoğu kalp ve damar hastalıkları üzerinde faydası vardır. İçeriğinde bulunan bakır sayesinde kan hücreleri demiri çok daha rahat bir şekilde kullanabilmektedir. • Çikolata doymuş yağlar içerdiği için asla fazla tüketilmemelidir. Gün içinde tüketilebilecek çikolata miktarı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak günlük ne kadar çikolata tüketileceğine dair henüz tam bir açıklama yoktur.
 • Çikolatanın enerji verici bir faydası da vardır. Kişiye enerji vererek kan şekerini dengede tutar.
 • Bağışıklık ve üreme sistemi için son derece faydalıdır.
 • Bol kahve tüketenler kahve yerine çikolata tüketebilir. Çünkü çikolata kahveden daha az kafein içermektedir.
 • Çikolatanın cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır. Çikolatanın ana maddesi süt ve kakaodur. Kakao çoğu kültürde sağlık amacı ile kullanılmaktadır. Kakao çekirdeğinde imal edilen kakao yağının cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Kakao yağı cilt nemini dengeleyen bir yağdır ve ciltten hızla emilir. 100 gram kadar kakao yağı yaklaşık 10.000 miligram antioksidan içermektedir. Cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm kazanması için kakao yağı son derece faydalıdır.

Çikolata İle Hazırlanan Cilt Maskesi

 • 1 tane C vitamini (sandoz)
 • 1 paket sütlü çikolata

Hazırlanışı Ve Uygulanışı: Sandoz 1 çay bardağı suyun içine atılarak eritilir. Sütlü çikolata iyice ufalanarak eriyen sandozun üzerine eklenir. Karışım krem kıvamı alıncaya kadar karıştırılır. Elde edilen karışım cilde tabaka şeklinde sürülerek 10-15 dakika kuruması beklenir. Kuruyan maske ciltten ılık su yardımı ile temizlenir.

Not: Çikolata maskesi cildi yatıştırarak kişiye mutluluk verir. Maskede kullanılan sandoz ise kişinin canlı ve enerjik görünmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN