DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çim Alanı Oluşturmak

Çim Alanı Oluşturmak

ABONE OL
13 Ağustos 2022 19:03
Çim Alanı Oluşturmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1- Çim alanı yapılacak toprağa, 50 m2 için 2 çuval hayvan gübresi ve 1 çuval 1-3 mm’ lik zeolit konur.

TT: Günümüz de hayvan gübresi tercih edilen yöntem değildir, yavaş erir başlangıç gübreleri uygulanmaktadır.

2- Toprağı 15-20 cm derinligide bellenir,çapalanir. Gübre ve zeolit toprakla iyice karıştırılır.

TT: Toprak analizleri yapılmalıdır, gerekirse toprak değiştirilmelidir.

3- Bir hafta boyunca sulanır. Çıkan otlara herbisit (bitki öldürücü ilaç) atılır. Veya elle köklerinden sökerek temizlenir.

TT: Hangi bölgelerde ve ne ararlıkla sulama gerektiği belirtilmelidir. Atılacak ilacın geniş veya dar yapraklı seçimi önemlidir.

4- Asitlik 6’dan az ise toprağa yanmış kireç veya dolomit karıştırılır. 7’den yüksek ise hayvan gübresi daha bol konur, sulama sık yapılır.

TT: Sulama sıklığı hastalığa ne olabilir.

5- Tohum ekilecek yer 25 kg’lık bir silindirle düzlenir. Amaç toprağı düzlemektir. Başka malzemeler de kullanılabilir.

6- m2 başına 50-100 g çim tohumu atılır.

TT: Hangi tohum çeşidi ???

7- Üzerleri 0,5-1 cm kalınlığında toprak ile kapatılır. (Dikkat: Bu toprak kalın olursa çıkış kötü olur. İnce olursa tohumlar kurur)

8- Çim gübresi atılır (Dikkat: Bu bir suni gübredir. Suni gübreler 5-5-3 veya 15-15-15 şeklinde adlandırılır. Çim gübresindeki ilk sayı en büyük olmalıdır. Örnek: 15-10-5 Son sayı sıfır olabilir)

TT: Konvansiyonel gübreler tam anlamı ile başarıyı getirmez. İz element içermediği için çimler kardeşlenmeyi tamamlayamaz.

9- Tohumlar çimlenene kadar toprak nemli tutulmalıdır. Bu amaçla sık sulama yapılır. Çimlenmeden sonra sulama sayısı azaltılıp, sulama süresi arttırılabilir. (Sulama zamanını belirlemek için: Elinizi toprağa değdirin. Nemli değilse sulayın)

10- 6 hafta kadar çimleri biçmeyin. Sonra (yazın) her 15 gün veya ayda bir çimlerinizi biçebilirsiniz. Kışın biçim gerekmez.

KULLANILACAK TOHUM TÜRÜ

Ege ve Akdeniz için en uygun çim türü Festuca Rubra’dır. Toprağı tam kaplar, tuzluluğa, kuraklığa, hastalıklara, çiğnenmeye dayanıklıdır. Sadece Festuca Rubra kullanabilirsiniz. Tek tür kullanırsanız çimleriniz aynı renk olur ve hoş gözükür. Ancak her zaman karışımlar daha başarılı ve kolaydır. Çünkü toprağı ve güneşi tam kullanırlar.

TT: Ege’ nin bazı bölgelerin de Festuca tercih edilebilir, fakat Akdeniz’ de Festuca’ nın yazın yaşama şansı çok düşüktür. Toprağı göbek yaparak kapatırlar, yan kolları ile gelişmez. Festuca, Bermuda, Paspalum, Zoysia gibi türler toprak zemine yayılarak kapatırlar.

Dünyanın en iyi çimi ise lollium perenne’dir. Her ne kadar Ege ve Akdeniz Bölgesine pek uygun değilse de mutlaka karışımlara girmelidir.

TT: Karışımlarda bulunması fazladan maliyettir. Yazın yeşil, kışın sarı olan çim türlerinde kışın da yeşil görüntü sağlamak için ekstradan kışa girişte Lollium kullanılmalıdır.

Poa pratense ise soğuk bölgelere uygundur ancak çiğnenmeye çok mukavimdir.

Bermuda çimi ise sıcağı ve kurağı sever. Çiğnenmeye dayanıklıdır. Ancak kışın soğukta sararır. Gölge alanlarda gelişmez. Tam güneş almalıdır.

Bu bilgiler ışığında çim alanlarınızı oluşturacak çim karışımları yapabilirsiniz. Piyasalardaki hazır karışımları da alabilirsiniz


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.