DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Cochineal Böceği
264 okunma

Cochineal Böceği

ABONE OL
22 Ocak 2022 08:55
Cochineal Böceği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cochineal böceği, olarak nitelendirilen  bu  böcek  çoğunlukla kahverengi ve kırmızı arası renklerin elde edildiği asalak bir canlıdır. Dactylopiu coccus

ailesinin değişik bir türü olan bu canlı kaktüs bitkisinde parazit olarak yaşamaktadır. Cochineal böceği çoğunlukla kaktüslerin üzerinde yaşayan bir canlıdır. Bitin yaşam tarzına benzeyen Cochineal asalak bir böcek çeşididir. Dişisinin ve erkeğinin görüntüsü birbirlerinden farklıdır. Erkek böcekler genellikle kanatlı ve uzun kuyruklu olurlar. Dişi böcekleri ise daha toplu ve kuyruksuz, kanatsız olmaktadırlar.

Cochineal Böceğinden Karmin Üretimi,

Çok eski zamanlardan bu yana bilinen ve kullanılan bir böcektir. Avrupa’ya 16. yüzyılda gelmiş olan bu böcek, ilk başlarda türlü gıda maddelerine renk verme işinin  yanı sıra tekstil, kozmetik endüstrisinde de kullanılmaya ve yayılma göstermeye başlamıştır. Karmin bu asalak böceğin dişi olanlarından elde edilen ya da  yumurtalarından çıkartılan bir renk pigmentidir. Bu asalak böcek çeşidi Kanarya Adaları’nda ve Meksika’da yaşamakta olan bir canlıdır. Doğal  yaşayış ortamlarında çoğaldıkları gibi kültürel olarak da yetiştirilip ticareti de yapılabilmektedir. Cochineal böceği için özel alanlar ya da tarlalar kurulmaktadır. Bu  canlılar  ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanıp, kurutulduktan sonra öğütülüp un haline getirilir ve renklendirici madde olarak kullanılır.

Karmin Nerelerde Kullanılır?

Bu böcekten elde edilen karmin isimli maddeden  gıda  renklendirmek için ajani olarak  kozmetiklerde, ilaç endüstrisinde ve  boyacılık  sektöründe kullanılmaktadır.

Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı mahsullerini de içine alan geniş bir gıda ürünü seçeneği kullanılan karmin, sosisler ve işlenebilen kümes hayvanları gibi et mahsullerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucu maddelerde, jelatinli hamur işi, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmada, şekerlemede ve süt mahsullerinde de doğal bir  renklendirici olarak kullanılmaktadır. Bir birey yiyecekler aracılığıyla yılda ortalama bir ya da iki  damla karminik asit tüketebilmektedir. Kozmetik sektöründe ise saçlarda ve cilt bakım ürünlerinde, rujda, yüz pudrasında, allıkların içinde  kullanılan bir maddedir.

Doğal olması hasebiyle yan etkileri yok denecek kadar azdır, toksik veya kanserojen bir madde değildir. Bu durumla   beraber, nadiren bazı duyarlı kişilerce anafilaktik şok tepkisine sebep olabilmektedir. Karmin bir böcek maddesi olduğundan  ötürü  gayet  doğaldır. Sentetik, yani yapay olmadığından dolayı  bilimsel  olarak herhangi bir  zararı görülmemiştir. Ancak alerjik tesiri olabildiği  gözlenmiştir. Ayrıca bu karmin böceği maddesinin ünlü kahve ve kola markalarınca kullanıldığı da bilinen bir gerçektir. Günümüzde birçok gıda sanayisi bu böceğin tozunu renklendirici olarak kullanmaya devam etmektedir. Avrupa’da ve Türkiye’de belirli  oranlarda kullanımında bir sorun olmadığını belirterek doğal renklendirici olarak katkı maddesi şeklinde kullanılması uygun görülmüştür.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.