DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Çocuğunuzun Steve Jobs olmasını engellemeyin
86 okunma

Çocuğunuzun Steve Jobs olmasını engellemeyin

ABONE OL
03 Kasım 2014 22:31
Çocuğunuzun Steve Jobs olmasını engellemeyin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuğunuzun Steve Jobs olmasını engellemeyin

Bilgisayar başından kalkmayan çocuğunuz geleceğin Mark Zuckerberg’i (Facebook), Steve Jobs’ı (APPLE), Coco Channel’i olabilecekken, kısıtlamalar ve yanlış yönlendirmeler sonucu istemediği bir iş yapmak zorunda kalabilir.

Yetenekler törpülenmemeli, belirli saat ve belli ortak kullanım süreleriyle çocuğa yetenek saatleri tahsis edilmeli. Çocuklarınızın yetenek tahlilini yapmak ve onları yetenekleri doğrultusundaki mesleklere yönlendirmek, onlar için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.
HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, bazı anne ve babaların çocuklarını yanlış yorumladıklarını ifade etti. Bu hatanın gelecekte sorunlu bireyler ve sorunlu bir topluma neden olduğunu belirten Orhan, ailelerin şu gözlemlerinden örnekler verdi:
“Erkek çocuk sahipleri ‘çocuğum sürekli bilgisayar başında, sürekli top oynuyor, derslerine önem vermiyor, hayvanlara aşırı ilgi gösteriyor’ diye şikâyet eder. Kız çocuğuna sahip aileler ise; bebeklerinin saçlarına değişik şekiller veriyor, anlamsız resimler yapıyor, içine kapanık veya tam tersi çok konuşuyor’ diyerek yakınır. Bize eğitim koçluğu kapsamında başvuruda bulunan ailelerin özellikle pek çoğu, çocuklarının okuldaki başarısızlıklarının altında yatan sebeplerin bunlar olduğunu düşünürler. Bu davranışlarından kurtulan çocuğun derslerinde çok başarılı olabileceği fikrine kapılırlar. Oysa her birey ruhunu beslemek adına, yeteneklerinin icrasına yönelik bir çizgide yürümeyi tercih eder.”

Bırakın kendi çizgisinde yürüsün

Psikolojide yeteneklerin doğuştan geldiğini savunan pek çok kuram ve kuramcı olduğuna dikkati çeken Orhan, çocuklarını tanımakta zorlanan ailelere şu önerilerde bulundu:
“Çocuğunuzun bu gibi alışkanlıkları varsa, bunların onu başarısızlığa sürükleyeceğinden korkmayın. Toplumda her birey doktor, mühendis, avukat, siyasetçi olsaydı, diğer gereksinimlerimiz düşünüldüğünde sosyal yaşam diye bir şey olmazdı. Dolayısıyla çocuklarınızın yetenek tahlilini yapmak ve onları yetenekleri doğrultusundaki mesleklere yönlendirmek, onlar için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.”

HelpA Akademi Genel Koordinatörü Orhan, çocukları bilgisayardan soğutmanın, İnternet bağlantısını kesmenin çok yanlış olduğunu belirtti. Çözümü ise şu örneklerle anlattı:
“Günlük bilgisayar başında geçirilen süre 2 saatten fazla ise bilgisayarı ortak kullanım alanına çekmek ve aile içi bilgisayar saatleri düzenlemek gerekir. Bilgisayar salonda herkesin bulunduğu bir yerde bulunmalı, herkes kullanmalı.”
Dünyanın en iyi futbolcusu sayılan Messi’den örnek veren Orhan, “Çocukları top oynamaktan vazgeçmeyen aileler, emin olun Lionel Messi de çocuğunuz gibiydi. Ve şimdi bir dünya starı. Çocuğunuzu bu yetenekten alıkoymayın. Sürekli bebek elbiseleri üreten kız çocuk anneleri çocuğunuzun ilerde bir ‘Coco Channel’ olması sizi ne kadar mutlu ederdi, bir düşünün. Yetenekler törpülenmemeli, belirli saat ve belli ortak kullanım süreleri şeklinde çocuğa yetenek saatleri tahsis edilmeli”.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.