Çocuk Gelişimi ( Bedensel  Motor Gelişim )

Çocuk Gelişimi ( Bedensel  Motor Gelişim )

Bedensel ve devimsel gelişim öteki gelişim alanları için büyük bir önem taşımaktadır. Bunun yanında bedensel gelişim,devimsel gelişim için ön koşul niteliğindedir.Bireyin devimsel gelişimini yapabilmesi,öncelikle ilgili beden kısımlarının gelişmesine bağlıdır.Bedensel ve devimsel gelişim özellikleri en gözlenebilir ölçülebilir gelişim alanıdır.

Bedensel gelişimin normal olup olmadığını boy uzunluğu ile karşılaştırarak anlayabiliriz. Ancak duygusal gelişimin normal olup olmadığını anlamak için onu uzun süre gözlemlemeliyiz ve bazı ölçme araçları uygulanması gerekir.

Bedensel gelişim doğum öncesi evreden başlayarak ölüme kadar süren bir süreçtir. Bedensel gelişim alanı bedenin iskelet,kas,sinir,solunum,sindirim,dolaşım ve boşaltım sistemleri ile organlardaki değişimleri inceler.Devimsel becerilerini ise insanlar merak ettikleri çevrelerini incelemek için kullanırlar.

Ayrıca bedensel ve devimsel gelişinde bireysel farklılıklar vardır.Bu nedenle her bireyin yada her öğrencinin bedensel ve devimsel gelişimi değerlendirilirken bu ilke göz önünde bulundurulmalıdır

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın