DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çocuk İstismarı Dosyasında Adalet Arıyoruz

Çocuk İstismarı Dosyasında Adalet Arıyoruz

ABONE OL
09 Nisan 2021 17:58
Çocuk İstismarı Dosyasında Adalet Arıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA KADIN PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

Adana Kadın Platformu olarak takip ettiğimiz davalardan olan, 5 ve 6 yaşlarındaki iki çocuğunu istismar etmek suçundan 35 yıl ceza alan sanık M.A.K.’nin cezası istinaf mahkemesindeki incelemenin 35’inci gününde, olayın tanığı olmadığı, dolayısı ile ispatlanamadığı gibi gerekçelerle bozulmuştu. Bozma kararından sonraki ilk duruşma, 8 Nisan 2021 günü, saat 10.00’da Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, 01.10.2021 tarihinde, M.A.K. hakkında “çocuğun cinsel istismarı, çocuğun görebileceği yerlerde müstehcenlik, müstehcen içerik üretmekte çocuğun kullanılması” suçlarından toplam 35 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

İstismara uğrayan çocukların annesi, 6 yıldır evli olduğu ve sürekli şiddet gördüğü eşinden boşanmak üzere dava açmıştı. Boşanma davası sürerken Aile Mahkemesi çocukların velayetinin kime verileceği hususunda Sosyal İnceleme Raporu düzenlenmesini istedi. Sosyal hizmet uzmanının yaptığı görüşmede çocukların babaları tarafından istismar edildiği ortaya çıktı.
Yerel mahkemenin cezalandırma kararı vermesinde çocukların gerek ÇİM’de, gerekse duruşmada alınan beyanlarının birbirleri ile tutarlı olması, sosyal hizmet uzmanlarının, mağdurların olayı kurgulamalarının mümkün olmadığını, anlatımlarının kendi yaş grubu çocuklarının cinsel bilgisinin üstünde olduğu ve bu anlatımların hayal ürünü ya da ezberletilmiş olamayacağı şeklindeki görüşleri etkili olmuştu. Tüm kanıtların sanık aleyhine olmasında rağmen, istinaf mahkemesi olağan dışı bir hızla kararın kaldırılmasına ve sanığın tahliyesine karar verdi.

Sanığın ceza almasına kadar oldukça zorlu bir hukuk mücadelesi verilmişti. Öyle ki şikayetin ilk yapıldığı dönemde savcı tarafından “Boşanma aşamasındasınız, aranızda husumet var” denilerek takipsizlik kararı verilmiş, itiraz üzerine takipsizlik kararı kaldırılmıştı. Adana Bölge Adliye Mahkemesi 12’inci Ceza Dairesinin verdiği karar ile yargı sürecinde başa dönülmüş oldu. İstinaf Mahkemesi verdiği kararda çocukların velayeti konusunda çekişme bulunduğuna değindi ve katılan anne B.’nin, çocukların anneannesinin ve çocukların anlattıklarını hayatın olağan akışına aykırı buldu.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CHP: Cumhur İttifakı’nın başörtüsünü istismar niyeti ortaya çıktı

İstinaf Mahkemesinde 16 Aralık’ta açılan dosyanın 20 Ocak tarihinde, yani 35 günde karara bağlanması ve sanığın alelacele tahliye edilmesi ise adalet mücadelesinin uzun zamana yayılmasına alışık olan bizler için şok edici olmuştur. Bu durum bize amaçlanan erkekleri korumak olunca yargının ne kadar hızlı hareket edebildiğini de göstermiştir.
İstinaf Mahkemesi kararında olayın tanığının bulunmadığından bahsedilmiştir. Ancak zaten taciz, tecavüz, istismar gibi suçlar özellikle tanıkların olamayacağı durumlarda işlenen suçlardır. Üstelik burada babanın istismarı söz konusu olduğundan tanık olmaması anlaşılabilir bir durumdur.

İstinaf Mahkemesi ayrıca dosyaya sanık vekilleri tarafından sunulan ilgisiz her türlü delile de gerekmediği kadar itibar etmiştir. Öyle ki çocukların mutlu göründükleri fotoğraflar dahi istismarın olmadığına delil sayılmıştır. Oysa mağdurlar olay tarihinde 5-6 yaşlarında olan çocuklardır. O yaştaki çocukları mutlu göstermek, gülümsetmek elbette çok kolaydır, çocuğa şeker uzatsan gülümsetebilirsin, delil bu mudur?”

Kadınların yargılandığı dosyalarda sunulan uzman görüş ve mütalaalarının asla karara dayanak alınmamasına rağmen, yine bu dosyada sanık vekilleri tarafından uzman görüşü adı altında sunulan mütalaanın da gerekçeli kararda yer bulmasını çifte standarttır.
Yargı süreci henüz bitmemiştir. Her ne kadar istinaf mahkemesi kararı aleyhe değerlendirmelerle dolu olsa da sonuç olarak dosya yeniden yerel mahkemenin önüne gelmiştir ve yeniden yargılama yapılacaktır.

Adana Kadın Platformu olarak gerçeğin ortaya çıkacağına ve adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Adaletin sağlanması, istismarcının hak ettiği cezayı alması için sonuna kadar bu davanın takipçisi olacağız. Bu dosyanın kapatılıp zanlının cezasız bırakılmasına, istismar mağduru çocukların sesinin kısılmasına, istismarı ortaya çıkarmak için mücadeleye atılan kadınların umudunun, cesaretinin kırılmasına asla izin vermeyeceğiz.
Tüm kadınları ve duyarlı kamuoyunu adalet mücadelemizde dayanışmaya, 8 Nisan’da görülecek olan bu davanın takipçisi olmaya davet ediyoruz.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vali Elban’dan Aladağ Kaymakamlığına Ziyaret

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!
TACİZE- TECAVÜZE- İSTİSMARA SON!
ADANA KADIN PLATFORMU

DURUŞMA BİLGİLERİ:
ADANA 1. AĞIR CEZA MAHKEMESİ -08 NİSAN 2021 – SAAT : 10.05
DURUŞMA ÖNCESİ SAAT 10.00’DA ADANA ADLİYESİ TAŞ BİNA ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.