DOLAR 17,9685 0.17%
EURO 18,3269 -0.44%
ALTIN 1.026,62-1,21
BITCOIN 431934-1,81%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çocuk Tesliminden Kaçınma
73 okunma

Çocuk Tesliminden Kaçınma

ABONE OL
19 Mayıs 2018 08:26
Çocuk Tesliminden Kaçınma
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Uygulamada en çok karşılaşılan genel durumdan örnek verip konuyu o şekilde netleştirelim isterim. Şöyleki, boşanmadavanız devam ederken geçici olarak çocuğunuzun velayetinin anneye geçtiğini düşünelim yahut boşanma davası sonuçlanmış olsun, farketmez. Mahkeme bir baba olarak çocuğunuz ile kişisel ilişki kurmanız yönünde ayın belirli gün ve saatlerinde çocuğunuzla görüşmeniz üzerine hüküm tesis etti. Tamam güzel, buraya kadar bir problem yok.  O gün geldi çattı ancak anne çocuğunuzu size göstermiyor, çocuğunuzu görmenizi engelliyor veya kaçırıyor. Canı isterse gösteriyor canı istemezse göstermiyor. Yani sizin çocuğunuzu görmeniz görünen o ki tamamen onun inisiyatifine kalmış (!) Peki budurumda neler yapılabilir?

10.04.2018 tarihinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nda görüşülen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı ile boşanmış çiftlerin çocuklarının icra dairesi aracılığıyla teslimine son verileceğine dair bir demeç vermişti. Henüz taslak halinde olan bu uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceği hususu belli olmadığından çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması istemine ilişkin ilamlar şimdilik icra kanalıyla tesis edilmektedir. Eğer önümüzdeki günlerde tasarı kanunlaşırsa artık çocuklar icra kanalıyla değil de 81 ilde kurulacak olan Çocuk Teslim Merkezleri aracılığıyla görülebilecek.

Şu anki mevcut uygulama çocuğun icrakanalıyla alınmasıdır. Mağdur kişi veya onun yetkilendireceği bir vekil elinizdeki boşanmada vası ilamında belirtilen gün ve saatte çocuğunuzu görme hakkının engellediğinden bahisle ilamlı icra takibi başlatacaktır. İcra İflas Kanunu hükümlerine göre karşı taraf 7 gün içerisinde ilamın gereğini yerine getirmek zorundadır. Ancak uygulamada icramemuru, psikolog veya gerek duyulduğunda kolluk personelince yerine getirilen bu usulde, önceden gelinecek gün kararlaştırıldığı için velayeti kendisinde olan kişi -genelde anne-çocuğu o gün kaçırmakta ve ilgili kişiler bunu tutanak altına alıp eli boş dönmektedirler. Bu sebeple hem hiç bir sebep yokken çocuğunuzu görmek için masrafa girmiş hem de çocuğunuzu görememiş oluyorsunuz. Bu itibarla yapmanız gereken 2 şey, hukuki ve cezai takibat yapmak olacaktır.Çocuğunuzu sürekli icra kanalıyla görmek zorunda kalıp da bir şekilde göremiyor oluşunuzdan kaynaklı olarak yapmanız gereken hukuki takibat velayetinde ğiştirilmesi davasıdır. Kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça talepte bulunan kişinin veya ilgililerden birinin oturduğu yer mahkemesinin yetkili ve Aile Mahkemesinin bu davanızda görevli olduğunu unutmayın. Yerleşik Yargıtay İçtihatlarında, çocuğunuzu icra kanalıyla bile görmenizin engellenmesi bir velayetin değiştirilmesi sebebi olarak sayılmıştır.

Diğer takibat ise, cezai olandır. İcra İflas Kanunun 341. Maddesine göre, ”Çocuk teslimi hakkındaki ilamın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikayeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilamın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.” Bu davayı ise icra takibinin yapıldığı yerdeki İcra Ceza Mahkemesi görecektir. Bu davada önemli olan husus ise müşteki (şikayetçi) olarak davaya siz veya vekiliniz iştirak etmezse, şikayet hakkınızın düşürülmesine karar verilebilecek olmasıdır. Bu konuya çok dikkat etmek gerekir.Son olarak, yukarıda bahsettiğim konuya burada biraz daha açıklık getirmek istiyorum. Şu an tasarı halinde olan Çocuk Teslim Merkezleri kuruluşuyla birlikte mağduriyetleri bir nebze olsun giderilecektir. Çünkü çocuğunu göremeyen taraf icra kanalına başvurduğunda belirli bir maliyet ödüyor. Eğer bu sistem işlevsellik kazanırsa böyle bir dert kalmayacak, masraflar devlet hazinesinden karşılanacak ve çocuğunu göremeyen taraf ek bir ücret ödemeden çocuğunu o merkezden alıp, görebilecek. Ayrıca icra memuru, pedogog ve gerektiğinde polis veya jandarma aracılığıyla yerine getirilen bir sistemden çok bu merkezlerin kurulması ve fonksiyonellik kazanması çocuğun yüksek yararı ve psikolojisi için daha elzem bir durum teşkil edecektir. Tasarı yasalaşırsa sürecini ilerki günlerde nasıl şekilleneceğini hep birlikte görmüş olacağız.

18/05/2018

Esen kalın.

AV. AYŞENUR ATICI


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.