KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar

Çocukların hiç düşünmeden ve yetinmeden isteyeceği iki şey vardır: Oyuncaklar ve evcil hayvanlar. Yetişkinlerin de pek çoğu evcil hayvanları çok seviyor ve adeta çocukları gibi üzerine titriyorlar. Evcil hayvanlar hayatımızda önemli bir role sahiptir. Dostluk, sonsuz sadakatin yanısıra özel eğitimle engelli kişilere yardımcı olabilir, sahiplerinin canlarını ve mallarını koruyabilir. Evcil hayvan ve çocuğu aynı başlık altında görünce akla pek çok şey gelecektir. Çocuğun duygusal gelişimine katkısı, evcil hayvan bakımında çocuğun katkısı ve benzer yüzlerce yönden bu beraberlik incelenebilir. Bizim konumuz ise evcil hayvanları ve çocuk sağlığı.

Bir evcil hayvan çocuk için ne kadar anlamlıysa, çocukta evcil hayvan için o kadar anlamlıdır. Şefkat, sorumluluk, sevgi.. Bir çocuk olmadan evcil hayvan sahibi olmak imkansız değil, ama onlar beraberken daha anlamlı oluyorlar.

Bir evcil hayvana bakmayı gerçekten istiyorsak faydaları, istemiyorsak zararları daha ağır basacaktır. Ancak isteyelim ya da istemeyelim evcil hayvanları seçerken bilmek zorunda olduğumuz şeyler var. evcil hayvanı ailemiz için seçiyorsak, ailemizin sağlığını ilk plana koymalıyız.

Belirli türlerin bakım ve sağlık gereksinimleri diğerlerine göre çok daha fazla maddi güç ve zaman isteyebilir. Hayvanları genellikle satın alma yoluyla edindiğimiz düşünülürse onlara ödediğimiz ücretin sadece başlangıç olduğunun bilincinde olunmalıdır.

Kronik alerjik hastalıkları olan bireylerin bulunduğu aileler zaten evcil hayvan almayı düşünmezler. Çünkü hayvan tüyleri alerjiyi tetiklemekte ve kötü sonuçlara neden olmaktadır.

Evcil hayvan sağlığının korunmasını lüks olarak değerlendirenler olabilir. Ancak bu sadece hayvanın değil kendi sağlığımızı da korumaktır. Örneğin zoonoz adı verilen ve hayvanalrdan insanlara geçen hastalıklar vardır. Ve hastalık taşıyan bir evcil hayvanla 24 saat aynı evi paylaşmak hastalığa davetiye çıkarmaktadır.
Bir evcil hayvan alırken aynı kafes içinde bir çok hayvanın tutulduğu yerleri tercih etmeyin. Böyle ortamlarda henüz belirtisini göstermemiş ve bir süre sonra ortaya çıkacak hastalıklar kolayca yayılırlar.

Alacağınız hayvanın sürekli kontrol altında tutulduğundan, üretim yerinde kötü koşullarda yaşamadığından emin olun.

Evcil hayvanınız için yeterli eğitime sahip bir veteriner edinin.

Edindiğiniz hayvanla ilgili araştırma yapın. Hangi hastalıklara duyarlı olduğunu, ne yemesi ne yememesi gerektiği, nasıl barınması gerektiği bilinmelidir. Hatta evcil eve gelmeden bunlar öğrenilmeli ve nelerle karşılaşacağı bilinmelidir.

Evcil hayvanın günlük temizliği aksatılmamalı, tuvalet ihtiyacını evde görüyorsa düzenli olarak dışkılar uzaklaştırılmalıdır.

Evcil hayvanın özelliğine göre banyoları düzenli olmalı, çocukla da bu konuda anlaşılarak düzenli yıkanması saplanmalıdır.

Çocuklar kendi ya da başkalarının hayvanlarını sevdikleri her defasında ellerini yıkamaları için uyarılmalıdır. Evcil hayvanlar düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmeli ve aşıları ihmal edilmemelidir.

Çocuğa hayvana nasıl davranması gerektiği, çok sıkılmaması, eklemlerinin çekiştirilmemesi gerektiği, hayvanların kızdığı bir davranışla kışkırtmamaları öğretilmelidir.

Evcil hayvanların pek çok sağlık problemi olabilir. Evinize getirdiğiniz andan itibaren evinizin bir ferdi olduğundan hem kendiniz ve aileniz, hem de beslediğiniz evcil için sağlığını korumalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın