DOLAR 13,54210.16%
EURO 15,46180.17%
ALTIN 790,900,17
BITCOIN 581647-0,66%
Adana

AÇIK

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çocuklarda kelime dağarcığı gelişimi

Çocuklarda kelime dağarcığı gelişimi

ABONE OL
31 Ağustos 2021 21:42
Çocuklarda kelime dağarcığı gelişimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuklarda kelime dağarcığı gelişimi

Araştırmalar, okul başarısında kelime dağarcığının önemli rol oynadığını gösteriyor. Kelime haznesi zengin olan çocuklar, daha çabuk okuma yazma öğreniyor.

Okula hazırlık dönemi, ilkokula başlayacak çocuklar için son derece önemli bir süreç. Bu süreçte geliştirilmesi beklenen en önemli becerilerden biri de okuma-yazma becerisi. Okul öncesi dönem çocuğun bilişsel, dil, duygusal ve kültürel gelişiminin en hızlı olduğu dönem.

Çocuklara uyarıcı açıdan zenginleştirilmiş ortamların sunulması ve kavram geliştirici oyuncaklarla zaman geçirmelerinin sağlanması, bu dönemdeki gelişimi büyük ölçüde artırıyor. Evinde zengin okuma-yazma gereçleri bulunan, büyük resimli kitaplarla çalışan, kendisine hikaye, masal anlatılan aile ortamından gelen çocuklar, okuma-yazma öğrenmenin ön koşulunu büyük ölçüde gerçekleştirmiş oluyorlar.

Kelimeler…

Okuma yazma eğitimi için en önemli unsurlardan biri de kelime bilgisi. Pek çok araştırma, okul başarısında kelime bilgisinin önemli rol oynadığını ve kelime dağarcığı yüksek öğrencilerin okuma yazmaya daha çabuk geçtiğini gösteriyor.
Resimli hikaye kitapları okuma, hikaye tamamlama, hikaye oluşturma, dramatik oyunlar, hikaye resimlerinin ve kendi yaptıkları resimlerin yorumlanması gibi etkinlikler çocuklarda ifade edici dilin gelişmesini sağlıyor.

Harflerin tanınması

Harf bilgisi, okuma yazma becerişinin önemli bir parçası. Bu nedenle öğrencilerin alfebe bilgilerini geliştirmeye yönelik etkinlikler de planlanmalı. Harflerin seslerini tanıtan görsel sunumlar, alfebedeki harflerin bulunduğu görsellerin duvarlara asılması, çocukların havada ve kum üzerinde harfleri çizebilmesi, oyun hamurlarından harfler yapmaları gibi etkinlikler alfabe bilgisinin gelişimini sağlar.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet