DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362741-0,33%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çocuklarınızı Cep Telefonları İle İntihara Sürüklemeyin!
77 okunma

Çocuklarınızı Cep Telefonları İle İntihara Sürüklemeyin!

ABONE OL
31 Ekim 2017 19:18
Çocuklarınızı Cep Telefonları İle İntihara Sürüklemeyin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1980 li yıllarda bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmasıyla birlikte psikologlar aileleri sürekli olarak çocuklarını atari salonlarına göndermemeleri konusunda uyarıyorlardı. Daha sonra ise bilgisayarların gelişmesi ile birlikte atari salonları yerini internet cafelere bırakırken bu kez de yine psikologlar çocukların internet cafelerden uzak durmaları konusunda aileleri sürekli uyarıyorlardı.

Gerek atari salonlarını gerekse internet cafeleri kontrol etmenin kolay olması nedeniyle gençler her ne kadar boş vakitlerini derslerden kaçarak gereksiz bir şekilde buralarda değerlendirseler de çok fazla olumsuz örneklere rastlanmadı.

Oysa günümüzde yaygın olarak kullanılan ve hemen hemen her küçük yaştaki çocuğun da elinde rahatlıkla kullandığı akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte artık kontrol edilmesi imkansız bir iletişim platformu oluşturuldu.

Özellikle cep telefonlarından internet üzerinde pornografik yayınlara çok kolay ulaşıldığı için çok küçük yaşlarda çocuklar artık sürekli müstehcen filimler seyrederek büyük bir kültür erozyonu oluşmaya başlamıştır.

Takip edilmesi yine çok zor olan internet oyunları da çocuklarımızı göz göre göre bizlerden koparmakta, gerçekle alakası olmayan sanal bir dünyaya taşıyarak onların psikolojisini olumsuz yönde bozmaktadır.

Bu günkü yazımda sizlere cep telefonlarının çocuklarımızın gözlerini nasıl bozduğunu, nasıl işitme sorunları oluşturduğunu ve aldıkları radyasyonu anlatmayacağım. Bu gün özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi intihara sürükleyen “mavi balina” ve türevleri olan bilgisayar oyunlarından bahsedeceğim.

MAVİ BALİNAYA DİKKAT!

Gençler arasında yayılan ve dünya çapında yüzlerce intihar olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina isimli oyununun yaratıcısı Rusya’da 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak “oyunla” ilişkilendirilen ölümler sonlanmış değil.

Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen isimli bir çocuk ile Türkiye’de yaşayan 24 yaşındaki Evrim Mertin isimli gencin intiharlarının arkasında da “sanal şantajın” olduğu düşünülüyor.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

50. Günün sonunda ise kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor.

‘Mavi Balina’ adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

 

WhatsApp mesajından gelen bir link ile katıldı

Hindistan’ın güney doğusundaki Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi de, intihar oyunundan kardeşinin durumdan haberdar olarak polise haber vermesi ile kurtuldu.

22 yaşındaki genç adam, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile tanıştığını açıklayarak şunları söyledi:

“Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00’da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor.

Alexander, 50 aşamadan oluşan sürecin en ünlü görevlerinden birini yerine getirdiğini de anlatıyor:

“Akkaraivattam mezarlığına da gece yarısı gibi gittim ve burada bir selfie çekerek sosyal medyada bu fotoğrafı paylaştım. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundaydım ki bunun da amacı kurbanların korku içinde yaşamasını sağlamaktı

“Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı… Çok acı verici bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım.”

NDTV isimli yayın kuruluşunun haberine göre, Alexander, polis evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereydi.

‘Eğer tamamlamazsam annem ölecekti’

Ölümlü vakaların son aylarda giderek arttığı Hindistan’da, 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken kurtarıldı.

Oyuna telefonu aracılığı ile katıldığını ifade eden kız, güvenlik görevlilerine “son aşamayı” yerine getirmek üzere olduğunu da söyledi.

Genç kızın, kendisini kurtaran polis memuruna, “Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti” dediği belirtildi.

Temmuz ayı içerisinde 14 yaşındaki Manpreet Singh isimli bir Hintli çocuk da Mavi Balina isimli oyunu oynadığını arkadaşlarına söyledikten birkaç gün sonra intihar etmişti.

‘Oyunun sonu, zamanın doldu’

2015 yılında Rusya’da başlayan akımın kurbanları çoğunlukla “daha kolay yönlendirilebilir” 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu.

Ancak yıllar içinde vakaların yaş aralığı da değişmeye başladı. Haziran ayı içinde Arjantin’de kendisini bir su tankının üzerinden atmak isterken kurtarılan kişi 22 yaşında bir anneydi.

Genç kadının kendisini kurtaran polislere, Mavi Balina oyununu oynadığını söylediği aktarıldı.

22 yaşındaki Arjantinli annenin intihara kalkışmadan önce, “Oyunun sonu, zamanın doldu” isimli bir mesaj aldığını söylediği de ifade edildi.

Bütün bu yaşanan örnekleri dikkatli analiz ettiğimizde çocuklarımızı ve gençlerimizi bu tür oyunlardan uzak tutmanın ne kadar önemli olduğu açıkça anlaşılıyor. Onları nasılsa bu bir oyun diyerek intihara sürüklemeyelim…


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.