DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Çöl Gülü – Adenium
349 okunma

Çöl Gülü – Adenium

ABONE OL
05 Kasım 2020 19:17
Çöl Gülü – Adenium
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADENYUM
Anavatanı:Tanzanya,Uganda ,Kenya ve Arabistanın güneyi.
Familya: Apocynaceae

Beyaz,pembe,mor renklerde çiçekli olanları vardır.
Çiçeklenme zamanı: Nisandan Ağustos ayına kadar sürer.
Yer seçimi:Tüm yıl güneşli bir ortamda bulundurulmalı,kışın ise ışık almayan ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

ç 001

Su ve besin ihtiyacı: Nisanda Ekime kadar toprağını nemli tutunuz.kışın sa sulama neredeyse kesilmeli sadece kök kurumayacak kadar sulanmalıdır.gelişme dönemi boyunca iki hafta arayla sulama suyuna besin karıştırılmalıdır.

Bakım: Gerekli görülürse ilkbaharda saksısı değiştirilmelidir.
Üretim: Uç dalları kesilerek köklendirilir.
Hastalık ve zararlılar: örümcek, akarlar .
Not: Sütü oldukça zehirlidir.Adım – Adım Tohumdan Çöl gülü (Adenium) Yetiştirme

Adenium Çimlendirirken %95 başarıya ulaşmak için aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyup, gereken şarları yerine getirmeniz gerekmektedir. Diğer taraftan, özellikle su drenajına ve ısıya dikkat ettiğiniz durumlarda, Adenium tohumları çok kolay çimlenir ve affedicidir. Ancak sizin , aşağıdaki metinde anlatılanları uygulamanız durumunda , hem filizlerinizi çimlendikten sonra yaşatma, hem de sağlıklı bitkiler yetiştirme şansınız artar. Yine kullancağınız tüm malzemeler streril olsun diyerek, ve her çiçek severin elinin altında bir mantar, küf ilacı olduğunu varsayarak , güzel Adeniumları nasıl yetiştireceğimizi anlatmaya başlıyoruz.

Çöl Gülü - Adenium4

 

TOHUMDAN ADENIUM YETİŞTİRME

(Maddeler halinde yazılan metinde sık sık aynı şeyşeylerin altını bilerek, tekrar ederek çizdik.Tüm tekrarların sebebi, işin aslında 3 temel püf noktasını vurgulamak içindir. Isı, sulama, toprak)

BAŞLARKEN

Ortalama ısı 20°C – 30 °C olsun
Tohumlarınızı elinize ulaşır ulaşmaz ekin.
Ekmeden önce temiz, klorsuz, içme suyunda 3-4 saat bekletin.
İlk hafta , ekim yaptığınız toprağı sık sık sprey yardımıyla bolca sulayın.
Ne zaman ki, filizlenip iki yaprak verdi, sulamayı düşürün. Sadece toprak yüzeyi kuruduktan sonra sulayın.
Tüm bu süreç , ekimden filizlenmeye ideal ortamda 10 gün sürmektedir. Aşağıdaki resimlerde süreç gün gün görülebilir

Tohum yüzeye yatay olarak konur. Derinlik, ekim toprağına göre yüzeyden -0 cm- ile 1 cm olabilir. Daha derine ekmeyin. Sizin için özel Adenium toprağı Zengarden Gittigidiyor dükkanımızda mevcut. Hem ekerken hem de daha sonra saksıya aldığınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Adenium toprağına ekimlerde filizlenme başarısı % 90’in üzerinde olmaktadır. Kendi toprağınıza ekecekseniz, steril olmasına , çok geçirgen olmasına, en az %40 dere kumuyla karıştırmaya özen gösterin.
Ekim sonrası 10 günlük süre boyunca , ekim toprağı günde 2-3 kez bol bol sulanır. İlk iki yaprağı çıkana kadar sulamaktan çekinmeyin. Toprağınız geçirgense su süzülüp gidecektir.Zaten arzu ettiğimizde budur. Yine havanın güneşli, ısının 20 derecenin üstünde olması gerektiğini hatırlatalım.

DCIM100MEDIA

Yedinci gün çıktılar bile. Sulamaya devam , eğer tümü çift yaprak verdiyse suyu azaltın.

Dokuzuncu gün. Tüm çıkanlar çift yapraklı, bir gün daha sulayalım. Ama çift yaprak olduktan sonra, elimizle kontrol edip, sadece toprak yüzeyi kuruysa sulama yapalım.

Çöl Gülü - Adenium11

İşte şanslı tohum, hemen önde ALBİNO bir Adenium olacak.Tabiat bu işte, hangi tohumun albino olacağını kim bilebilir?

FİLİZLENME SONRASI

Büyüme esnasında ortam ısısı 22-35 °C derece olsun .2 ay içinde gövde kalınlığı bu şartlar altında 2 cm e ulaşır. Bu sürede boyunca gübreleme yapmanıza gerek yoktur.

2 ay sonra filizlenme tamamlanınca, Zengarden Gittigidiyor Dükkanımızda satılan Adenium Gübresini, üzerinde yazılı şekliyle hazırlayıp, bitkiye spreyle 2 haftada bir uygulamaya başlayın. Biz diğer üreticiler gibi, sıvı gübreyi tercih ediyoruz. Toprağa karıştırılan organik gübreleri daha çok , kendi tüketeceğimiz tarım ürünlerinde kullanırken, büyüyüp çiçek açmasını istediğimiz bitkilerde, gübrenin bitki tarafından alınımında , tüm kontrolün bizde olması tercih sebebimiz.

Bitki 10 cm olunca , 8 cm genişliğinde içi Adenium toprağı ile dolu saksıya alın. Saksı değişiminde Bonsai yapmak isteyenler, kök tekniklerini uygulayabilirler. Kazık kök budaması gerçekleştirebilir, toprak altına yerleştirebileceğiniz bir taş ile saçak kök gelişimini şekillendirebilirsiniz.

Çöl Gülü - Adenium5

Adenium bundan sonraki dönemlerinde her 10- 15 günde bir spreyle gübrelenmeli, gübreleme uygulamalarında bitkinin tepkisi gözlenerek süre daraltılıp, uzaltılmalıdır. Toprak geçirgen olmalı, ekim saksılarının drenajı iyi olmalıdır. Toprağa doğrudan gübre ilavelerinde toprak yapısını bozacak, kök diplerinde boğulma ve tıkanma yapacak uygulamalardan kaçınmak gerekir.
Çiçeklenme ekimden sonra ilk yıl içinde görülecektir.(157 gün) Hızlı büyür ve çiçeklenir.

Çöl Gülü - Adenium9

Çimlenme esnasında yarı gölge fakat aydınlık ve sıcak yerde tuttuğunuz tohumları , bitki gelişince güneş altına ekimi takip eden yaz alabilirsiniz. Toprak yüzeyi kurudukça yaz boyu sulama yapabilirsiniz. Her zaman aklınızda bulunsun, bitkilerin çoğu sussuzluktan değil, aşırı sulamadan ölürler. Kimse sizin evinizin ve bahçenizin tam olarak ne istediğini sizden iyi bilemez, deneme yanılma en iyi yöntemdir. Birkez doğru döngüyü bulunca , o aralıklarla sulama yapınız.
Çöl Gülü - Adenium7

Bitkinin hangi çiçeği açacağının oranlarını paylaşmayı dürüst satış ilkemiz açısından doğru buluyoruz. Aldığınız tohumları veren bitkinin resmi , satın alma sayfalarında en yukarıdaki fotoğrafta verilmiştir. Üretici firmanın elle polenleme yöntemi ile elde ettiği tohumlar % 70 oranında yukarıda resmi verilen çiçeği açmakta, firmanın kendiside nadir bulunma yüzdelerine göre fiyatlandırma yapmaktadır. Geri kalan % 30 bambaşka yepyeni bir tür çiçek açabilir. Bu aslında Adeniumların eşsiz başka bir özelliğidir. Her bitki , yanındaki çevresindeki başka bitkilerle polenlenebilir, ya da anaç bitkinin özelliklerini taşıyıp farklı bir çiçek açabilir. Yetiştireceğiniz Adeniumları birbirleri ile polenleyerek yepyeni Adeniumlar yetiştirebilirsiniz. Güzel tarafımı, dünyada ki gelenek yetiştirilen her yeni Adeniuma ilk yetiştirenin adının verilmesi. Şimdi sıra sizde, Önümüzdeki yıl bu aylarda kendi adınızı vereceğiniz Adenium ları polenliyor olabilirsiniz.

Çöl Gülü - Adenium8

Doğrudan bitkiye vuran güneş ışığının %50 sini bloke edin. Bu tohum için daha iyi çimleneceği bir ortam yaratır. Çimlendikten sonra ısıyla birlikte çoşarlar.

Ekim sonrası 10 günlük süre boyunca , ekim toprağı günde 2-3 kez bol bol sulanır. İlk iki yaprağı çıkana kadar sulamaktan çekinmeyin.

Tohum yüzeye yatay olarak konur. Derinlik, ekim toprağına göre yüzeyden -0 cm- ile 1 cm olabilir. Daha derine ekmeyin.

Çöl Gülü - Adenium3

En başarılı çimlenme için, işin yarısı kaliteli tohum , işin diğer yarısıda ekim sonrasındaki 15 gün boyunca tohumlarınızı nasıl suladığınız ve 20-35 °C ısı ve güneş ışığıdır. 15 gün boyunca sulama, hortum yada sürahiden sulama değil, yağmurlama yöntemi ile bir sprey yardımı ile günde birkaç defa bolca sulamaktır. Bir kez işin mantığını anladınız mı, çimlendirme oranınız %90 oranında başarıya ulaşacaktır.

Çöl Gülü - Adenium2
Dışarı doğrudan ekimlerde toprak kurallarına uyunuz, ekim toprağı % 50’ye varan dere kumu ile karıştırılabilir. Isı ve nem Adeniumun çimlenmesinde çok önemlidir. Ekim haftası ve hatta ektikten sonra ki 10 gün boyunca yağmurlu olmamasına dikkat edin. Yağmur yağarsa ekim saksılarını içeri alın. Havalar 20°C üzerinde , ve hafta boyunca açıksa , yağmursuzsa gönül rahatlığı ile toprağın 1 cm i asla geçmiyecek şekilde derinine , yatay olarak ekim yapın. Hergün toprağı yerinden kaldırmayacak şekilde hafif spreyleme usulü 3 kez bolca sulayın. Tohumlar 7-14 gün arasında çimlenir. İki yaprak verdikleri zaman sulamayı kesin, sadece toprağın üzeri kuruyunca sulayarak devam edin. 3 ayla birlikte sulamayı azaltın. Çimlenme öncesi ve filiz aşamasında indirekt güneş ışığı faydalı iken doğrudan güneş ışığı zararlıdır. Tohum ektiğiniz yeri %50 gölgelendirin. Bunun için bahçeler için satılan fileleri kullanabilirsiniz.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.