DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5653512,20%
Adana
29°

AÇIK

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Corona Sürecinde Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Corona Sürecinde Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

ABONE OL
29 Mayıs 2020 09:02
Corona Sürecinde Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Corona virüsü interneti kullanma şeklimizi değiştirdi. Eğitim ve öğretimde uzaktan eğitime geçilmesi ve birçok sektörde home-office çalışma modelinin uygulanmaya başlanması ile birlikte evden çalışma ve öğrenmeyi mümkün kılan uygulama kullanımında artış yaşanırken sosyal izolasyon doğrultusunda çevrimiçi sosyalleşme ve eğlence platformlarının kullanımı artışta. Bütün bunlar olurken Corona ile ilgili siber saldırılar da artmaya devam ediyor.

Bu süreçte birçok ülkede kullanılmaya başlanmış olan filyasyon takip uygulamaları ise kişisel veri ve bilgi güvenliği için risk oluşturup oluşturmadığı yönünde soru işaretlerine sebep oluyor.

ExpressVPN tarafından 1200 Amerika vatandaşı ile gerçekleştirilen ankette katılımcıların yüzde 75’i filyasyon yani temas takip uygulamalarının kişinin gizliliğini ihlal ettiğini düşünürken yüzde 77’si temas takip mobil uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte uzun vadede kitlesel gözetim riskinde olduklarına inanıyor. Dünyada merkezi ve merkezi olmayan iki çeşit temas takip uygulaması kullanılırken, merkezi olmayan takip uygulamasının kişilerin gizliliğine daha çok önem verdiği ve siber saldırılara karşı daha çok güven sağladığı düşünülüyor.

Corona sürecinde bilinçli internet kullanımı için belirli siber güvenlik önlemlerini uygulamak gerekiyor.

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN (Sanal Özel Ağ), hem bireylerin hem kurumların Corona sürecinde popüler bir şekilde kullandığı bir teknoloji. Kurumlar VPN’i home-office çalışanlarının kurum ağına ve kurum ağı içinde belge ve dosyalara güvenli bir şekilde bağlanmaları için kullanıyor. Bireyler ise evdeki Wi-Fi ağlarında seyahat eden veri ve bilgilerinin güvenliğini sağlamak, erişim engellerini aşmak ve diğer ülkelerdeki içeriklere ulaşmak adına VPN’i kullanıyor.

Örneğin, Windows PC için kullanılan VPN ne işe yarar? Öncelikle günümüzde VPN programları Windows, iOS gibi işletim sistemlerinin yanında akıllı televizyonlarda, tabletlerde, oyun konsollarında kullanılabilmektedir. VPN kullanılan bir bilgisayar internete VPN sunucusu üzerinden bağlanır. VPN sunucusu ve bilgisayar arasında oluşturulan tünele giren ve çıkan veri paketleri şifreleme yöntemleri ile şifrelenir. İnternet servis sağlayıcısı (İSS) başta olmak üzere ağdaki üçüncü partiler o cihazın çevrimiçi aktiviteleriniz göremezler.

VPN kullanılan cihazın internet protokol (IP) adresi maskelenir ve internette iletişim kurulan web siteler VPN sunucusunun IP adresini görürler. Fiziki konum bu şekilde VPN ile internetten gizlenir.

Güvenli İletişim Nasıl Sağlanır?

Fiziki olarak uygulanan sosyal izolasyon dijital sosyalleşmenin artmasına sebep oldu. Hem home-office çalışan bireyler hem uzaktan eğitim gören öğrenciler hem de sosyal iletişimi sürdürmek isteyen bireyler Zoom gibi konferans uygulamalarını kullanmaya başladı.

Zoom üzerinde şifreli toplantı gerçekleştirmeyen birçok birey ortadaki adam (Mitm) saldırılarına maruz kaldı. Zoom üzerinde gerçekleştirilen toplantı linklerinin hiçbir zaman sosyal medya platformları üzerinden herkese açık bir şekilde paylaşılmaması gerekiyor. Bu toplantıların her zaman şifreli oluşturulması ve şifrenin katılımcılar ile özelden paylaşılması gerekiyor. Aynı zamanda Zoom toplantısı başladıktan ve katılımcılar geldikten sonra toplantının kilitlenmesi bu saldırılara maruz kalmanızı engelleyebilir.

Güvenli iletişim için anlık iletişim araçları olan Slack ve Skype da home-office çalışan bireyler tarafından sıkça kullanılıyor. Bu platformlar uçtan uca şifreleme sağlamadığı için hem kurumsal hem kişisel veri ve bilgilerin güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu süreçte uçtan uca şifreleme sağlayan Signal, Telegram veya Viber gibi platformlar tercih edilmelidir.

Oltalama Saldırıları

Oltalama saldırısına e-posta, sosyal medya veya mobil üzerinden maruz kalabilirsiniz. Tanımadığınız kişilerden gelen veya beklemediğiniz anda kurumlardan gelen ve aciliyet hissi uyandıran içeriklere karşı tedbirli olunuz. Bu içeriklerde bulunan linklere tıklamaktan ve dosya eklerini indirmekten kaçınınız. Cihazlarınızda her zaman lisanslı antivirüs programı bulundurunuz.
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.