DOLAR 18,5902 0%
EURO 18,1811 -0.05%
ALTIN 1.017,64-0,50
BITCOIN 365067-2,19%
Adana
27°

PARÇALI BULUTLU

18:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Covit-19 Pandemisi Tedbirleri Süresince Kurban Hizmetleri

Covit-19 Pandemisi Tedbirleri Süresince Kurban Hizmetleri

ABONE OL
16 Temmuz 2020 16:20
Covit-19 Pandemisi Tedbirleri Süresince Kurban Hizmetleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi yaşadığımız şu günlerde yaklaşan Kurban Bayramı’nda özel önlemler alınması gerektiği açıktır.

Covit – 19 salgını nedeniyle daha da büyük önem kazanan gıda güvenliği, kurbanın kesimi, kesim yerleri, kesecek kişilerin sağlığı, hayvan nakilleri, araçların dezenfeksiyonu çok daha fazla dikkatli ve kurallara tam uyumla yürütmemiz gereken süreç haline gelmiştir. Bu nedenlerle pandemi süresince yürütülecek kurban hizmetlerinde geçen yıllara göre  ilave önlemlerin alınması büyük önem kazanmıştır.

Kurban hizmetleri süresince kurbanlık hayvan tedarikinde, nakillerinde, satış ve kesim yerlerinde hayvan sağlığı, hayvan refahı, veteriner halk sağlığı ve çevre sağlığı açısından herhangi bir risk ve aksaklık yaşanmaması için çalışmalar İl Pandemi Komisyonu ile Kurbanlık Hizmetleri Komisyonunun iş birliği içinde yürütülmeli, bu komisyonda mutlak suretle Veteriner Hekim odasının temsilcisi bulunmalıdır.

Kurban satış, kesim ve parçalama yerlerinde Veteriner Hekim Odaları ile işbirliği içerisinde Serbest Veteriner Hekimlerden yararlanılarak yeterli sayıda Veteriner Hekim istihdamı ile etkin bir denetim yapılmalıdır.

İller arasında hayvan nakli yapacak kişiler hem gidişlerinde hem de bayram sonrası dönüşlerinde sağlık kontrolünden geçirilmelidir.

Hayvan pazarları satış yerlerine giriş çıkışlarda hijyen tedbirlerinin alınması ve giriş çıkışlarda kişilere ateş ölçümü yapılması, eldiven, galoş maske gibi tedbirlerin alınması, Pazar yerinin kapasitesinin yarısı kadar insanın alınması önemlidir.

Ayrıca kesimhaneler, kurban kesim yerleri vardiyalı ve randevulu olarak kesim yapmalılar. Kesimler bayramın 1.2.3. gününe yayılmalıdır. Her vardiyada her kesim merkezinde 4 ( dört ) Veteriner Hekim görevlendirilmelidir.

Kesim yapacak kasaplar ve yardımcı personelin sağlık kontrolleri yapılmalı, önlük,çizme,bone,maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Kesimden sonra elde edilen etler ve tüketilebilir sakatatlar sahiplerine ayrı ve gıda ambalajına uygun şekilde teslim edilmelidir.

İlimizde kurbanlık sayılarında geçen yıla göre bir artış olduğunu yetkililerden öğrenmiş bulunuyoruz.2019 yılında ilimizde beslenen kurbanlık sayıları geçen yıl BB ta 10728 iken bu yıl 12669, KB ise geçen yıl 136109 iken bu yıl 138148 olmuştur. Bu da herhangi bir sıkıntı olmayacağını göstermektedir. Kurban Bayramı nedeniyle mesleğimizin gündemde olduğu şu günlerde bazı sorunlarımızı da dile getirmek isterim.

Serbest kiniklerin İTS ve E reçete sorunu; ilaçlarda karekod sistemi getirilmeden kesimhaneler ruhsatlandırılmadan İTS ve E reçete sadece serbest çalışan kliniklerin çözülemez sorunu durumundadır.

Sağlıkta şiddet ve yıpranma (fiili hizmette) yasasında Veteriner Hekimlerin olmaması hafif itibarıyla onur kırıcıdır.

Biz Veteriner Hekimler zoonozlarla mücadele ederken hastalıklara yakalanıyor hatta ölüyoruz. Bazı mesleklerde yeşil pasaport serbest çalışanlara da verilirken bizlerin almaması bilimsel gelişmelerin takibi için önemlidir. Bu nedenle biz de almalıyız.

Daha birçok sorunumuz var ama bu günlük bu kadarını gündeme getirelim. Bu vesileyle Adana Veteriner Hekimler Odası olarak bu süreçte ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya ve bu sürecin sorunsuz geçmesi için tüm katkıları sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Halkımızın Kurban Bayramını şimdiden kutlarım.

NİHAT KÖSE
ADANA VHO ODA BAŞKANI

Başkan Nihat Köse KozanBilgi.Net’i Ziyaret Etti


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.