DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

77 okunma

Çözüm var Sayın Vali

ABONE OL
25 Eylül 2014 21:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üzeyir Lokman ÇAYCI

1 Mayıs’da sergilenenler

 

Şiddet acizliğin, inançsızlığın, sevgisizliğin,halka yakın devlet adamı olamamanın işareti ve yansımasıdır. Siz bu tavrınızdan dolayı insanların kâlplerinde oluşturduğunuz olumsuzlukları hayatınız boyunca sırtınızda taşıyacaksınız. Sergilediğiniz tavır, kendinizi savunmak için sarfettiğiniz sözler görevinize, üzerinde bulunduğunuz makama, taşıdığınız sorumluluğa hiç yakışmadı. ALLAH’a kulluk ölçüsünde de haddinizi aştınız. Gerine gerine adeta hiçbir şey yapmamış gibi görünüyorsunuz. Yani içinde bulunduğunuz ülkeye, civarınızda bulunan evliyalara, şehitlere ve onların torunlarına ya da çocuklarrıa karşı hata yaptığınızı düşünemeyecek kadar çok pişkin görünüyorsunuz. Aldığınız maaşı helâl ettirecek, Türk Milleti’nin verdiği fırsatı, devletin verdiği yetkiyi iyiye, güzele, hayıra, çevirecek bir davranış sergilemediniz. AKP bir zulüm partisidir. Ben onların valisiyim deme hakkınız yok. Biz nice valiler, nice kaymakamlar gördük. Bunların hatalarını gördüğümüz zaman gazete sayfalarına taşıdık. Makamlarında bizzat uyardık. 80 yıl önce Niğde Valisi babamın öfkesi karşısında Bor’a gelerek babamdan özür diledi. Siz devletin valisisiniz. AKP iktidarının uzun süreceğini sanmayın ve kendinize şu parolayı düstur edinin : “Hayat ölmeye değer, halka zulmetmeye, insanlar karşısında küçülmeye değmez.” Diyorsunuz ki biz orantılı müdahale ettik… Dünya sizin orantısız devlet gücü kullandığınızı, anayasal suç işlediğinizi gördü. Biz burada Fransız arkadaşlarımla sizin hafife aldığız panzerli, biber gazlı, tazyikli sulu, gaz bombalı, saldırı halindeki polis gücüyle sergilediğiniz resmi buradan seyrettik. Onlara  : Bu olay Fransa’da olsa nasıl karşılanırdı, diye sordum. Vali derhal görevden alınır, hakkında soruşturma açılır… İçişleri bakanı derhal istifa eder. Bu bir hakkın, bir yetkinin kullanılması değil, kışkırtma, devletle milletin arasını açma, hukuka güvensizlik oluşturma, yasaları çiğneme, yetkiyi aşma girişimidir” dediler.

Sayın Vali, suç işlediniz. Kendinizi savunurken, diyorsunuz ki, biz orantılı güç kullandık… Sizin karşınızdaki insanlarda sizin gibi devlet yetkisi, cop, biber gazı, gaz bombası, tank, silah yoktu. “Başka bir yol bilen varsa bize gelsin söylesin”, diyorsun. Bu çok kolay. Siz böyle, halka ve hakka yakın bir yol bilemeyecek durumdaysanız ve bu yolda çözümler üretemiyorsanız ahengi, huzuru temin edemeyecek bir haldeyseniz, o makamda vakit kaybetmeniz anlamsızdır. Siz alın teri erlerine, çocuklarına rızık taşıyan canlara, babalara, analara, evlâtlara, ninelere, dedelere, hastalara, yaşlılara, özürlülere neden ilk etapta şiddeti reva gördünüz? Önce bana bunun cevabını verin.

Sayın Vali, neden aklınıza insanlarla kucaklaşma, onlara sevgiyle yaklaşma gelmedi? Güleryüzle bir bayramın gerçekleşmesi için, onların güvenliğini sağlayacak şartları gerçekleştirseydiniz, suç ya da günah işlememiş olacaktınız.

Yüzlerce mağdur ettiğiniz,  canını acıttığınız insanın şu  an vebali altındasınız.  Bu kul hakkı zor taşınır… Konuyu Türkiye’yi dünyaya rezil etme eylemi olarak da ele aldığımız zaman sorumluluğunuz katmerleşmektedir. Halka saldırı enerjinizi bayram yapmaları için halkın güvenliğini sağlamada kullanmış olsaydınız, bayram bayram olacak, siz de devletin valisi olarak hakettiğiniz yeri kalplerde bulacaktınız.

Birilerinin Türkiye’de Türk Milleti’ne huzuru çok gördükleri anlaşılıyor.  Kanunsuz emirlere âlet olmayınız! Her işin çözümü sevgiden, dostluktan, kardeşlikten geçer.

Lütfen teröristlere gösterdiğiniz yakın ilgiyi onların şehit ettikleri evlatların annelerine ve babalarına da gösterin!

 

Paris, 01.05.2013


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.