Çukurovalılar Derneği Onursal Başkanı Ali Alper Çetin’den Pozantı Bildirisi

Çukurovalılar Derneği Onursal Başkanı Ali Alper Çetin’den Pozantı Bildirisi

Ali Alper ÇETİN: Pozantı Kongresi, Erzurum ve Sivas Kongreleri gibi kutlanmalı, mutlaka Milli Eğitim ders müfredatlarına alınmalıdır.

Unutulan Pozantı Kongresi… Tarih sizi asla affetmeyecek!

“5 Ağustos 1920. Mustafa Kemal’in Pozantı Kongresinin 98. Yıl dönümü

‘Güney’de Fransızlara karşı kazanılan zaferde Atatürk’ün etkisi yoktur’ diyen Cumhuriyet Tarihi yalancılarına ithaf olunur!…

“Atatürk’ün, ne 1918’de Adana’dan İstanbul’a gönderdiği “İngiliz karşıtı” telgraflarını (raporlarını), ne Adana’da yaptığı direniş toplantılarını, ne Kuvayı Milliye’nin oluşumundaki katkılarını, ne Pozantı Kongrelerine katıldığını ne de Güney direnişini örgütlediğini bu Cumhuriyet tarihi yalancılarının kitaplarında göremezsiniz!…”

Mustafa Kemal’in Erzurum ve Sivas Kongrelerini hepimiz biliriz. Fakat Pozantı Kongresi ve Nutku bilinmez. Pozantı Kongresini bilmemek, Erzurum ve Sivas Kongrelerini dilsiz, zayıf bırakmaktır. Görülüyor ki, Pozantı Kongresini tarihe tescil edemeyenlerin omuzlarına çöken Milli vebal, affedilmeyecek derecede ağırdır. Pozantı Kongresi Mustafa Kemal’in Meclis Başkanı olarak katıldığı ilk ve tek kongredir.

Erzurum ve Sivas Kongreleri birer fikirdi. Pozantı Kongresi ise Milli Mücadelenin cihadıdır, cidalidir, savaşıdır. Fakat Mili Mücadeleye zafer gücünü veren, zafer tacını giydiren Pozantı Kongresi hep meçhul bırakıldı, unutuldu. Bu gafletten Mustafa Kemal’in de üzgün olduğunu bildiğimiz gibi, bunu bilmemek her Türk çocuğu için talihsizlik olduğu kuşkusuzdur.

Şunu unutmamak lazımdır ki; Mustafa Kemal’in başkanlığında toplanan birinci kongre Erzurum, ikinci kongre Sivas, üçüncü kongre de Pozantı kongresidir. 

Resim: Atatürk Pozantı Kongresi ardından Tarsus Şelalesi önünde

Milli Mücadele tarihine ışık tutalım. Pozantı Kongresini arşivlerin tozlu raflarında çıkarıp, gaflet örtüsünü yırtalım. Yoksa milli tarihimize karşı olan vazifemizi ihmal etmiş oluruz. Diğer taraftan Fransızları Ankara Antlaşmasına getiren, düşmanı Adana topraklarından uzaklaştıran Mustafa Kemal’in Pozantı Kongresinin önemi mutlaka bilinmelidir. Ankara Antlaşmasından 1,5 ay sonra 5 Aralık 1921’de Mustafa Kemal’in yayımladığı Beyannamenin idrakinde olmalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bloomberg’den Türkiye yorumu: Bölgesel resetleme gündemde

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Kuvvetler Komutanı Sinan Tekelioğlu’ndan, 44 yiğidi ile birlikte Gülekli Hatice ve tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ederken, hatıraları önünde saygı ile eğiliriz. Tarih milli bir şuurdur. Tarih şuuru olmayan bir milletler asla bağımsız olamayacaktır.

Bu vesile ile Pozantı Kongresinin 98. Yıldönümü anısına “Pozantı Nutku” tablosu hediye ediyor, sevgi ve saygılar sunuyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın