Çulhaoğlu: “Türk çiftçisi bugünkü şartlar altında zor günler geçiriyor”

Çulhaoğlu: “Türk çiftçisi bugünkü şartlar altında zor günler geçiriyor”

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi, Adana Milletvekili Aday Adayı M. Metanet Çulhaoğlu, “Dünya Çiftçiler Günü” nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Çulhaoğlu açıklamasında; “Dünya Çiftçiler Gününün (14 Mayıs) toprakla tohumu buluşturup, bereket üreten o ellerin sahiplerine adanmış özel bir gün olduğunu ve Türk çiftçisinin bugünkü şartlar altında zor günler geçirdiğini belirti. Türk çiftçisinin tohumdaki dışa bağımlılığına biran önce son vermeliyiz, imkansızlıktan dolayı çiftçilerimiz yıllardır sağlıklı çalışamıyorlar. Ülkemiz, Dünyada kendi kendine yeten 8 ülkeden biriyken ,tüm dünyaya birçok ürün ihraç ederken ne yazıktır ki bugün gelinen nokta yürekler acısıdır. En basit samanı bile dışarıdan ithal etme durumuna geldik.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ” Köylü Milletin Efendisidir” deyimi boşuna değildir, köylümüze ve çiftçimize her zaman sahip çıkmamız gerekmektedir.

Yıllar önce Dünya Çiftçiler gününde, radyo ve televizyonlarda çiftçinin sorunları dile getirilir ve bu konuda açık oturumlar düzenlenir , hazırlanan özel programlarla tarımda verimlilik konusu üzerinde durulur ve sulama, gübreleme , ilaçlama konusunda aydınlatıcı bilgiler verilirdi. Toprağın daha iyi işlenebilmesi için kullanılan alet ve makinalar tanıtılırdı. Yine Dünya Çiftçiler Gününde çok güç şartlar altında çalışan çiftçilerimizin ekonomimize katkıları anlatılırdı. Dünya Çiftçiler Günü, okullarda kutlanır, beslenmemiz için gerekli tarım ürünleri üreten çiftçilerimizin bağ, bahçe ve tarlada nasıl zor şartlar altında çalıştıkları açıklanır, giyeceklerimizin ham maddesi olan pamuğun üretilmesinde,çiftçilerimizin emeği anlatılırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan’da Defineciler Binlerce Yıllık Kültürel Varlıkları Talan EttilerSanayicilerimizle birlikte çiftçilerimizi de el üstünde tutulmalıyız diyen M.Metanet Çulhaoğlu : Topraklarımızın en önemli ürünü buğday, mısır, pamuk ve narenciye milyonlarca çiftçinin geçim kaynağı olan bu ürünlerde kaliteye önem verilmeli ayrıca daha çok ekim alanlarını değerlendirmeliyiz. Artık bu ürünleri dışardan ithal etmek istemiyoruz.Bunun için sertifikalı tohuma ucuz fiyatlarla ulaşmalıyız. Ucuz gübre, ilaç ve ucuz mazot kullanmalıyız. Ürün fiyatlarında alın terinin karşılığını alacak düzeyde olması gerekir. Bunun için üreticimiz tüccarın insiyatifine bırakılmamalı, hasat zamanı fiyatlar üreticiyi memnun etmeyecek şekilde gürünüyorsa TMO hızlı bir şekildedevreye girerek, üreticiyi tatmin edecek bir fiyatla piyasaya girmeli. Çiftçinin ürünleri değerinde alınmalı, ödemeleri peşin yapılmalıdır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın