DOLAR 18,6426 0.01%
EURO 19,5682 0.07%
ALTIN 1.062,180,34
BITCOIN 316231-0,60%
Adana
15°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Cuma Namazı Ve Önemi – Hutbe

Cuma Namazı Ve Önemi – Hutbe

ABONE OL
21 Kasım 2022 18:17
Cuma Namazı Ve Önemi – Hutbe
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muhterem Mü’minler!

Dinimizin mü’minlere farz kıldığı ibadetlerden birisi de Cuma namazıdır. Cuma namazının namazlar arasında ayrı bir yeri ve önemi vardır. Cuma namazı, Kur’an-ı Kerim’de isim verilerek emredilen tek namazdır. Yüce Rabbimiz, Cumâ Sûresi 9. ayet-i celilesinde şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağırıldığınız zaman (ezan okunduğu vakitte) Allah’ı anmaya koşun, alım-satımı bırakın. Bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” Bu ayet-i kerime, Cuma vaktinin, Cuma namazı kendilerine farz olanlar için ibadet zamanı olduğunu; Allah’ı anmaktan alıkoyan bütün dünya meşguliyetinden uzak durulması gerektiğini işaret etmektedir.

Peygamberimiz (s.a.s.) Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece beş vakit namaz ile iki Cuma ve iki Ramazan aralarında geçen günahlara kefaret olur.” (1)

Aziz Müslümanlar!

Cuma namazı farz-ı ayın bir ibadettir. Erkek olan; hastalık, görme özürlü ya da kötürümlük gibi manileri bulunmayan, ulaşım kolaylığı, can, mal ve namus emniyeti, özgürlük ve mukimlik şartlarına sahip olan herkesin bu ibadeti yerine getirmesi dini bir vecibedir.

Cuma namazı cemaatle kılınan haftalık bir ibadettir. Dini bir ibadet oluşunun yanında sosyal, ekonomik, ahlaki ve kültürel yönleri de bulunmaktadır. Müslümanların yetişmesine, kültürel düzeylerini yükseltmesine, bilgili ve bilinçli olmalarına, örnek ve olgun insan mertebesine ulaşmalarına önemli katkıda bulunur. Cemaatle eda edilmesi, müslümanların birlik ve beraberliklerinin, maddi ve manevi dayanışmalarının açık göstergesidir.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hudeybiye Antlaşması

Cuma namazı, müslümanların kaynaşmaları, yakınlaşmaları ve Yüce Allah’a hep birlikte kullukta bulunmaları için önemli bir vesiledir. Bu vesile ile Cuma namazını eda etmek için camiye giden mü’min kardeşimizin, dikkat etmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır: Cuma’ya giderken temiz ve güzel elbiseler giyinmeli, insanlara rahatsızlık verici her türlü koku giderilmeli, saflar aralıksız ve düzgün tutulmalı, hutbe okunurken sessiz bir şekilde dinlenilmelidir. Mazeretsiz olarak Cuma namazının terk edilmesinin büyük günah olduğu unutulmamalıdır.

Değerli Kardeşlerim!

Cuma günü müslümanların bayramı olduğu için boy abdesti almak, tırnak ve ağız temizliği yapmak, temiz elbiseler giymek, mümkünse güzel kokular sürmek, camileri temizleyip kokulandırmak, sünnet olan davranışlardandır. Kur’an-ı Kerim okumak, Allah Teâlâ’yı zikretmek, Rasulullah (s.a.s)’a salâvat getirmek, samimi bir kalp ile Allah’a tövbe ve istiğfarda bulunmak da bu günün bereketinden yararlanmak için yapılması gereken güzel işlerdir.

Cuma vakti geldiği zaman maddi ve manevi temizlikle arınmış olan beden ve ruhlarla camiye gelinir. Vâz-ı nasihatler dinlenir. Namazdan sonra da hutbemin başında okuduğum ayet-i kerimenin devamında ifade edildiği gibi, Allah’ın lütfu ve rızkı aranır.

Hutbemi, başta okuduğum hadis-i şerif mealiyle bitiriyorum. “Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah istediğini kendisine mutlaka verir. (2)


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.