DOLAR 15,9639 0.35%
EURO 16,7854 0.14%
ALTIN 929,640,15
BITCOIN 470346-1,93%
Adana
27°

AÇIK

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mustafa Özcan Güneşdoğdu kimdir

Almanyada yetişmiş kendini Allah yoluna adamış ve Dünya Birincisi olmuş bir hafızımızdır.

4 Eylül 1970′te Çankırı’nın Orta kazasına bağlı Sakaeli köyünde dünyaya geldi. 1979 yılında Almanya’da yaşayan ailesinin yanına gitti.

Babasının kendisine “Bu adam gibi oku oğlum” diyerek hediye ettiği Merhum Abdüssamed’in (r.a) bir kasediyle Kur’an okumaya başladı. Konyalı Hafız Ramazan Minaz’dan Kur’an okumasını öğrendi, Samsun Vezirköprülü Kurr’a Hafız Halit Tanrıver ile hafızlığını yaptı; Tâlim, Tecvid, Kıraat dersleri aldı ve Arapça öğrendi. 1985 yılında, Avrupa Kur-ân’ı Kêrim’i Güzel Okuma Yarışması’nda birinci oldu.

1987 yılında evlendi.

8 yıl Osmanlı usulû Arapça tedrisatından sonra; 1988-1989 yıllarında Arapça ve Kıraâtini geliştirmek üzere Şam’da bulundu. Eğitimini tamamlayan M. Özcan Güneşdoğdu Almanya’ya geri dönerek Almanyanın Hamm Westfalen eyaletinde İmamlık görevine başladı. Ocak 1991 yılında Mekke-i Mükerreme’de 23 Devlet, 52 Cemiyet ve Teşkilatın 182 yarışmacı ile katıldığı Onüçüncü Uluslararası Kur-ân’ı Kerim Yarışması’nda, güzel okuma dalında Dünya Birincisi oldu. Şu ana kadar bu derece ile Arap ülkelerinde Kur’an’ı güzel okuma dalında Avrupa’da yetişmiş ve birincilik almış ilk ve tek genç olma ünvanına sahiptir.

Yine aynı yıl davetli olarak gittiği Bosna Hersek’te bir aya yakın süreyle, 2008 yılında ise Balkanlarda 6 ülkede iki hafta süresince Kur’an Ziyafetleri sundu.

1994 ve 2003 yıllarında İran’da okumuş olduğu kıraatleri büyük takdir almıştır.

1994 yılı Ramazan ayında Almanya’da 90′a yakın Câmiide, Hamburg ve Kiel Üniversitelerinde “Kur’an’ın Mucizesi”, hakkında bir dizi seminerler verdi. Yine son yıllarda kendisinden ders alan gençler Avrupa Kur’an-ı Kerim okuma yarışmalarında birincilikler elde ettiler.

1825 yıldır Kur’an-ı Kerim okuma, okutma ve anlatma hizmetlerine devam ediyor. 2000 yılında Almanya’da Dünya Fuarı Expo’da, 4 ayı aşkın bir süre Fahri İmamlık yaptı. Almanca Hutbeler okudu.

Yine aynı yılın Ramazan ayında iki hafta boyunca Avustralya Sydney ve Melbourne’de Kur-ân’ı Kêrim okudu, 2006′da ise “Opera Meets Quran” (Opera Kur’an Buluşması) isimli program için 2.defa Sydney’e gitti.

2003 yılında “Quran Rezitation“ isimli Almanca Meâlli ilk Kur-ân’ı Kerim Albümünü yayınladı. Bugün Türkiye ve dünyada büyük ilgiyle izlenen Maide-i Kur’an yani (kuran ziyafetleri) programları projesi kendisine aittir. Bu projeye ilk olarak 2001 yılında, Almanya Hamburg Merkez Camii’nde başladı.

CÜRMÜM İLE GELDİM SANA

Ey rahmeti bol Padişah,
cürmüm ile geldim sana
ben eyledim hadsiz günah
cürmüm ile geldim sana
Hadden tecavüz eyledim,
Deryâyı zenbi boyladım,
Ma’lum sana ben neyledim
Cürmüm ile geldim sana
Sübhanallah Sultan Allah,
tüm dertlere derman Allah,
ben eyledim hadsiz günah,
cürmüm ile geldim sana
Hiç sana kulluk etmedim,
râhı rızâna gitmedim
hem buyruğunu tutmadım,
cürmüm ile geldim sana
Senden utanmadım heman,
ettim hata gizli, ayan
vurma yüzüme el aman
cürmüm ile geldim sana
Zembim ile doldu cihan,
sana ayan zâhir nihân
ey lûtfu bîhad müsteân
cürmüm ile geldim sana
Adın senin Ğaffar iken,
ayb örtücü, Settar iken,
kime gidem sen var iken,
cürmüm ile geldim sana
Gerçi kesir fısk´u fücûr
ayb´u zelel çok her kusur,
lâkin senin adın Gâfur
cürmüm ile geldim sana
Bin kerre bin ey padişah,
etsem dahi böyle günah,
“la teknetu,” yeter penah
cürmüm ile geldim sana.
Aslım çü katre meni,
halk eyledim andan beni,
aslım deni ferim deni
cürmüm ile geldim sana

 


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.