D Vitamini Faydaları

D Vitamini Faydaları

D Vitamini Faydaları

D vitamini faydaları, diğer vitaminlerde olduğu gibi kendine ait özelliklerde görülmektedir. D1’den D7’ye kadar formülleri birbirine yakın vitaminlerdir. Kalsiyumun kemiklerde yerleşmesini sağlar. Eksikliğinde, kemiklerde bozukluk görülür. Büyüme çağındaki çocuklar için son derece gereklidir.  Yumurta, süt tereyağı, balık ve balık yaşlarında bulunur. Bitkisel yağlarda ve yeşil sebzelerde provitamin halindedir. D avitaminozuna uğramamak için çocukların güneşe çıkarılması gerekir. Çünkü ultraviyole ışınlar çitteki provitamini D2 haline getirir. Ayrıca, raşitizm, osteomalasi, akciğer veremi, mafsal hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

D vitamini faydaları nelerdir?

D vitamini vücutta sentezlenen ve yağda çözünen hormonal bir vitamindir. Sağlıklı bir vücut için gerekliliği ve birçok hastalığı engellediği gözlemlenen D vitamini hastalık belirtilerinin de hafiflemesin ve iyileşmesini sağlayabiliyor. Diyabeti önlüyor, yirmiye yakın tipi bulunan kanser hastalığından koruyor. Tüberküloz hastalığı olan insanlarda D vitamini eksikliği olduğu saptanmıştır. Gerekli miktarda alınmazsa en ağır hastalıklardan gribal enfeksiyonlara kadar pek çok hastalığı tetikliyor. Beyin gelişimi içinde hayati önem taşıdığı, yetersiz D vitamini alımı olan çocukların ileriki yaşlarda şizofreniyle karşı karşıya kalmalarından anlaşılıyor.

D Vitamini Faydaları

Özellikle kemiklerle bağlantılı hastalıkların oluşma sebebi D vitamini eksikliğidir.D vitamini ihtiyacını karşılamak için güneş ışığı gereklidir

Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için öncelikle vücudun güneş ışınlarıyla temasını sağlamak gerekmektedir. Yetişkin bir birey günlük olarak 10 miligram D vitamini almalıdır. Bunu sadece D vitamini bulunan yiyeceklerle beslenmek dahi karşılayamamaktadır. Bunun için güneş ışığı ve ekstra vitamin takviyeleri önemlidir. Yaz aylarında bol bol güneş ışınına çıkarak D vitamini depolanmalı ve kış aylarında sağlıklı beslenerek D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Güneş ışını alma konusu abartılmamalıdır tabii ki. Çünkü bu da zararlıdır. Genel olarak da D vitamini fazlalığı çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Hayvanlarda son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar D vitamini eksikliğinin doğurganlığı azalttığını ve kısırlık oluşturabildiğini göstermiştir. Dolayısıyla bunu engellemek için D vitamini faydaları gözetilerek alımına önem verilmeli ve doğurganlık rahatsızlıkların ve diğer rahatsızlıklar önlenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN