KozanBilgi.Net
Daha fazla güneş enerjisi kullanma çağrısı
Sosyal Medyada Paylaş
31 Aralık 2016
TÜRKEŞ MANGA

Daha fazla güneş enerjisi kullanma çağrısı

İspanya’da düzenlenen bir uluslararası konferansta bilim adamları, güneş enerjisinden daha fazla yararlanılması çağrısı yaptılar.

İspanya’nın Valensiya kentinde toplanan 23. Avrupa Fotovoltaik Güneş Enerjisi Konferansı’nda bir araya gelen uzmanlar, dünyada fotovoltaik enerji sektörünün gelişiminin yılda yüzde 40 gibi önemli bir gelişme gösterdiğini belirtirken, güneş enerjisiyle elektrik üretiminin hala çok düşük düzeylerde bulunduğunun altını çizdiler.

Dünyada fotovoltaik modül üretiminin 2007’de toplam 40 km2’lik bir alan kapladığını, ancak Fransa veya Almanya gibi bir ülkenin elektrik tüketimi ihtiyacını karşılayabilmek için 5 bin km2 civarında alana gereksinim olduğunu belirten uzmanlar, fotovoltaik enerjinin diğer enerji türleri karşısında, güneş panellerinin maliyetinin en düşük düzeyde olmasından dolayı avantajlı olduğuna işaret ettiler.
Konferansa katılan bilim adamları, şu andaki petrol enerjisi ve iklim değişikliği alanındaki “aciliyetten” ötürü güneş panellerinin kullanımının arttırılması çağrısı yaptılar. Şu anki senaryolara göre, güneş enerjisi 2020’de Avrupa’nın elektrik üretiminin yüzde 3’ünü karşılayacak ve bin km2’lik bir güneş paneli alanı bulunacak. Bu sektördeki asıl gelişme, 2030 ve 2050 yılları arasında bekleniyor.

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright © 2006-2021 KozanBilgi.Net - İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni: Türkeş MANGA