Darbecisevmezler Sus-Pus 

Darbecisevmezler Sus-Pus 

2011 Yılının sonunda ‘yeni bir anayasa yapılsın’ çığlığı kaplamıştı ülkeyi. O gayeyle iktidar partisi AKP 2012 yılının başında tam bir yıl sürecek süreci başlattı.

Süre bitti. 2013 yılının ilk üç ayında süreç uzatmaları eşliğinde darbeci anayasasının ilk üç maddesi ‘olumlu’ konuşulur oldu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in söylediği şu: ”İlk üç madde ile ilgili değişiklik teklifi bize gelmedi”. 

Neden gelmemiş?

Cemil Çiçek diyor ki; ”İlk üç maddenin, özü itibariyle kimsenin bir itirazı olduğunu zannetmiyorum, bu güne kadar böyle bir konu olmadı”. Bkz:http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=51753&blnKayit=True 

Hayret!.. Darbecilerin anayasasıyla ülkede terör ve kargaşa oluştuğunu, düzelmenin ancak yeni anayasayla mümkün olacağını bağıranlarda çıt yok. Hele ki nurcu dindarlarda.

Cemil Çiçek’in şu tesbiti mi ”yeni anayasa isterüüüük” diye bağıranları yatıştırdı acaba?”değiştirmekten kasıt, ilkenin ve bu metinlerin korumaya çalıştığı değerlerin değişmesi değil, olsa olsa Türkçe kullanımı bakımından bir sıkıntı varsa onlar olabilir”. 

Ya, işte böyle!..

Demek ki, ülkeyi kargaşaya düşüren, terör belasıyla yüz yüze bırakan şey, anayasa yapılırken Türkçe’nin kullanılmasının becerilememesi, Türkçe’nin birilerinin keyfi için oraya buraya çekilmesi imiş.

Dindarlar bunun farkına varamamışlar…

İçlerinde onca edebiyatçı ve hukukçu var iken hemde!

Bir söz var ya hani: Toplum ne ise yöneticisi odur.

Ben diyorum ki, toplum yasadan nizamdan anlar toplum olsa idi, Allah, başımıza hatanın Türkçe kullanımında olduğunu on yılda anca anlayan politikacıları değil, gördüğü yanlışla ”Anayasayı askıya alıyorum” diyen Turgut Özal gibi siyasileri getirirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PANDEMİ OLMUŞUZ!

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 16 Mart 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın