DOLAR 17,9685 0.17%
EURO 18,3269 -0.44%
ALTIN 1.026,62-1,21
BITCOIN 431934-1,81%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Davutoğlu’ndan Arınç ve Çelik’e tepki!
60 okunma

Davutoğlu’ndan Arınç ve Çelik’e tepki!

ABONE OL
16 Şubat 2016 08:06
Davutoğlu’ndan Arınç ve Çelik’e tepki!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakan Davutoğlu, Ukrayna’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Davutoğlu, “Sayın Abdullah Gül’ün; arkadaşlarla, Cumhurbaşkanımızla ve diğer AK Partili arkadaşlarımızla görüşmesinden daha doğal bir durum yok. Sayın Arınç’ın ve diğer arkadaşların yaptığı açıklamalar parti kurulları içinde, kendi içimizde konuşulması gereken konular olduğu kanaatindeyim.

“KENDİ İÇİMİZDE KONUŞMALIYIZ”

Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik gibi bazı isimlerin açıklamalarının sorulması üzerine Davutoğlu, şunları söyledi: “AK Parti, onurlu insanların partisidir. Ve şu ana kadar da AK Parti içinde belli ilkeler, köklü bir siyasi harekette olması gereken ilkeler oturmuştur. Sayın Abdullah Gül’ün; arkadaşlarla, Cumhurbaşkanımızla ve diğer AK Partili arkadaşlarımızla görüşmesinden daha doğal bir durum yok. Sayın Arınç’ın ve diğer arkadaşların yaptığı açıklamalar parti kurulları içinde, kendi içimizde konuşulması gereken konular olduğu kanaatindeyim. Bu konuda kendileriyle konuştum, tekrar konuşacağım. Hiçbir zaman ben bu tartışmalar üzerinden AK Parti’ye dönük spekülasyon yapılmasına izin vermem. Kim, kanaat beyan ederse, hangi yönde olursa olsun bu kanaatler herkesle genel başkan olarak konuşur, bu kanaatlerin parti kanalları içinde ve bu çerçevede partideki bütünlüğü etkilemeyecek şekilde dile getirilmesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Hiçbir şekilde bunu AK Parti içinde bir sıkıntı var, 1 Kasım seçimlerinden sonra diğer partilerde sıkıntılar yaşandı, AK Parti’nin kendi iç bütünlüğünü koruyarak 1 Kasım seçimlerinden büyük zaferle çıkmasını kıskanan çevreler olduğu aşikar. Hep AK Parti içindeki bir ihtilafa umut bağlayanlar var. Biz konuşuruz, tartışırız, sohbet ederiz, farklı fikirleri aramızda aile birlikteliği içinde paylaşırız ama kesinlikle hiçbir arkadaşımız partimizin bütünlüğünü etkileyecek olumsuz bir tavır içine girmez. Ben bu konuda son derece net bir tavır içindeyim. Herkesi dinlerim, herkesle konuşurum; ama iki yıldır AK Parti üzerinde döndürülmeye çalışılan oyunları nasıl engellediysek… Şu anda AK Parti her zamankinden daha güçlüdür. Kimse AK Parti’nin ihtilafları üzerinden Türkiye’de siyasi tablonun değişeceğini ve bir gelişme olacağını beklemesin. Diğer partiler kendi işleri ile uğraşsın.”

“AK PARTİ’DEKİ İSTİKRARSIZLIK DOĞURAN TÜRKİYE’NİN İSTİKRARI İLE OYNAR”

“Arınç ve diğer isimler için özel planlama yapılacak mı?” sorusuna da Davutoğlu, şöyle cevap verdi: “Hiç özel bir planlamaya ihtiyaç yok. Kopmak istedikleri gibi kendilerinin öyle bir ifadeleri yok. Kopmak istedikleri gibi bir varsayım zaten doğru değil. Ne kendilerinin böyle bir ifadesi var ne de AK Parti içinde böyle bir tartışma var. Biz bu konuları zaten MYK’da da ele aldık, arkadaşlarla da istişare ederiz. AK Parti kendi içinde bütün bu konuları aşabilecek olgunluğa sahiptir. Onlarla aramızdaki gönül bağı herhangi bir şekilde etkilenmez. Yaklaşım farkları olur, bunlar doğaldır. AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderi ile örtüşmüştür. AK Parti’de içinde istikrarsızlık doğurma çabası içine girecek herkes Türkiye’nin istikrarı ile oynar, açık söylüyorum… Bu olmayacaktır. Buna hiçbir zaman izin vermeyiz. ben genel başkan olarak da izin vermem.”

Davutoğlu, Cenevre görüşmelerine ilişkin bir soru üzerine de şöyle konuştu: “Çok zor bir süreçteyiz. Suriye sorunu bugün bir sorun yumağı halinde geldi. Diplomaside tek yol müzakeredir. Önemli olan diplomaside birilerinin geçici konjonktürel bir araç görmemeli. Son Cenevre toplantısı başarısız şekilde dağıldı. Rusya, Halep-Türkiye koridorunu kapattı. Bilinçli olarak kapattı. YPG niye saldırıyor şimdi? Saldırılarından birilerinin sebebi ‘masaya benim de oturmam lazım’ diye göstermeye çalışıyor. Rusya, YPG’yi kullanarak demeye çalışıyor ki ‘Cenevre masasında YPG de olsun’. Şimdi YPG’yi bir koçbaşı gibi kullanıp hem Türkiye’ye bir baskı oluşturmak hem de YPG’yi masaya çekme çabası var. Biz de diyoruz ki ‘YPG masaya rejim safında gelebilir’. Muhalefet safında YPG’nin masaya oturmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Zaten muhalefet YPG’nin masaya oturamayacağını söyledi. YPG, Rusya’nın, rejimin piyonudur. Bunu herkesin görmesi lazım.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.