DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Değerler Eğitimi Adı Altında Halk Aldatılıyor ve Yolsuzluklara Kılıf Hazırlanıyor
196 okunma

Değerler Eğitimi Adı Altında Halk Aldatılıyor ve Yolsuzluklara Kılıf Hazırlanıyor

ABONE OL
06 Ocak 2015 07:06
Değerler Eğitimi Adı Altında Halk Aldatılıyor ve Yolsuzluklara Kılıf Hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Galip Reha Ertekin

Eğitim İş Adana Şube Başkanı  Galip Reha Ertekin yaptığı  açıklamada “Değerler eğitimi adı altında okullar cemaatlere teslim ediliyor” dedi.

İşte O Açıklama:

9.Milli Eğitim Şurası’nın en önemli tartışma başlıklarından biri olan “Değerler Eğitimi” konusunda siyasi iktidarın şuradan aylar önce harekete geçtiği ve tüm eğitim kurumlarında öğrencilere “Değerler Eğitimi” vermesi için AKP’ye yakınlığı ile dikkat çeken Nurcu Hizmet Vakfı ile anlaştığı ortaya çıktı.

Milliyet’te yer alan habere göre Milli Eğitim Bakanlığı, Hizmet Vakfı ile yaptığı protokol kapsamında Türkiye’deki tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarında “seminer” şeklinde okutulacak, “değerler eğitimi”nin içeriğini kitapçık haline getirerek 81 ilin valiliğine gönderdi. Tamamının Kuran ve hadislerden örneklerle anlatıldığı dokuz konu belirleyen Bakanlık, öğrencilere, “Evlerimizi, yuvalarımızı İslami ölçülerle ve imanın ışığında kurduğumuz takdirde yuvalarımız bir cennet köşesi, saadet ve huzur bahçesi olur”, “Dininden ve ahlakından razı olduğumuz bir kimse kızımıza ve oğlumuza talip olursa, ‘kolaylaştırınız, güçlük çıkarmayınız` hadisiyle amel etmeliyiz” gibi bilgilerin verilmesini istedi.

Değerler eğitimi, toplumsal, sosyal hayatı sürdürebilmek için dürüstlük, doğruluk, dayanışma, özgürlük, demokrasi gibi değerler üstünden verilmelidir. Ancak görülüyor ki, AKP iktidarının değerler eğitiminden anladığı tek şey din eğitimidir. Cumhuriyetin kazanımlarından geri dönüş sürecini hızlandırıp pekiştirmek isteyen AKP iktidarı hızla bilimsel eğitimden uzaklaşmaktadır.

Çocuklarımıza öğretilmesi gereken en önemli değerler, doğruluk, dürüstlük ve tasarrufken 17-25 Aralık operasyonu ile bütün yolsuzlukları ortaya dökülen, kaçak saraya halkın cebinden milyarlar harcayan AKP iktidarı bunu nasıl yapacaktır?

Eğitimin niteliğini yükseltmek ve çocukların özgür, akılcı ve sorgulayan bireyler olarak yetiştirilmesi için en küçük bir adım atmayan siyasi iktidar, eğitim sistemini kendi ideolojileri ile dinin ve tek bir mezhebin kurallarına göre biçimlendirmeye çalışırken sınır tanımamaktadır.

Ertekin Eğitim-İş olarak siyasi iktidarı, eğitim alanı ile inanç alanını birbirine karıştırmaktan, çocuklarımızı kendi ideolojik hedeflerine ulaşmak için kullanmaktan vazgeçmeye çağırıyor, bu tür bilim dışı ve pedagojik açıdan son derece sakıncalı uygulamalara derhal son verilmeleri konusunda uyarıyoruz. Açıklamasında bulundu


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.