DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 4806040,13%
Adana

HAFİF YAĞMUR

13:20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Derin Uyarı Ne Kadar Derin? 

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cemal Uşşak Arkadaş Uyarmış!.. Diyor ki; ”Türkiye yeni bir anayasa yapamayacak olursa…” (Moralhaber 14.02.2013)

Ne olurmuş yapamayacak olursa?..

İktidar değiştiğinde toplum eskisi gibi büyük acılar yaşarmış!..

Şimdi ben Cemal Uşşak Arkadaş’a hissettiğimi söyleyeyim, tahlilini o yapsın:

a) Dindarların, özellikle Nur camiasının dört elle yapıştığı, onunla mutluluğa kavuşulacak sanıldığı AKP, bütün hukuki düzenlemeleri kendisinin olmadığında ülke yıkılsın biçiminde hazırlıyor. Yeni anayasa yapılsa bile Cemal Uşşak Arkadaşın korktuğu başına gelecek.

b) AKP, hiç bir surette demokratik usulle anayasa yapılmasına taraftar değil. 2011 Yılı sonunda süreç başlatılması, AKP’den umut duyan Gülen ve Nur camiasını oyalamak içindi. Uyudular. Çünkü, mübarekler uyumak istiyordular. Bunu da 2010 yılının 12 Eylül referandumunda ”Yetmez Ama Evet” korosuna katılarak, mezardakileri oy vermeye çağırarak belli ettiler.

c) Öcalanla müzakerenin çözüm beklentisi ham hayal. Birilerinin, onunla müzakereden, ilerlemeye engel kalın zinciri çözeceği bekletisi var. Ama o beklenti tüm milletin beklentisini karşılayacak kadar olmayacak.

Türkiye yeni bir anayasa yapamayacak olursa…

Türkiye yeni bir anayasayı gerektiği zaman yapacaktır mutlaka. Ama bu Cemal Uşşak Arkadaşın ve ahbaplarının beklentisi doğrultuda olmayacaktır. Çalışmalarını devam ettiren ‘Uzlaşma Komisyonu’ adlı kurulun ‘uzlaşmamayı’ esas aldığı ta başında biliniyordu. Bizzat AKP’ye anayasa taslağı hazırlayan anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun üzerine basa basa söylemişti: ”Yeni anayasa böyle çıkmaz”. Bkz:http://www.sentezhaber.com/guncel/prof-ozbudun-yeni-anayasa-boyle-cikmaz-h58205.html

Cemal Uşşak’ın istemediği, endişe ettiği şey, AKP’nin kendi anayasasını dikte edecek olmasıdır. İstemezüüük namesi salmaya gerek yok arkadaş!.. Bir anayasa devlete hakim gücün olmayanlara benimsettiği sözleşmedir. Zaten Erdoğan devlete hakim gücün koltuklarından kavrayıp ilerlettiği liderdir. Bu, ülkede gerilmeye sebep olabilir mi? Olabilir. Zaten tasarlanan da o.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karnıyarık ve Güllaç

Cemal Uşşak Arkadaş, ”Kürt sorununu ve Alevi sorununu çözmeye imkan ve fırsat vermeyecek bir anayasa…” cümlesiyle tasarlayıcıların figüranıynış hissini veriyor.

 

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 18 Şubat 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet