Dert+Dert+Dert

Dert+Dert+Dert

Amacım siyaset yapmak değil, gerçeklere parmak basmaktır.

Adana Valisi Sayın Hüseyin Avni COŞ eğitim öğretim ile okullarda meydana gelecek aksaklıkların doğrudan kendisine iletilmesi ile ilgili demeç vermişti. Bu demece dayanarak ve sayın valinin samimiyetine inanarak gördüğüm ve duyduğum aksaklıkları dile getirmeye çalışacağım.

Umarım yerinde inceleme yapılıp okul idaresi ve ilçe yöneticilerinin sesine kulak verilerek Adana’dan ahkâm kesilmez.

Okul idaresi ve ilçe yönetimi en doğru çözümü sunmuş dinlenmemiş.

Köy muhtarları bile doğacak sorunu görüp BİMER başvurusu ile konuya parmak basmış.

Ama, nafile!

Feke ilçesinde 2012-2013 eğitim öğretim yılı 4+4+4 zorunlu eğitim sorunlu başladı. Buna kendi köyümden örneklerle başlayayım. Paşalı köyünde bulunan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, on iki yıllık zorunlu eğitim kapsamında Taşımalı İlkokul+Yatılı Ortaokul+Yatılı Lise olarak eğitim öğretime açıldı.

Ne var ki, ne güzel işte diyeceksiniz haliyle.

Bunu gelin bir de okul idaresine sorun.

Sen sordun mu diyorsanız kesinlikle hayır.

Ben bu okulda on altı sene memur olarak, bu okulun bağlı olduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde sekiz sene şef olarak çalıştım.Görünen köy kılavuz istemez.

1-) 1,2,3,4. Sınıf öğrencilerinden evi yakın olanlar yürüyerek, uzak mahalle ve çevre köylerdekiler ise taşımalı olarak okula gelmektedir. Normal öğretim yapılan bu okulda taşımalı gelen öğrencilere zorunlu olarak öğle yemeği de verilmektedir. Bunların yemeği okul dışından yemek ihalesini alan bir firma tarafından getirilmektedir.

2-) 5,6,7,8. Sınıf öğrencilerinden evi yakın olanlar gündüzlü, uzak mahalle ve çevre köylerden gelenler ise yatılı olarak öğrenim görmektedir. Bu öğrencilere de doğal olarak sabah, öğle, akşam yemek verilmektedir. Bunların yemeği okul pansiyonunda hazırlanıyor.

3-) İşin en garibi ise lise öğrencileri. Nasıl mı? Çünkü bu okulun lise bölümü yok. Ama lise öğrencisi var. Hem de yatılı. Bu öğrencilere de sabah, öğle, akşam yemek verilmek zorunda. Bu öğrenciler için okula gelen yemek ödeneği yok. Ayrıca bu öğrenciler için rehberlik yapacak, etüd yaptıracak lise öğretmeni de yok. Bu öğrenciler her gün yirmi üç km. mesafedeki ilçe merkezindeki Feke Lisesine gidip geri gelecek.

Bu öğrenciler nerden mi geldi? Uzaydan gelmedi tabi. Taşıma imkanı olmayan Feke’ye uzak en batıda ki köylerden, en doğuda ki köye misafir geldiler. Başka çözüm yok.

Bu konuyu biraz daha açalım. Feke ilçe merkezinde bir Anadolu Öğretmen Lisesi, bir de normal lise var. Zorunlu eğitime tabi öğrenciler normal lisede eğitim görecek. Yalnız bu lisenin ne yeterli dersliği var, ne de yeterli pansiyonu. Üstelik de ikili öğretim yapılmak zorunda. Bu okula 30-40 km. mesafeden taşınacak öğrenciler sabahçı olsa gün ışımadan yola çıkması gerek. Öğlenci olsa gece karanlığında eve dönecek. Feke kış memleketi. Yarın bir gün kar yağacak, buz tutacak. Taşınması mümkün olmayan öğrenciler için ise merkezde pansiyon yok. Tüm imkanlar zorlanmış.

Sonuç olarak;

Dert-1) Aynı okul avlusunda beş buçuk yaşında ki çocukla on sekiz yaşında ki delikanlı birlikte oynayacak.

Dert-2) Taşımalı ve yatılı öğrencilere verilecek öğle yemeği dağıtımı ve yemek salonu paylaşımı ayrı bir muamma.

Dert-3) Yatılı olarak kalan lise öğrencilerinin sabah kahvaltısı sorun olmayabilir; ama, öğle yemeğini Feke’ye gidecekleri için bir saat erken vermek zorundasın. Tabi yemek pişerse. Ayrıca Feke’den de geç dönecekleri için onlar için ikinci bir akşam yemeği servisi de açılacak.

Dert-4) Okulun memuru ve yeterli hizmetlisi olmadığı için okul idarecileri zamanının büyük bir bölümünü memur ve hizmetlinin yapacağı işlere ayırmaktadır. Asli görevini yapmakta zorlanan bu idarecilerin bu karmaşık yapının içinden başarı ile çıkması mümkün mü?Dert-5) Belletmen ve pansiyon nöbetçi öğretmenleri kendi öğrencileri ile mi, misafir lise öğrencileri ile mi uğraşacak? Birlikte yaparsa bunun karşılığını alabilecek mi? İdareciler iki arada bir derede kalacak mı?

Velhasıl eğitim öğretimimiz dert + dert + dert …. ile başladı Sayın Valim.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın