DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Destinasyonunuzu Sevsinler!

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Destination (İngilizce bir kelime, destineyşin diye okunur.)

 

Geçtiğimiz hafta Kozan Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen bir konferansa tanık oldu Kozanlılar.

 

Yaklaşık bir hafta öncesinden programla ilgili davet ve haber metni web sitemize geldiğinde haberi girerken inanın şaşırdım. İngilizceyi de az çok kendime yetecek kadar bildiğim için destinasyon kelimesini çözemedim ve internette hemen google amcayı aradım. İnanın google amcada bilemedi ve böyle bir şey yok ama bunu Türkiye’de Kültür Bakanı Sayın Ertuğrul Günay çok sık kullanıyor, Özgan’da belki ondan öğrenmiş olabilir dedi.

 

Oysa konferansta kullanılan ve sözlükte olmayan destinasyon kelimesinin aslı destination: “Gidilecek yer,varış yerihedef” olarak tanımlanıyor. Yani güzel Türkçemizde bunu “Kozan Turizmin varış yeri yada Kozan Turizmin hedefi olabilir mi?” gibi cümlelerle daha güzel ifade edilebilirdi.

 

Kozan Turizmin destinasyonu olabilir mi? Başlıklı haberi yayınladıktan sonra okuyucularımızdan ve üyelerimizden tepkiler geldi. Haklı olarak “Haberde kullanılan kelimeyi neden yanlış yazıyorsunuz. Yâda neden Türkçe kullanmıyorsunuz” diye.

Anlatana kadar akla karayı seçtim. “Bu haber bize böyle servis edildi böyle yazmak zorunda kaldık” dediysek de pek inandırıcı gelmedi.

 

Bazı insanlara yaranmışlık adına Türkçemizin hızla asimile olduğunu ve kelime dağarcığımıza yalan yanlış yabancı kelimeleri kazandırdıklarını üzülerek görüyoruz. Özellikle bu kültür erozyonunu gerçekleştirenler bir ilçenin yöneticileri ise gerçekten acınacak haldeyiz.

 

Şimdi buradan başkana sormak istiyorum. Sayın Özgan yıllardır özellikle Kozan’ı ve Anavarza’yı turizme kazandıracağız diye demeçler verdiniz. Şöyle geriye dönüp baktığınızda verdiğiniz ziyafetler, toplantılar ve güzel sohbetlerden başka bir şey görebiliyor musunuz? Yıllardır yazıyorum, eski Kültür Bakanı Atilla Koç’un taahhüt ettiği ve sizin kendi sitenizde de yayınlanan ekonomik kaynaklar Anavarza’ya harcandı mı? Anavarza köylülerine verilen sözle köylüler köylerinden kaldırılıp yeni evlerine kavuştular mı? Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın Anavarza gezisinde taahhüt ettiği 500 bin TL ödenek alınıp kullanıldı mı?

 

Yıllarca Anavarza için atıp tutuldu. Şunu yaptık, bunu yaptık diye. Oysa köşe yazarımız Sayın Şeref Işık’ın BİMER’e yaptığı sorgulama ile Anavarza ile ilgili hiçbir bilimsel ve akademik çalışma olmadığını KozanBilgi.Net’den duyurunca Anavarza ile hızlı bir çalışma başlatıldı ve Üniversitelerle işbirliği içerisine girildi bilimsel ve akademik bir kimlik altına alındı.

 

Ala kapı için harcanan 170 bin TL nin de sadece iki demir direk dikmekle harcandığını da sanırım biliyorsunuzdur.

Anavarza’nın insanları yıllarca kandırıldı, avutuldu. Burada yapılan kazı çalışmasına benzer çalışmalar daha önce de davulla zurnalarla defalarca tekrar edildi.

 

Bu seneki kazı çalışmalarının sonunda yapılan açıklama da ilginçti. Amfi tiyatrodaki merdiven taşları Abbasiler zamanında kalenin surlarında kullanılmış. Yahu bunu öğrenmek için o kadar uğraşmanıza hiç gerek yoktu. Anavarza’daki küçük çocuklara da sorsaydınız size söylerlerdi bunu. 120 bin TL de devletimizin cebinde kalırdı.

 

Eğer Anavarza turizme kazandırılacaksa öncelikle köyün kaldırılması ve Anavarza kalesinin acil restorasyonu gerekir. Kalenin aslına uygun restorasyonunu yapıp, yukarı çıkmak için de bir teleferik kurabilirseniz buraya gelen turist sayısını zapt edemezsiniz. Daha sonra da yüz yıl sürmesi planlanan Anavarza şehri içerisinde kazınıza devam edersiniz.

 

Ama unutmadan belirtmek de fayda görüyorum. Öncelikle buraya gelen ziyaretçilere bir umumi tuvaleti yapmak zorundasınız.

Ve son olarak Sayın Özgan’a şunu da belirtmek de yarar görüyorum. Kozan’ı tanıtmak için bir çok Tv, gazetelere çuvallarla para ödüyorsunuz. Bakın günlük 7.000 ile 20.000 arasında ziyaretçi alan Kozan’ın sesini tüm Dünyaya duyuran KozanBilgi.Net isimli bir web sitesi var. KozanBilgi.Net sizi defalarca ziyaret etti ama yedi yılda tek bir defa bile sizin ziyaretinize mazhar olamadı. KozanBilgi.Net’i Kozan’ın tanıtımında bir araç olarak kullanmak hiç bir zaman aklınıza da gelmedi.

 

Ne diyelim destinasyonunuzu sevsinler.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.