DOLAR 9,33450.79%
EURO 10,85640.95%
ALTIN 529,750,66
BITCOIN 5733173,70%
Adana
25°

AÇIK

05:47

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dev mürekkep balığı 

Dev mürekkep balığı 

ABONE OL
31 Mayıs 2015 14:27
Dev mürekkep balığı 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia Hayvanlar)

Şube: Mollusca (Yumuşakçalar)

Sınıf: Cephalopoda
(Kafadan bacaklılar)

Takım: Coleoidea

Familya: Architeuthidae

Cins: Architeuthis
Steenstrup in Harting, 1860

Alt türler
Metne bakınız.

Dev mürekkep balığı, Architeuthis cinsinden mürekkep balıklarının ortak adı. Bir zamanlar efsanevi yaratıklar olduğu sanılan dev mürekkep balıkları, derin okyanuslarda yaşayıp, çok büyük boyutlara ulaşabilen “Architeuthidae” familyasına ait deniz yumuşakçalarıdır. Erkek mürekkep balıklarının boyu 13 metreye kadar ulaşabilirken, dişiler için bu oran 10 metreye kadar çıkmaktadır. 20 metre uzunluğa ulaşan örnekler olduğunu öne sürenler olsa dahi, bu tip bir varsayımı destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Konu başlıkları
1 Özellikleri
2 Türler
3 Güncel

Özellikleri
Sahip oldukları uzunluklarının önemli bir kısmını kafalarına bağlı 2 adet kola borçlu olan mürekkep balıkları, doğadaki en büyük rakipleri olan kaşalot balinaları ile karşılaştırıldığında ağırlık olarak oldukça zayıf kalmaktadır. Ölçülen en yüksek ağırlık dişilerde 275 kg., erkeklerde ise 150 kg. kadardır. Dünya üzerindeki en büyük gözlerden birine sahip olan dev mürekkep balığının bir gözünün çapı 30 cm’yi bulmaktadır. Beslenirken avını yakalamak için kullandığı kollarının üzerinde yüzlerce vantuz bulunur. Avını hem bu vantuzların emici kuvveti hem de bu vantuzların etrafına dizili küçük dişler sayesinde yakalayarak ağzına doğru çeker. Doğal ortamdaki tek düşmanları kaşalot balinaları olan dev mürekkep balıkları vücutlarındaki amonyak fazlalığı nedeni ile eti insanlar tarafından makbul görülmemektedir.

Türler
Dev mürekkep balıklarının türlerini gösteren en geniş liste aşağıdaki maddelerden oluşmaktadır.

Architeuthis dux, “Atlantik dev mürekkep balığı”
Architeuthis hartingii
Architeuthis japonica
Architeuthis kirkii
Architeuthis martensi, “Kuzey pasifik dev mürekkep balığı”
Architeuthis physeteris
Architeuthis sanctipauli, “Güney dev mürekkep balığı”
Architeuthis stockii

Güncel
4 metrenin üzerinde büyüklüğe sahip bir dev mürekkep balığı30 Eylül 2004 tarihinde Japonya Milli Bilim Müzesine ait bir grup bilimadamı tarihte ilk kez yaşayan yetişkin bir dev mürekkep balığına ait fotoğrafları Tokyo’nun 970 km güneyinde bir kaşalot balinası takibi sırasında elde etmişlerdir. 2 yıla aşkın bir süre devam eden proje, bir yeme asılı kamera’nın çektiği 500 fotoğraf ile başarıya ulaşmış, yakalanan 5.5 metrelik örneğin, DNA testi sonucunda Dev Mürekkep Balığı olduğu teyit edilmiştir.

4 Aralık 2006 tarihinde ise yine aynı bilimadamı grubu tarafından yetişkin canlı bir mürekkep balığı video kaydı ile görüntülenmiş, görüntülenen örneğin ise 3.5 metre boyunda bir dişi hayvan olduğu ve daha sonra tekneye alınma esnasında öldüğü kayıtlarda belirtilmiştir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.