DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

75 okunma

Devlet Kimi Kullanıyor? 

ABONE OL
23 Eylül 2014 22:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir zamanlar, şehit cenazelerinin gelmesini sona erdirecek barıştan bahsediliyordu. İktidar partisi öyle havalanmıştı ki, ‘Barış Süreci’ dediği oluşumla vatandaşlara mutlu günler geliyor müjdesi veriyordu. Geçtiğimiz günlerde terörist baskınları başladı, kimi askerler yaralandı, kimi askerler kaçırıldı; o çok beğenilen Barış Süreci ağızlara alınmaz oldu.

 

Barış sürecini iktidarın sözüne inanıp iksir sanan vatandaşlar, son günlerde Öcalan’ın İmralı’da tutulmasına beslenmesine meraklanır olmuşlar. Acaba, devlet Öcalan’ı kullanıyor mu, diyorlarmış. Ama aksini merak edenler de varmış vatandaşlar arasında. Onlar da, yoksa Öcalan mı devleti kullanıyor, şüphesine düşüyorlarmış.

Uyduruk barış sürecinin destekçilerinden Ruşen Çakır köşesinde konu ediyor bunu.

Vatandaşlar arasında, Devlet mi Öcalan’ı Öcalan mı devleti kullanıyor merakı oluşunca Ruşen Çakır, ”Yok. Kimse kimseyi kullanmıyor” diyor. Bu cümlesini okuduğumda bende oluştu bir merak: Ruşen Çakır devlet ile teröristler arasında bilgi taşıyıcı filan mı?..

Öcalan ile devlet dertsiz-tasasız tatlı hayat mı sürüyorlar yani?..

Ruşen Çakır, 12 yıldır tek başına ülkeyi yöneten AKP’yi Öcalan’ı merkeze alan, onunla görüşmeleri yürüten olarak anlattığına göre, (Vatan 05/05/2014) birilerinin tatlı hayat sürdüğü muhakkak. O zaman şöyle yorumlayacağım: Barış sürecinin sonuna gelmek demek, birilerinin tatlı hayatının da bitmesi demektir.

Sonradan ‘Sayın’ edilen Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin üzerinden geçmiş 15 yıl. Milletin beklentileri tahakkuk etmemişse, devletle Öcalan’ın birbirini kullanmadığı değil, birbirini kullanamadığı varsayımı zihinlerde oluşur.

Farkediliyor mu işgüzarlık? Bir tarafta 90 yıllık koca devlet bir kişi gibi, o bir kişi de koca bir devlet gibi dünya kamuoyuna lanse ediliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, o kadar aptal mı ki, milletin hafızasına ‘bebek katili’ olarak yerleşmiş idamlık birini, idam etmekten vazgeçip 15 yıl cümle alemi kıskandıracak biçimde İmralı’da sebepsiz beslesin.

AKP iktidarı, idam sehpasından kurtarılan Öcalan’la görüşmeler başlatınca, millet huzursuz olmuştu. AKP taraftarları bu huzursuzluk karşısında, ”Tayyip Bey’in vardır bir bildiği” diyorlarmış. Yani Tayyip Bey’i devlet sanıyorlarmış!..

Terör örgütüyle görüşme yapan şerefsizdir dedikleri halde, Oslo’daki görüşme ortaya çıkınca, ”biz değil devlet görüşüyor” diyebilen Tayyip Bey karakterini görmezden-duymazdan geliyorlarmış!..
Ben derim ki; Tayyip Bey’in, bir değil, bir kaç bildiği şey vardır. Bildikleri arasında, devletin, AKP’nin ve muhalefetin ne olduğu, devletten nasıl politika gütmesi emri geldiği bilgisi de vardır. Ama, Tayyip Bey demek devlet demek değildir gerçeğini Ruşen Çakır bilse de AKPsever vatandaşların -Ruşen Çakır gibilerin sayesinde- bilmesi kolay değil.
İbrahim Faik Bayav


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.