DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4405870,28%
Adana
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:15

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Difenbahya Nasıl Çoğaltılır?
45 okunma

Difenbahya Nasıl Çoğaltılır?

ABONE OL
01 Temmuz 2022 18:08
Difenbahya Nasıl Çoğaltılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En popüler salon bitkilerinden biri olan difenbahyalar, hızlı büyüdükleri ve kolayca çoğaltılabildikleri için yaşam alanlarınızı zenginleştiriyor. Alacalı yaprakları ile göz kamaştıran difenbahya çiçeği nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz!

Kimileri ona difenbahya, kimileri de ağlayan çiçek diyor. Adı ne olursa olsun yaprakları ile herkesin gözlerini kamaştırıyor. Bakımı kolay bitkiler arasında yer alan difenbahya çiçeği, hızlı büyüdüğü için kolayca çoğaltılabiliyor. Aşağıda yer alan çoğaltma yöntemlerinden bitkiniz için en uygun olanını seçerek sağlıklı bir çoğaltma deneyimi yaşayabilirsiniz. Yapraktan çoğaltma, kökten çoğaltma ya da tepe kesimi ile çoğaltma yöntemlerinden birini seçerek, bitkinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Hangi çoğaltma yöntemini uygulayacağınıza karar vermek ve difenbahya bitkisi nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını tüm incelikleri ile öğrenmek için yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Yapraktan Çoğaltma Yöntemi

Yapraktan Çoğaltma Yöntemi Uygulanan Difenbahya

Difenbahya bitkisi için en kolay çoğaltma yöntemi, yapraktan çoğaltma yöntemidir. Bitkinin gövdesine zarar verme tehlikesi daha az olduğu için, bu yöntem ile yapılan çoğaltmalar oldukça pratik olacaktır. Siz de difenbahya yapraktan nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını aşağıdaki aşamaları okuyarak bulabilirsiniz.

 • Difenbahya bitkisinin yaprakları alacalıdır. Bitkinin yaprakları çillenme olarak da adlandırılan görünümü aldıktan sonra, içlerinden herhangi birini seçerek temiz bir bıçak yardımı ile dalından ayırabilirsiniz.
 • Dalından ayırdığınız yaprağı önceden dinlenen bir suyun içerisine koyarak çimlendirebilirsiniz.
 • Yaprak çimlendikten sonra yeni saksısına güvenle ekebilirsiniz. Bunun için uygun ortamı ve toprağı öncesinde ayarlamanızda fayda var.

Neredeyse tüm bitki türlerinde uygulanabilen yapraktan çoğaltma yöntemi ile yeni bir difenbahya elde etmek işte bu kadar kolay!

Kökten Çoğaltma Yöntemi

Kökten Çoğaltma Yöntemi Uygulanan Difenbahya

Bir diğer çoğaltma yöntemi ise, kökten çoğaltma yöntemidir. Bu yöntem için belirli şartların sağlanması gerekir. Öncelikle bitkinin tek gövde olmaması gerekir. Çok gövdeli yapıya sahip olması, köklerin kolayca ayrılmasına olanak sağlar. Eğer difenbahya çiçeğinin tek gövdeye sahip ise bu yöntemi uygulayamazsınız. Difenbahyanın birden fazla gövdesi varsa, kökten çoğaltma yöntemini kullanabilirsiniz.

Kökleri ayırırken gövdelerin zarar görmemesine dikkat edin. Mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde yavaş yavaş çekerek kökleri ayırın. Daha sonra her iki bitkiyi farklı saksılara dikerek bakımını yapın.

 • En az 2 gövdeye sahip olan difenbahya bitkisinden daha küçük olanını belirlemekle işe başlayabilirsiniz.
 • Küçük olan gövdeyi diğer gövdeden dikkatli bir şekilde ayırmalısınız. Bu işlemi yaparken saksıyı ters çevirerek toprakla birlikte aşağıya dökülmesini sağlayabilirsiniz. Eğer saksıdan çekmeye çalışırsanız, köklerine zarar verebilirsiniz.
 • Birbirinden ayrılan gövdelerin köklerini de hassas davranarak ayırmanız gerekir. Ellerinizde kökleri de ayırabilirsiniz.
 • Kökü diğer gövdeden ayrılan difenbahya çiçeğini yeni saksıya dikebilirsiniz. Bu işlemi yaparken köklerine bastırmamalı ve doğru toprağı seçmelisiniz.

Kökten çoğaltma yöntemi için uygun gövde yapısına sahip bir difenbahya çiçeğine sahipseniz, yukarıda yazan adımları uygulayarak birden fazla difenbahya sahibi olabilirsiniz.

Tepe Kesimi Yöntemi ile Çoğaltma

Tepe Açıdan Difenbahya Bitkisi

Tepe kesimi yöntemi bir diğer çoğaltma yöntemidir. Uygulaması oldukça kolaydır. Eğer difenbahya bitkisi yaşlandıysa ve gövdenin altında kalan kısımlarındaki yapraklar dökülmeye başladıysa, bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

 • Tepe kesimi yöntemi ile çoğaltma yapmak için ilk olarak yaprakları dökülen kısmı belirlemeniz gerekir.
 • Belirlediğiniz kısmı üst kısımlardaki yapraklı bölgelerden de başlayacak şekilde steril bir şekilde kesebilirsiniz.
 • Ayırdığınız gövdeyi nemli toprak bulunan bir saksıya dikebilirsiniz. Aynı zamanda bulunduğu ortamın nemli olmasına da dikkat etmelisiniz.
 • Yeni saksısındaki difenbahyanın büyümesi için ışık oranını, nem dengesini ve toprağın kalitesini doğru ayarlamalısınız.

Tüm bu aşamaları yaparken bitkiye oldukça hassas bir şekilde davranmanız gerekir. Köklenme işlemi tamamlandıktan sonra difenbahya çiçeğinin yapraklarının büyüdüğünü göreceksiniz!

Difenbahya Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Difenbahya çiçeğini çoğaltmak için yapacağınız uygulamada, kullanacağınız suyun içerisine bir adet kesme şeker ekleyerek köklenmesini hızlandırabilirsiniz.
 • Eğer yapraktan çoğaltma yöntemini kullanacaksanız, yeni sararmaya başlayan yaprakları da çimlendirmeyi deneyebilirsiniz. Bu yaprakları budama ile atmak yerine bu yöntemi deneyip kurtarma şansı yakalayabilirsiniz.
 • Tepe kesimi ile çoğaltma yöntemini kullandıysanız, ana gövdede kesim yaptığınız kısımların üzerini aşı macunu ya da mum ile kapatmanız gerekir. Böylece bitkinin bu açık kısım nedeniyle kurumasını engelleyebilirsiniz.
 • Difenbahya bitkisinin saksı değişim zamanı Mart ve Nisan aylarıdır. Çoğaltma yöntemini de bu dönemde yapmak, bitkinizin tekrar tekrar yorulmamasını sağlayacaktır.
 • Çoğaltma kadar önemli işlemlerden biri de budamadır. Yaprakları uzadıkça ve büyüdükçe budama yapmanız, difenbahyanın sağlıklı bir şekilde gelişmesini de sağlar.


  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.