Dik duran Tapanlı sosyal demokratlar

Dik duran Tapanlı sosyal demokratlar

Tapanlı sosyal demokratlar deyince akla ilk gelenler Ali Kızıltepe, Mehmet Kızıltepe, Hüsnü Özdoğan, Mahmut Özdoğan, Merhum Kokucu Ali Sarıboğa, Velet Yaman, Merhum Topal Mehmet Arslan, Mehmet Bektaş, Hüseyin Sarıtaş, Ahmet Karakoç, Mehmet Topçu, Mehmet Mert, Zeki Duru, Kazım Duru, Mahmut Sarıboğa, Erol Yaman, Şeref Ataş, Dede Arslan, Şakir Karakaş  ve Tapanlılarla birlikte hareket eden Tapan eniştesi Kazım Çetiner  gibi isimlerdi.

Birde bunlara sayıları az da olsa ikinci kuşak sosyal demokratlar eklenir. Mimar İbrahim Demir, Serpa Seramik Ali Tüfekli, Mete Kızıltepe, Aydın ve Gökmen Sarıtaş kardeşler, Ali Yücel, Müteahhit Ali Duru gibi.

Tapanlı sosyal demokratların yöre siyasetinde belli bir etkinliği vardı. Tapan’ın belli başlı aileleri sülalecek CHP’ye oy verirlerdi eskiden.

1980 öncesinin şeker, yağ, mazot, benzin kuyrukları Tapanlı sosyal demokratların elini, kolunu ve dilini de bağlamıştı. Ama parti onur meselesiydi, değiştirilemezdi.

12 Eylül 1980 ihtilali Tapanlı sosyal demokratların imdadına yetişmişti. Tüm partiler kapanmıştı. İhtilal sonrası formaliteden de olsa bir sağcı, birde solcu parti kurdurdular paşalar. Ama, hesap tutmadı. Bizden deyip çok güvendikleri Turgut Özal’da bir parti kurdu. Anavatan Partisi. Diğerleri ise solu temsilen  Halkçı Parti, sağı temsilen ise Milliyetçi Demokrat Parti idi.

1983 yılında seçim yapıldı ve ANAP açık ara önde.

Halkçı parti çok az milletvekili çıkartmıştı. Yani asla değişmeyen sosyal demokratlar yine sol menşe-ili  bir  partiye oy vermişlerdi. Ama, seksen öncesinden ağzı yanan sağcısı da solcusu da ANAP’a oy vermişti. Tüm yurtta olduğu gibi Tapan’da da böyle oldu.

Bakıyorum Tapan’ın eğitimli sosyal demokratları hala sol çizgide devam ediyor. Fakat eğitim ve kültür seviyesi düşük sosyal demokratlar seksen öncesinin ezikliği ile kendilerini önce ANAP’ın kucağına atmışlar; orada bekledikleri ilgi ve sevgiyi bulamayınca kendilerini cemaatlerin koynuna teslim ederek Refah Partisinde aradıkları mutluluğu buluşmuşlar.Ve daha sonra ödünç giydikleri milli görüş gömleğini çıkartıp AK AK AK diye ötüp BOP eş başkanının şefkatli kollarında açılım yaparak uçsuz bucaksız enginlere dalmışlar.

Dalış o dalış…

Ya boğulacaklar, ya da çıkacaklar.

Gelelim dik duranlara ve de yamulanlara.

Ali Kızıltepe- Emekli öğretmen, Tapanlılar Derneği kurucu ve onursal başkanı, halen dernek yönetiminde. Ali Kızıltepe dürüst, yalanı, hilesi, hurdası olmayan, haksızlığa tahammül edemeyen ama içine atan, hep dik duran bir sosyal demokrattır. 2009 mahalli seçimlerinde açıktan bağımsız adayı destekledi. Çünkü, partisinin belediye başkanlığı döneminde kendisi de encümendi. Başkanın seçmene hakaretine bizzat şahit olmuştu. Yine aynı kişi aday olduğu için bağımsızı tercih etti.

Mehmet Kızıltepe- Emekli öğretmen. Kendisini kitap yazmaya ve TEMA’ya adamış, siyaseti ikinci plana atmış dik duran bir sosyal demokrattır.

Hüsnü Özdoğan- Emekli öğretmen. Kalabalık bir aileye mensup, kibar, beyefendi, mütevazi bir şahsiyet. Tüm yakınları AKP’de olsa da dik duran sosyal demokratlardandır.

Mahmut Özdoğan- Emekli öğretmen. Tapanlılar Derneği eski denetçisi. Siyaset yapamayacak kadar dürüst ve beyefendi bir insan. Ama ben onun “Şu sol artık iktidar olacaksa olsun, ya da Anap gibi kaybolsun gitsin” dediğini duyar gibiyim. Bu siteme bakmayın siz. Mahmut Hocam da hala dik duran sosyal demokratlardandır.

Merhum Kokucu Ali Sarıboğa- Eski esnaflardan, Tavşantepe mahallesi sakini idi. Merhuma saygımızdan konuşmuyor, Allahtan kendisine rahmet diliyoruz.

Velet Yama – Eski esnaflardan, Tavşantepe mahallesi sakini. Köylüsü bağımsız belediye başkan adaylığını açıkladıktan sonra onu defalarca arayarak Kazım Özgan lehine çekilmesi için adeta yalvardı.

Merhum Topal Mehmet Arslan- Toptan Bakkaliye ve Tüccar idi. Merhumun sosyal demokratlığını  bilen bilir. Ona da Allahtan rahmet diliyoruz.Mehmet Bektaş- Emekli öğretmen, Tapanlılar Derneği yöneticisi. Bir insan bu kadar da dürüst olamaz yani. O hep Ali Demir’in yanındaydı, halada yanında. Çünkü o inandığı, güvendiği insanın hep yanında olmuştur. Ama dik duran bir sosyal demokrat olarak.

Hüseyin Sarıtaş- Emekli öğretmen, Tapanlılar Derneği eski yöneticisi. Hüseyin hocam son yerel seçimlerde yalpaladı gibi geldi bana. Gündüz Ali Demir ile gece Kazım Özgan ile oldu gibi bence. Hala da bir Özgan hayranı. Bu konuda oğlu Aydın hocam ne düşünüyor, merak etmiyor değilim.

Ahmet Karakoç- Emekli öğretmen. Cumhuriyet gazetesini elinde bayrak gibi taşıyan, dik duran sosyal demokratlardandır.

Mehmet Topçu- Eski terzilerden. Çok aktif bir CHP’li idi. Sınırlı gelirini partisi için harcamaktan çekinmeyen ve hala dik duran bir sosyal demokrattır.

Mehmet Mert- Emekli öğretmen. Emeklilik sonrası esnaflıkta yaptı. Yorgun savaşçı gibi. Dik duran sosyal demokratlardandır.

Zeki Duru- Eski inşaatçılardan. Düzene uymuş gidiyor Zeki ağabeyimde.

Kazım Duru- Emekli. Hala fanatik bir CHP’li ve Mustafa Azgın hayranı.

Mahmut Sarıboğa- Emekli DSİ’li. Tesadüf sosyal demokrat olmuş ama DSİ’ye de girmiş bu sayede. Harbi adam Mahmut Abi. Ama hala Sarıgül’ün Yeniden Doğuş Hareketi sarhoşluğundan kurtulamamış gibi bence.

Erol Yaman- Emekli belediyeci. Hala belediye binasından ayrılamıyor. CHP iktidar olabilirse Erol Yaman’ı orada gören şaşırmasın.

Şeref Ataş- Emekli kahveci, arıcılıkla uğraşır. Harbi sosyal demokrat ama bir oy için dostlarını asla kırmaz.

Dede Arslan- Eski gömlekçilerden, mahalle bakkalı da işletti. Kılıçdaroğlu ile birlikte kıpır kıpır Dede Arslan. Bir zamanlar ANAP’lı daha sonra DYP’li olan seksen öncesi sosyal demokratlarından emekli öğretmen Zeki Tunç’u da yanından ayırmıyor bu günlerde.

Şakir Karakaş- Yıllarca çeşitli esnaflık yaparak ve çeşitli işlerde çalışarak emekli oldu. İyi bir sosyal demokrattı. Ama artık yaşlılığın da verdiği ilhamla bol bol ilahi şiirler, maniler okumaya başlıyor kısa bir sohbetten sonra. Yine de eski toprak Şakir amca.

Kazım Çetiner- Onun sosyal demokratlığını anlatmaya benim bilgim yetmez. Ama kendisini her haliyle emekliye ayırmış görünüyor. Bir ayağı Feke Yaylapınarı köyündeki bahçelerinde.İkinci kuşak sosyal demokratlara gelince.

Mimar İbrahim Demir- Mimar-Müteahhit. Kesinlikle iyi bir satranç ustası değil. Ben olsam adaylık tanıtımında Saadet Partisi belediye başkan adayına  sokak sokak, kapı kapı gezerek 1500  oy toplayabilen insanlar yerine, “Otu çek, köküne bak” gerçeğine sadık kalıp, o muhterem insan Mustafa Demir’i Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli’ye götürürdüm. Daha genç mimarımız. Yolu açık olsun.

Ali Tüfekli- Gazetecilik okumasına rağmen esnaflığı tercih etti. Serpa Sermik bayii ve boya satışı yapıyor. 2009 yerel seçimlerinde bağımsızdan belediye encümen adaylığı yarışına girdi. Bir bağımsız aday için küçümsenemeyecek oranda oy aldı. Beyefendi istikbal vaad eden bir kişilik. İş yerinde müşteri ve misafir ağırlamanın dışında sürekli gazete okur; ama, ayda bir de olsa kendi düşüncelerini yerel bir gazetede yazmasını çok isterim. Cevher var. İşlenmesi gereken bir maden Kozan sosyal demokratları için.

Mete Kızıltepe- En sonunda severek yaptığı bir işi buldu sanırım. Halkı doyuruyor. Fırıncı kendisi. Yakın zamanda büyük cami yanında bir paça-çorba salonunu da devir aldı. Kendisine hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Mete Kızıltepe, eğilip bükülmeyen, babasının oğlu bir sosyal demokrat. CHP’nin başarısızlığına isyan duygusunu dile getirmek için kerhen  İşçi Partisi yönetimine girdi. Ama ben biliyorum dik duran iyi bir sosyal demokrattır.

Aydın Sarıtaş- Halen öğretmen. Fanatik bir sosyal demokrat. Mevcut düzene isyanından idareciliği bile bıraktı.

Gökmen Sarıtaş- Tapanlılar Derneği eski başkanı, eski Aras Kargo yöneticisi, şimdi Binboğa Bal Kooperatifi Müdürü. Kıpır kıpır, heyecanlı bir sosyal demokrat. Ama bu özelliği kendisini bocalatıyor zaman zaman. Bir de Kazım Özgan hayranı olmasa.

Ali Yücel- Halen öğretmen. Sosyal yönden aktif bir eğitimci. Üzerine oynanan bir oyunun ezikliğini yaşıyor sanırım. Kesinlikle faydalanılması gereken bir sosyal demokrat.

Ali Duru- İnşaat müteahhidi. Zaman zaman sağcı çevresinin içinde görünmez oluyorsa da iyi bir sosyal demokrattır.

Sonuç olarak Kozan’da azımsanmayacak kadar Tapanlı sosyal demokrat var. Harekete geçirilirlerse aktif birer siyasetçi olurlar. Ama bakıyorum çoğunun güveni yok ilçe yönetimine, il yönetimine ve hatta milletvekillerine. Kullanılıp kullanılıp bir kenara atılmaktan bıkmışlar. Yine de yolda boynu sola yatkın yürüyor bu insanlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın