DOLAR 15,9639 0.35%
EURO 16,7854 0.14%
ALTIN 929,640,15
BITCOIN 470346-1,93%
Adana
27°

AÇIK

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Dil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dil, insanlar arasında iletişimi sağlayan araçtır. İletişimden başka, insanların iç dünyasını okşayan, yeni kapılar açan, ortaklık duygusunu pekiştiren işaretler sistemidir.

 

Türkçemizin hâline bakıyorum. Medyada “de” edatıyla “-de” edki nerdeyse her zaman karıştırılıyor; “mi” soru edatı ekleştirilerek beraber yazılıyor; “ile” bağlacı ekleştiğinde, ardından gelen eklerin ince ünlülü varyantları kullanılıyor, oysa bu mesele daha 20. yüzyılın 60’lı yıllarında çözülmüştü; yabancı dilden orijinal imlâlı kelimeler giriyor, ama okunurken dahi büyük yanlışlar yapılıyor.

 

Türkçe’ye girmiş olan şu kelimelere bir göz atalım: “rak”, “rep”, “koç”. Böyle yazıldığı gibi alın bu kelimeleri,İngiliz veya Amerikalı olan birine okuyun. Şüphesiz hiçbir tanesini anlamayacaktır. Neden? Çünkü çok değiştirilmiş. Kelimelerin direği olan ünlüler yanlış okunuyor. Bu kelimelerin orijinal imlâyla hiç alakası yok. İngilizce “rock”, “rap”, “coach” olan bu kelimelerdeki sesler farklı.

 

Böylece, “rock” kelimesindeki “o” fonemi, bizde okunduğu gibi “a” değil, açık bir “o” sesidir. Ama bu “o” fonemini okurken ağzınızı açmadığınız halde de bir İngiliz tarafından anlaşılır, çünkü nihayette bu yine bir “o” sesidir. “Rep” olarak okunulan “rap” kelimesinin “a” fonemi, “e” değil, aslında “a” ve “e” arasında bir sestir. Bunu böyle değil de, normal bir “a” olarak okuduğunuz halde, yine anadili İngilizce olan biri tarafından gayet normal anlaşılacaksınız.

 

“Koç” meselesi ise bambaşka. Aslı “coach” olan bu kelimenin “oa” fonemi bir diftong, yani çifte sestir ve birbirinden ayrılamaz. İngilizler bunu “ıu”, Amerikalılar ise “ou” okurlar. Ama “koç” olarak kısa “o” sesiyle okunursa, hiçbir anlamı yok.

 

Bunlardan önce girmiş olan “caz”, “handikap” gibi kelimeler de vardır Türkçemizde. Bu grup kelimeler ise yukarıda verdiğimiz ölçülere göre girmiş ve yerleşmiştir. Oysa, “cez”, “hendikep” de olabilirdi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.