Din Görevlilerini Camii Derneklerinden Kurtarın!

Din Görevlilerini Camii Derneklerinden Kurtarın!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Silindir, camii derneklerinin kuruluş amacından saptığını ve başlı başına problem haline geldiğini belirterek acilen önlem alınması çağrısında bulundu.

Bir imamın sosyal medya da dolaşan videosunun büyük yankı uyandırdığını belirten Silindir, “Camii dernekleri artık imamları canından bezdirdi ve isyan noktasına getirdi. Buna çözüm bulunması kaçınılmaz,”  diyerek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Camii derneklerinin kuruluş amacı camilerin ihtiyaçlarının karşılanması iken, bugün geldiğimiz noktada dernek yönetim kurulunun adeta ‘benim camim, görevlilerde benim emrimde’ zihniyetinin hâkim olduğunu görüyoruz. Hayırsever vatandaşların verdiği sadakaların kullanılması çeşitli şüpheli yaklaşımlara neden olmaktadır. Dernek Başkanlarının, din görevlilerine emir verme ve toplanan paraları kendi tasarruflarında kullanma eğilimine girdikleri iddiaları ayyuka çıkmıştır. Artık kanayan bir yara haline gelen dernekler hakkında gereğinin yapılması zorunluluk haline gelmiştir.

Her zaman söylediğimiz gibi bugün de tekrar ediyoruz: Toplanan paraların nerede, nasıl ve kimler tarafından harcandığı şüphelidir. Camii görevlilerinin talepleri yerine gelmiyor veya eksik yerine getiriliyor ya da zamanında karşılanmıyor. Camii Derneklerinin toplanan paraları usulsüz harcadıklarına dair çok sayıda duyum alıyoruz. Bu konu da şikâyetler geliyor. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz.

Her Cuma günü camii görevlilerine para toplatılıyor. Camii görevlileri ile vatandaşlar arasında güvene dayalı hissiyat ortadan kaldırılmıştır. Camii görevlilerinin para toplaması doğru değildir. Artık camii görevlileri para toplamasın. Para toplama işini müftülükler yapsın. Görevlendirecekleri bir görevli tarafından para toplansın ve kayıt altına alınsın. Derneklerin topladığı paralar kayıt altına alınmıyor, bu da suiistimallere neden oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca bu konu acilen çözülmelidir. Toplanan paraların nerelere harcandığı araştırılsın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanın Kahramanları - Dr. Aykut Şahin, Müjgan Atıcı, Mehmet Çoban

Diyanet Bir-Sen olarak, camii görevlilerinin para toplamasının uygun olmadığını bir kez daha söylüyoruz. Camii görevlilerinin, derneklerin tahakkümü altından kurtarılmasını istiyoruz. İmamlar ve müezzin kayyımlar derneklerin memuru değildir. Derneklerin incelenmesini istiyoruz. Buradan Sayın Diyanet İşleri Başkanımıza çağrıda bulunuyorum; camii dernekleri amacının dışında kullanılmaktadır. Camii dernekleri kapatılsın. Ciddi bir inceleme yapılsın ve harcamaların nerelere yapıldığı tespit edilsin.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın