Dindar Gençlik Ne Ola ki Yetiştirilecek?

Dindar Gençlik Ne Ola ki Yetiştirilecek?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan’a “Dindar değil, din tüccarı” demesiyle oluştu gündem. Başbakan Erdoğan hiddetlendi. Görünüşte Kılıçdaroğlu”na gerçekte ise tüm ülkeye ses edip, “Dindar bir nesil yetiştireceğiz” dedi. Partisinin muhafazakâr demokrat bir parti olduğunu belirtti Başbakan Erdoğan. Kılıçdaroğlu”na “Ateist bir gençlik yetiştirmemizi mi bekliyordun?” diye çıkıştı.
”Dindar gençlik” ve ”ateist gençlik” diye iki terimi ortaya atmış oldu Başbakan Erdoğan.

Lügatte ”dindar” kelimesinin anlamı, dinin emrettiklerini yapan, yasakladıklarından kaçınan kimse olarak verilmiş. Yine lügatte ”ateist” kelimesi, Allah”ı inkar eden, kafir, dinsiz, tanrısız şeklinde anlamlandırılmış. (Büyük Türkçe Sözlük. D. Mehmet Doğan)

Gerek AKP taraftarı gerek AKP muhalifi çok yazardan eleştiri geldi Başbakan”ın o sözüne. Ateist gençliğe reddiye verip, dindar gençliğe taraftarlığını belli edince, ayrımcılık bölücülük yapmakla suçlandı Başbakan. Başbakan ise, buna cevap olarak, ayrımcılık yapmadığını, çünkü, dindar kelimesinin zıt anlamının “ateist” değil ”dindar olmamak” olduğunu söyledi. Öyleyse Başbakan Erdoğan’ın “Dindar gençlik yetiştireceğiz” sözünü, kendisi devletin büyük bir makamını işgal ettiğinden, şöyle anlamız gerekir: Ortada bir din var. O dinin belirlenmiş emirleri var; yasakladıkları var. Bu dinin emir ve yasakladıklarına uyan, uygun yaşayan gençlik yetiştirmek istiyor Başbakan!..

Soru: Din diye anılan din hangi din?

İhsan Eliaçık da bu soruyu sordu zaten bir televizyon programındaki konuşmasında.

AKP taraftarı veya muhalifi dindar yazarlar buna cevap vermekten kaçınıp, “demokratik ülkede, böyle şey olmaz, olmamalı” şeklinde uyduruk cevapla konuyu geçiştirmeye çalışırken, muhalif yazarlar, bu sözden “kötü bir din” algıladıklarını hararetle yazıp çizdiler. Anladıkları; Başbakan Erdoğan’ın kendisine hempa yetiştireceği, bu şekilde Türkiye”yi yıkacağı idi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enbiya Suresi 96'daki Yecüc Mecüc Nedir?

Türkiye, uzun zamandır, yıkım projesiyle karşı karşıya zaten, İlk çatırtı, AKP”nin ”açılım” projesiyle kendini belli etmişti. 2010 yılının 12 Eylül’ündeki “yetmez ama evet” bağırtısıyla gidilen referandum çatırtıyı belirginleştirdi. Burdan öteye dönüş yok. Bazı cemaatler, “yetmez ama evet’li referandumun kendilerine mutluluk kapılarını açacağına inanıyorlar hâlâ. AKP düştüğü tuzakta, kendini yıkımdam muaf tutturacak dindarlara şiddetle ihtiyaç duyuyor. Bugüne kadar, İslami özellikleri ortaya çıkarmayıp sadece dindarların zulmüne son verilmesini isteyen bazı cemaatler ve çevreler, bunun için uygun ortamdalar. Yakın gelecekte yapılacak seçimler için Başbakan”ın ””Dindar gençlik yetiştireceğiz”” sözü onlar üzerinden AKP için yatırımdır.

Kur’an-ı Kerim’de, Allah”ın, düzenli bir toplum için İslam Dini”ne girilmesi çağrısı var. Başbakan”ın yapacağını belirttiği sözde ise İslam yok. Din var ama İslam yok. Burada belirtelim: İslam Dini”nin dindarı olsa idi niyet, yalanlarla bu çeşit dindarlığın oluşmayacağının ikrar edilmesi gerekirdi. İslami dindarlık, söylediği ile yaptığı birbirini tutan yöneticiler sayesinde gerçekleşir. O zaman bundan, çok kişiler, ateist olsalar bile, eminlik duyacaklarından İslam”a yanaşırlar.

Şimdi ise, oluşan bu ortamda, tüm ülke, deccalin hedeflediği kıyamete yanaşıyor.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 7 Şubat 2012 tarihinde yayınlanmıştır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın