DOLAR 15,9221 -0.12%
EURO 16,7495 0.11%
ALTIN 930,430,24
BITCOIN 466228-2,89%
Adana
27°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Diş Çürüğünü Önlemede Son Yöntemler

Diş Çürüğünü Önlemede Son Yöntemler

ABONE OL
24 Kasım 2014 07:24
Diş Çürüğünü Önlemede Son Yöntemler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diş Çürüğünü Önlemede Son Yöntemler

KORUYUCU DOLGU

Fissür örtücüler (sealentlar), diş çürüklerinin en kolay başladığı bölge olan arka dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girintilere uygulanan plastik materyallerdir.

Dünyada uzun yıllardır sıklıkla kullanılan koruyucu dişhekimliği uygulamalarından biridir. Diş fırçası kılları özellikle çocuklarda çiğneyici yüzeydeki derin girintilere çok iyi temizlemezler. Fissür örtücüler bu derin girintileri kapatarak dişlerin çok daha kolay temizlenmesini sağlarlar.

Çok fazla çürük riski taşıyan ve bu nedenle koruyucuya en çok ihtiyacı olan dişler, 6 ve 12 yaş büyük azı dişleridir. Çoğu zaman sürekli küçük azı ve süt büyük azı dişlerine de koruyucu tedavi yapılması uygundur. Derin oluklu ve çukurlu bütün dişlerde koruyucu uygulaması yararlı olur.
Yetişkinlere de uygulanabilir.

Koruyucu dolgu uygulamasından sonra da fırçalama, diş ipi kullanımı, dengeli beslenme, kısıtlı atıştırma ve düzenli diş hekimi kontrolü gereklidir ve çok önemlidir.

Ekonomik, zahmetsiz ve kısa sürede uygulanabilen bir yöntemdir.

Koruyucular çocuğunuzu ömür boyu çürüksüz tutmanın ilk adımıdır.

FLORİD UYGULAMASI
Florid nasıl işlev görür?

Florid elementi küçük miktarlarda rutin olarak kullanıldığında diş çürüğünü önlemeye yardımcı olur. Dişin zayıf alanlarının kuvvetlenmesine neden olan remineralizasyonu arttırır. Bu noktalar kavite oluşumunun başlangıçlarıdır. Florid doğal olarak suda ve çeşitli gıdalarda olduğu gibi dişmacunları, ağız gargaraları, jeller, cilalar gibi ağzı bakımı ürünlerinde de bulunur. Florid, sağlıklı bir diyet ve iyi ağzı hijyeni ile birleşince çok etkilidir.
Benim çocuğumun da florid ürünlerine ihtiyacı var mıdır?

6 aylık ile 16 yaş arasındaki çocukların florid ürünlerine ihtiyacı vardır. Pedodontisler florid ürünlerini tavsiye etmeden önce birçok farklı faktörü değerlendirirler. Çocuğunuzun yaşı, diş çürüğü oluşumu riski ve çocuğunuzun tükettiği değişik sıvılar önemli göstergelerdir. Şişelenmiş, filtre edilmiş ve kaynak suları florid oranı açısından fark ederler, dolayısıyla çocuğunuzun yeterli miktarı alıp almadığını anlamak için bir su analizi gerekebilir.
Çocuğum hangi tip diş macununu kullanmalıdır?

Çocuğunuz floridli bir diş macunu kullanmalıdır. Özellikle okul öncesi yaşlarda ise, diş macununu yutmamalıdır. Dikkatli takip ve fırça üzerinde ufak bir nohut kadar diş macunu tavsiye edilir. Eğer gözetlenmezler ise çocuklar günlük tavsiye edilen miktarın 4 katından fazlasını kolaylıkla yutabilirler.
Topikal florid nedir?

Topikal florid jel, köpük ve vernik şeklinde olmak üzere birkaç farklı şekilde kullanılır. Jel ve köpük florid kaşıklarına yerleştirilir ve çocuğunuzun dişleri temizlendikten sonra muayenehanede dişleri üzerine uygulanır. Vernikler topikal florid uygulamalarının en yeni yöntemlerinden biridir.
Verniklerin avantajları;
– Kolay ve hızlıca diş üzerine uygulanabilir.
– Yutulabilecek potansiyel florid miktarını azaltır.

– Uygulamanın ardından ortalama 24 saat boyunca mine içerisine florid salgılamaya devam eder.

Bu metod özellikle küçük hastalarda ve özel ihtiyaçları olup florid kaşıklarına tolare edemeyenler için yararlıdır.

Florid uygulamasına en çok ihtiyacı olanlar; yüksek karbonhidrat içeren diyetle beslenenler, ortodontik tedavi görenler, ağız kuruluğu gibi özel durumları olan hastalardır.
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Çocuğunuz basketbol, futbol, karate, paten gibi herhangi bir spor yapıyor mu?

Eğer yapıyorsa yüksek oranda ağız ve diş bölgesinden yaralanma riski vardır. Ve bu yaralanmalardan korunması için bir AĞIZ KORUYUCUSU kullanması gerektiğini biliyor musunuz?

Düşme zamanından önce çekilen süt dişleri, alttan gelmekte olan kalıcı dişlerin dizisinin bozulmasına neden olur ve ilerde çapraşıklık ortaya çıkabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için bir süt dişi çekilince kalıcı diş gelene kadar ağza bir YER TUTUCU yapılması gerektiğini biliyor musunuz?

Dt. Ülkü KOLOĞLU Diş Hekimliği


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.