Dışarıda hayat var!

Dışarıda hayat var!

‘Kış geldi, çocuğumu dışarıda oynatmam’ demeyin. Aylar boyunca eve hapsolacak değiller ya! Bırakın hava soğuk da olsa özgürce oynasınlar…

Çocuklar dışarıda oyun oynamaya bayılır. Çocukluk demek tozun, toprağın, bazen de çamurun içinde kirlenmek, çocukça oyunlara katılmak demek. Onu alıp her gün düzenli olarak dışarıda yürüyüş yapın. Zamanla bu ikiniz için de bir alışkanlığa dönüşür. Belki diğer çocuklarla hemen kaynaşamayabilir. İlk önceleri çocuklar arkadaş edinmekte zorlanır. Erkek çocukları sert, kız çocukları daha nazik olur. Ama en iyisi çocuklarınızı arkadaş edinme konusunda özgür bırakmak. Sitede yaşıyorsanız sitenin çevresi çocuklarınız için güzel bir oyun alanı olabilir. Yan komşunuzun bahçesi de hem sizin hem de komşu çocukları için güzel bir oyun alanı olarak değerlendirilebilir. Kentsel yaşamın dezavantajlarından biri de her yerde betonlaşma olması. Bu yüzden büyük ve güzel park alanları bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ama merak etmeyin, onlar yine de kendilerini eğlendirecek şeyler bulur. Çocukların eğlenebileceği diğer oyunlardan bazıları da saklambaç ve kovalamaca. Ayrıca evcil hayvanınız varsa çocuğunuz onunla oynayarak da çok eğlenebilir.

Oyunlar özgüveni güçlendirir

Biliyorsunuz çocuklar sürekli keşif yapma peşindedir. Küçük kaşifler, ilk zamanlar takım oyunlarının mantığını anlayamaz. Katılmayı da akıl edemezler. Olsun. Bırakın çocuğunuz kendi keşfettiği oyunu oynasın. İstediği oyunu oynamasına ve mutlu olmasına izin verin. Çocuklarınızın yapacağı herhangi bir aktivite kan dolaşımlarını artırmak ve iştahlarını açmak için çok yararlı. Dışarıda yaptıkları aktiviteler çocukların toplum arasında nasıl davranmaları gerektiğini de öğretir. Ayrıca onlardan yaşça büyük olan çocuklarla iletişim kurmalarını sağlar. Çocuğunuzun ara sıra öfke nöbetleri yaşadığını ve duygularını tamamen dışarı yansıttığını görebilirsiniz. Bu çok normal, çünkü bu kendilerini korumak için attıkları ilk adımlardan biri. Çocuklar arkadaşlık kurmaya başladıkça kendilerine olan güvenleri yerine gelir. Herhangi bir durumda kendilerini savunmayı öğrenmeye başlarlar.

Bir anlamda oyunlar çocukların birbirleriyle çatışma yaşamasına da neden olur. İlk amaç her zaman hazır olmak. Ayrıca sizin anne-baba olarak çocuklarını kontrol etmeleri, yönetmeleri gerekir. Ama çocuklarınız için oyun bulmak da çok eğlenceli olur.

Onunla siz de oynayın

Siz de bilirsiniz ki, bir anne ve çocuğunun birlikte oynayabilecekleri oyunlar çok ilginçtir. Kötü havalarda çocuklarınızla evde oynayabileceğiniz türden oyunlar yaratabilirsiniz. Çocuklarınız için korunaklı, koşmalarının tehlikeli olmadığı kapalı mekanlar da oyun için tercih edilebilir. Örneğin çuval yarışması ya da kaşıkta yumurta taşıma yarışmalarının düzenlendiği eğlenceli mekanları tercih edebilirsiniz. Bu tarz oyunlar çocuklarınızı ileriki okul hayatlarında yapacakları sportif aktivitelere de hazırlar.
Açık havada yapılan aktiviteler çocuklarınız için çok önemli. Ayrıca sizin de yeni arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı olur. Aslına bakarsanız annelik de tıpkı çocukluğa benzer. Onlarla beraber siz de paylaşmaya ve diğer annelerle aranızda bir bağ kurmaya dair tecrübeler edinirsiniz.
EĞLENCELİ OYUN ÖNERİLERİ

Siz her ne kadar oynamaları için evinize yakın yerleri seçseniz de eminiz çevrenizde bir sürü güvenli oyun alanı var. Böylece güvenli oyun alanlarında minik afacan, neşeli oyunlarla eğlenip rahatlayabilir. Size yaratabileceğiniz oyun alanlarıyla ilgili birkaç öneri sunuyoruz.

Kapalı oyun evleri

Çocuklar için kışın oynayabilecekleri kapalı oyun evlerinin olması çok önemli. Dilerseniz siz de çok pahalıya kaçmadan evinizin bahçesine böyle küçük bir oyun evi yaptırabilirsiniz. Sitede yaşıyorsanız diğer site sakinleriyle ortak bir bütçe oluşturup çocuklarınız için kışın dışarıda oynayabilecekleri bir oyun bahçesi ya da oyun evi yaptırmanız hiç fena olmaz. İçi dayanıklı süngerle kaplı olan oyun evleri sağlam olur. Ama tabii, bunların maliyeti biraz daha yüksek.

Ağaçtan yapılan oyun evleri de güzeldir. Dayanıklı süngerden yapılanlara göre daha ucuz olur. Ayrıca yapılması, monte edilmesi daha kolay. Ama içeriğinde talaş parçaları çocukların merak edip koparıp yutabileceği ufak parçalar olabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar için ilk başlarda bu ağaç evleri benimsemek belki biraz daha zor. Ama bir kez benimsediklerinde kaslarını güçlendirmeleri için ağaç evlerde ya da oyun bahçelerinde oynamaları çok yararlı. Ayrıca engebeli alanlarda yürümek onları küçük ‘Rambo’lar yapacak! öğrenmiş olurlar.

Oyun alanı malzemeleri

Oyun alanlarında kullanılan malzemelerin çocuğunuzun gelişimlerine uygun olması gerekir. Oyun parklarına gittiğinizde çocuğunuzun çok yüksek yerlere ulaşmasına engel olun. Yoksa düşebilirler. Oyuncu yaramazınızı dışarı çıkaracağınız zaman gideceğiniz oyun alanını iyice gözlemleyip ona göre seçin. Önce çocuğunuz için ne kadar yararlı olabileceğini düşünün!

Güvenli oyun alanları

Bir parkta ya da evinizin arka bahçesinde bile olsanız da, bulunduğunuz alanın çocuğunuz için yeteri kadar korunaklı ve güvenli olmasını istersiniz. Tabii bu durumda en iyisi tercih ettiğiniz oyun alanının çevresinin parmaklıklar çevrili olması. Park alanı yoğun bir trafiğin olduğu bölgede olmazsa iyi olur. Çevresinde deniz, göl ve süs havuzunun da olmaması önemli. Oyun alanı tercihinizi bu tür yerlerden yapmazsanız çocuğunuzun başına gelebilecek kazaları engellemiş olursunuz.

Soğuk havalarda dışarı çıkmak

Sizinkinin canı oyun oynamak ister. Kar soğuğu, yağmur trafiği onu etkilemez ki… Yerinde duramayan çocuğunuzla eve hapsolmak, dışarıdaki havadan daha iyi değildir herhalde. Yazımızın devamında çocuklarınızla dışarıda oynayabileceğiniz birkaç oyun önerisi bulabilirsiniz. Hem de hepsi birbirinden güzel ve ilginç…

Hazine avı oynayın

Dışarı çıkın, çıkmadan önce evde çocuklarınızın acıktığı zaman yiyebileceği sağlıklı sandviçlerden hazırlayın. Evinizin arka bahçesinde ya da yakın bir parkta hazine avı oynayın. En sevdiği oyuncağını bir yere saklayın ve onu bulmasını söyleyin. Tabii bu oyunu oynarken gözleriniz hep üzerinde olsun.

Ona ufak tefek işler verin

Köpeğiniz varsa yaşı daha büyük olan çocuğunuza onu dışarı çıkarma görevi verin. Arka bahçenizde kuş besleme görevi de verebilirsiniz.

Yerdeki karları boyayın

Çocuklarınızın karlı günlerde oynayabileceği çok zevkli bir oyun. Sprey kutularını suyla doldurun, içine de biraz gıda boyası katın. Böylece çocuğunuza zarar vermeyecek boya malzemeleri hazırlamış olursunuz. Karla kaplı çimenlerin üzerine spreylerle daire, kare gibi geometrik şekiller çizerek eğlenebilirsiniz. Kartopları yapıp onları rengarenk boyayabilirsiniz de.

‘Resim yağmurun altında’

Bu oyunu çocuklarınızın çok seveceğine hiç şüphe yok. Çocuğunuza boyaması için kullan-at köpük tabaklardan verin. Onları suda çıkan boyalarla bir güzel boyasınlar. Sonra boyanan tabakları yağmurun altına koyun. Sizinkilerin etrafa saçılan renkli yağmur damlalarını izlemekten mutlu olacağına çok eminiz.

Eski sehpalarınızı boyayın

Yağmurlu ve karlı olmayan günler için uygun bir oyun. Kışın havanın güzel olduğu zamanlarda evinizdeki eskimiş ahşap kutuları ya da sehpaları bahçenize ya da balkonunuza çıkarın. Çocuklarınıza onları boyaması için renk renk boyalar verin. Sonra da hatıra kalması için beraber yaptıklarınızın fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Çitleri boyayın

Bahçenizin etrafında çit varsa çocuklarınızla beraber onları da boyayabilirsiniz. Eğer çitlerinizin boyamak istemiyorsanız üzerlerine büyük boy resim kağıtları yapıştırabilirsiniz. Çocuklarınız da kağıtların üzerine istedikleri kadar resim yapsınlar.

Duvar boyama

Çevrenizde duvarlarını boyamaya izin veren bir okul var mı? Bazı okullar çocukların duvarlarına boyamasına izin veriyor. Böyle bir imkanınız varsa siz de alın çocukları ve boyalarını bir güzel duvar boyamaya gidin. Daha sonra çocuğunuza duvar boyamanın mı yoksa kağıt boyamanın mı daha güzel ve eğlenceli olduğunu sorun. Bakalım size ne cevap verecek.

Pastel boyalar kullanın

Balkonunuzu ya da bahçenizin beton kısmını tamamen resim kağıtlarıyla kaplayın. Sonra çocuklarınızın o kağıtları baştan aşağıya pastel boyalarla boyamasına yardım edin. Dilerseniz bir tema belirleyip resimlerini sadece o temaya göre yapmalarını da söyleyebilirsiniz.
Çadır kurun

Çadır kurma malzemeleriniz olmadan da çadır kurabilirsiniz! Evdeki eski çarşaflarınızı ve kolilerinizi bunun için kullanın. Kolilerinizin içine ağırlık yapacak gereksiz eşyaları koyun. Bahçenizin müsait bir yerine sopa dikin. Daha sonra eski çarşafınızı sopanın ucu tam ortasına gelecek şekilde örtün. Kenarlarını da kısa çubuklarla çimene sabitleyin. Sonra hem o köşelerin üzerine hem de sopanın kenarlarına kolileri yerleştirin ki ağırlık sağlasın ve sabitlesin. Eski halı ve yastıklarınızı da yere serip çocuklarınızla bir güzel çadırın içinde eğlenebilirsiniz.

Dışarıda ‘-mış gibi’ oynayın

Çocuklarınızın oyuncak bebeklerini ve oyuncak hayvanlarını dışarı çıkarın. Onların dışarıda oyuncaklarıyla özgürce oynamalarına izin verin. Bırakın onlarla evcilik oynasınlar, ormanda! dolaşsınlar. Piknik yapsınlar. Sizi ve arkadaşlarınızı taklit etsinler.

Dans edin

Bahçenizi bir parti varmışçasına süsleyin. Dilerseniz müzik setinizi balkona taşıyın. Sonra çocuklarınızın gönüllerince dans etmesine izin verin. Böylece hava biraz soğuk da olsa hareket ettikleri için ısınırlar. Ayrıca motor hareketlerinin gelişimi açısından güzel bir egzersiz olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın