Diyadin olayında karanlık noktalar var - KozanBilgi.Net

Diyadin olayında karanlık noktalar var

Diyadin olayında karanlık noktalar var

Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Cemil Erhan, Diyadin’deki incelemenin ardından yaptığı açıklamada, “Çatışmada 10 bin merminin kullanılması dikkat çekici. Ölenlerin sayısı da 5 değil 2” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Cemil Erhan Ağrı operasyonunu ve yankılarını yerinde inceledi. Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek köyünde meydana gelen olayları yerinde araştıran Erhan, “Halk tedirgin, her yer kapalı. Açık kahvehane yok. İnsanlarla arabanın içinde konuşma fırsatı bulabildim. Evlere gidemedim” dedi. CHP Ağrı 1. sıra milletvekili adayı Cemil Erhan, tedirginlik nedeniyle vatandaşların evlerine kapandıklarını, dükkan ve mağazaların açılmadığını söyledi. Erhan, “Halk büyük bir tedirginlik içinde. Kanaat önderleriyle, arkadaşlarla arabanın içinde konuştum. Diyadin, ölü bir şehir” diye konuştu. Jandarma’nın bölgeye operasyon değil tedbir amacıyla gittiğini anlatan Erhan, çatışmada 10 bin merminin kullanılmasının dikkat çekici olduğunu vurguladı. Askerin operasyon düzenleme planının bulunmadığını ifade eden Erhan,  “Olaylar kendiliğinden gelişiyor. Bilgi eksikliği, bu istihbarat zafiyeti nasıl izah edilebilir, bunu anlamak mümkün değil” dedi.

Vatandaş farkında

Vatandaşların çatışma çıkmasını engellemek için büyük çaba sarfettiklerini söyleyen Erhan, ancak  teröristlerin kurdukları pusudan askere ateş açtıklarını belirtti. Erhan, “Vatandaş olayı engellemek istiyor, vatandaş işin farkında. Halkın söylediği tek nokta bu çatışma olmayabilirdi. Yukarıtütek köyünün civarında olay oluyor. Teröristler bir yerde, asker bir yerde mevzileniyor. Ateş başlayıp asker yaralanınca vatandaş tedirgin oluyor” diye konuştu. Cemil Erhan, “Çatışmada 5 ölü olmadığını söylemek istiyorum. Çünkü buradakiler ölen bir kişinin Diyadin halkından, birinin PKK’lı 2 kişi olduğunu söylüyorlar” dedi. Cemil Erhan, olayda çok sayıda karanlık yan bulunduğunu söyledi. Gerçeklerin ortaya çıkarılabilmesi için ildeki siyasi partilerin temsilcilerinden heyet kurulması gerektiğini anlatan Erhan şöyle konuştu: “Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Gerek vatandaşla, gerek belediye başkanıyla yaptığım konuşmalarda gerçekten kamuoyunda yansıtıldığı gibi olmadığını tespit ettik. Gerçeklerin tespit edilmesi için bütün siyasi partilerin birlikte hareket ederek, bir kamuoyu oluşturalım. Diğer partilerle görüşeceğiz.”  Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak’ın  olayla ilgili bilgisinin olmadığını, Diyadin’de Taşlıçay Kaymakam’ının vekaleten görev yaptığın açıklayan Erhan, bölgeye huzur gelmesinin yolunun HDP’nin barajı aşmasından geçtiğini öne sürdü.

CHP lideri miting yapacak

Öte yandan Cemil Erhan, seçim kampanyası döneminde CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ağrı’da miting düzenleyeceğini açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın