Doğum sonrası Check-up

Doğum sonrası Check-up

Doğumdan sonraki altı haftada yaptırdığınız kontroller içinizin rahatlamasını sağlar. Ayrıca merak ettiğiniz soruların cevabını almanıza yardım eder. İşte doğum sonrası sıklıkla doktora sorulan durumlardan bazıları…

Doğum kontrol…
Hamilelikten sonra doğum kontrolü konusu kafanızı karıştırabilir. Emzirme dönemindeyken doğum kontrol ilacı kullanımını doktorunuza danışarak yapmalısınız. Ayrıca kronik bir sağlık probleminizin olup olmadığı da doğum kontrolünde önemli.

Yeniden regl olmak
Emziren anneler genellikle doğumdan altı ay sonra regl olmaya başlar. Ama bu daha geç de olabilir. Doğumdan bir yıl sonra bile regl olan anneler de var. Emzirmeyen annelerse genellikle doğumdan altı ya da sekiz hafta sonra regl olabilir. Genellikle de bu çok sancılı bir şekilde yaşanır. Bu dönemde akıntıların görülmesi de normal. Eğer çok şiddetli bir şekilde yaşıyorsanız bunu doktorunuza belirtmeniz gerekir. Diğer taraftan da bu durum doğumdan sonra vücudunuzun iyileştiğini gösterir.

Doğum kilolarından kurtulmak
Bazı yeni anneler hemen eski pantolonlarına girse de çoğumuz için kilo vermek biraz zaman alabilir. Birçok anne üç ayla altı ay arasında doğum kilolarından kurtulur. Emziriyorsanız doktorunuzdan size uygun bir diyet programı hazırlamasını isteyin. Çünkü emzirme döneminde bilinçsizce diyet yapmanız tehlikeli olur.

Seks hayatınız
Kadınların doğumdan sonra seksten soğumaları pek rastlanan bir durum değil. Ama vajina kuruluğu rahatsızlığı yaşayanlar olabilir. Bunun için doktorunuzun önerdiği vajina kayganlaştırıcılarınızdan kullanabilirsiniz.
Göğüslerinizin normale dönmesi
Hala emziriyor olabilirsiniz. Bu, göğüs uçlarınızın hassas olduğu anlamına gelir. Eğer göğüs uçlarınızda çatlama oluyorsa doktorunuz krem kullanmanızı önerebilir. Emzirmeyi bıraktıktan kısa bir süre sütünüz kesilir. Böylece göğüsleriniz eski şekline kavuşur.

Akıntılarla başa çıkma
Doğumdan sonra idrarını tutama ya da akıntı gibi durumlara çok fazla rastlanmaz. Olsa bile genellikle doğumdan on iki hafta sonra geçer. Doktorunuz akıntı ya da idrar kaçırmaya karşı kasık bölgeniz için egzersiz yapmanızı önerebilir.

Kendinizi eskisi gibi hissetmek
Biliyoruz dünyaya bir bebek getirmek hiç kolay değil. Bu yüzden ara sıra duygusal iniş çıkışlar yaşamanız çok normal. Konsantre bozukluğu yaşayabilirsiniz. Ağlama krizleri, uyku problemleri ya da aşırı yemek yeme isteğiniz olabilir. Hatta doğumdan sonra kendinize ya da bebeğinize zarar vermek bile isteyebilirsiniz. Eğer bunları yaşıyorsanız doğum sonrası depresyona yakalanma ihtimaliniz çok yüksek ki bu hastalık yeni doğum yapanların % 20’sini etkiliyor. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuzla konuşup psikolojik yardım almanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın