Doktor Arif Süha Kınalı

Doktor Arif Süha Kınalı

“Çocukken, hep uçak mühendisi olmak isterdim. Ders notlarım oldukça yüksekti. Aile konseyi toplanıp bana; “doktor olacaksın” dediklerinde sesimi çıkaramadım ve onların isteklerini yerine getirdim. Kozan’da en büyük eğlencemiz tüm akranlarımla toplanıp derede yüzmek olurdu. Birgün, bir arkadaşım diğer arkadaşımın kafasına taş attı ve kafasından akan kanlar dereye karıştıkça sanki tüm dere kan olmuş hissine kapıldım. Orada bayılmışım. Kandan çok korkardım. Tıp fakültesinde ilk kadavrayı gördüğüm gün kan korkum yok oldu. Yaşam kadar ölümü de kanıksamayı öğrenince korkularında üstesinden gelineceğinin farkına varıyor insan. Çok neşeli bir insanım. Hayatla barışık olunduğu takdirde çevrenize katkıda bulunabilirsiniz. Sağlık konusunda büyük misyon yüklenmenin sorumluluğu olsa gerek, hastalarımda ters giden bir şey varsa içime dönüyorum. İşte o zaman yüzümdeki gülümsemeler kaygıya dönebiliyor.”

DOKTOR ARİF SÜHA KINALI

 IMG-20160323-WA0005   

PSİKOLOJİNİZİN TÜKENDİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ BİR ANDA, TELEFONUN DİĞER UCUNDAN “HERŞEY YOLUNA GİRECEK” DİYEN BİR SESLE KENDİNİZE GELİRSİNİZ.

Ne zordur hastane köşelerinde endişe ve korku içinde beklemek diye söylenerek çantamı açtım. Okumak istediğim kitabı yanıma almayı unuttuğumun farkına vardım ve kendime çok kızdım. Nerede olursam olayım, otobüste, trende, uçakta, hastanede, pastanede her yerde yanıma muhakkak ya kitap, ya da karikatür dergimi alırım. Bu benim hayatımın bir parçası haline geldi.  Sanırım sağlık sorunlarımdan kafam iyice karışmış olacak ki dalgınlıktan kitabımı yanıma almamışım diye düşündüm ve hastanenin bekleme salonunda doktorumu beklemeye koyuldum. Beklediğim Doktor, Arif Süha Kınalı’ydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Helikopter kazasında şehit olan askerlerin kimlikleri belli oldu

İstanbul’da rahatsızlığımın teşhisi konulduğunda ilk sığındığım limanım oldu. Ellerim cebimde sıkıntılı bir şekilde Levent metrosuna doğru yürürken, bir yandan da; “katranı kaynatırsın olur mu şeker!…” diyerek genlerime veryansın ediyordum. Süha bey, sanki beni hissedercesine Adana’dan telefonla arayıp, bana moral vererek, abarttığım rahatsızlığımı bilinçaltımdan söküp alabilmeyi başaran tek hekimdir.

IMG-20160323-WA0007

Daha önce annemin ameliyatlarından ötürü sadece üç kere görüp kısa sohbet ettiğim ve bizlerin sevgisini kazanan aile doktorumuz, İstanbul’dan beni Adana’ya, hem başarılı hekimliğiyle, hemde hastalığım konusundaki moral verme yetisiyle getirtmeyi başarmıştı.  Doktorumun diğer hastaları da benimle aynı kanıdaydı. Ameliyatlarındaki başarının yanı sıra herkes onun hastalarına olan ilgi ve sevgisinden bahsediyordu. Sevgiyle işini bütünleyen insan, erdeme ulaşmış ve olumlu izler bırakmış insandır. İşini iyi yapan insan, zanaatçıdır. Sevgiyle işini bütünleyen insan sanatçı gibidir. Çünkü sevmek bana göre sanattır.

Öyle insanlar tanıdım ki çok önemli üniversitelerden mezun olup, hatiplikten öte galin yanlarıyla insanı kendinden uzaklaştırır. Bizler kötü olanı doğal olarak yererken, iyi ve başarılı olanı da takdir etmeliyiz. Arif Süha Kınalı’nın mütevazı ve başarılı bir hekim olduğunu bir tek kendi adıma değil, tüm hastalarının da isteği üzerine haber yapmayı kendime borç bilirim.

IMG-20160323-WA0006

Doktor Arif Süha Kınalı, 30. 07. 1955 doğumludur. Adana’nın Kozan ilçesinin Kuyluk köyündendir. Çukurova Üniversitesi Tıp fakültesinden mezundur. İhtisasını Çukurova Üniversitesi Beyin Cerrahisi bölümünde başarıyla tamamlamıştır. İzmir Kara Kuvvetleri hastanesinde görevine devam ettikten sonra, Adana Numune hastanesi beyin cerrahisi bölümünü kurarak, servis sorumlusu olmuştur. Şu anda Adana Acı Badem hastanesinde staff hekim olarak görevine devam etmekte olan Arif Süha Kınalı, evli ve üç çocuk babasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Korgeneral Osman Erbaş helikopter kazasında şehit oldu

Doktorumun Kozanlı olması benim için ayrı bir gurur oldu. Memleketim Kozan’da her zaman okuma oranı çok yüksektir ve insanı da oldukça içtendir.

Tedavi için geldiğim Adana’nın baharını bırakıp İstanbul’a dönmek biraz zor olacağa benziyor ama hayatıma giren birbirinden tatlı iki sevgilim tabiki oğlum ve kızım… Beni özlemişler “Ne zaman geleceksin evimize?” dediler. Bende onlara en kısa zamanda geleceğimi bildirdim. Sağlık durumumu sordular. Onlara ancak en iyi yanıtı şiirimle verdim.

IMG-20160323-WA0003

Hani bir kâğıt olsa/işlerim umudu dizelerime/haberler umut sevgili/ben iyiyim/beni merak etme/

Çocuklarım mutlulukla kapattılar telefonu…

Doktorum sayesinde artık kendimi güvende hissediyorum. Seni seven tüm hastaların, Annem, çocuklarım ve kendi adıma sana teşekkür ederiz Doktorum Arif Süha Kınalı…

Ayça Ötorun

Röportaj 23 Mart 2016 tarihinde yayımlanmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın