DOLAR 15,9221 -0.12%
EURO 16,7495 0.11%
ALTIN 930,430,24
BITCOIN 466228-2,89%
Adana
27°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

ABONE OL
08 Mart 2015 19:00
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özet, karakter ve yazarın özellikleri

Özet:::

yazar, uzun yıllardan beri bacağından bir sorun yaşamaktadır. Bu problem, yazarın doktorların dediklerini uygulamamasından dolayı gün geçtikçe kendini hissettirmeye başlamıştır. Fakat yazar, bu olayları annesine aktarmamamak için çeşitli bahaneler üretir ve annesini üzmek istemez. Yazarın akrabalarından olan bir paşa vardır. Bazı zamanlar paşaya giderken romanlar alır ve bu romanları gece yatarken paşaya okur. Bu olay paşanın çok hoşuna gitmektedir. Yazar paşanın evine gider. Orada bir kaç gün kalırken paşanın kızı nüzhet ile aralarında sıcak bir ilişki başlar. Fakat bu ilişki büyüdükçe, yazarın içinde nüzhet sevgisi fazlalaştıkça nüzhet ile daha fazla beraber olmaya çalışır. Fakat yazarın karşısında bir engel vardır ki oda paşanın karısının nüzheti bir doktorla evlendirmek istemesidir.

bir gün yazar paşanın evindeyken o günün akşam yemeğine doktorun da geleceğini öğrenir. Doktorun adı ragıptır. Doktor geldiğinde hemen yemek yenmeye başlanır. Paşa ile doktor arasında güzel bir sohbet başlar. Fakat bu yazarı pek ilgilendirmez çünkü onun için önemli olan nüzhetin yemekte verdiği tepkidir. Yemek esnasında paşa, doktorla konuştukları konu hakkında yazara bir soru sorar ve onun da görüşlerini almak ister. Konuyu tam olarak bilmeyen yazar konu hakkında pek de ilgili olmayan sözler söyler. Bu sözler paşanın hoşuna gitmez ve aralarında bir tartışma başlar. Paşa çok sinirlenir. Ertesi gün paşa yazarı odasına çağırır. O sırada paşanın niye yazarı odasına çağırdığını öğrenmek için de paşanın karısı, paşanın odasında oyalanır. Yazar içeri girer ve paşa hemen ona bir soru yöneltir ve doktor ragıp beyin kızı nüzhete uygun olup olmadığını sorar. Yazar da bu konu hakkında kuşkusuz hayır cevabını verir ve paşa da onu destekler bir biçimde güler. O sırada odada oyalanan paşanın karısı hemen araya girer ve bu düşünceye karşı olduğunu savunur. Daha sonra yazar evden ayrılmaya karar verir fakat tam paşanın evinden ayrılacağı sırada annesi gelir ve bir kaç gün daha paşanın evinde kalmak zorunda kalır.

eve döndüklerinde yazar uyurken, ansızın bacağında şiddetli bir ağrı hisseder ve annesine bunu haber verir. Annesi de yazarı sabah hemen bir doktora götürür. Doktor yazarın bacağını inceledikten sonra elini yıkamaya gider ve daha sonra tekrar yazarın yanına gelir ve yüzünü bruşturarak kötü haberi verir. Yazar doktorların söylemiş olduğu uygulamalardan hiçbirini yapmamış, baston kullanmamışve ayağına çok yüklenmiştir, bu yüzden de ayağı kesilme noktasına kadar gelmiştir. Yazar, annesi ve arkadaşları bu duruma çok üzülürler. Daha sonra yazar ve annesi şanslarını başka bir doktorda denerler ve doktordan iyi haberi alırlar ve ayağının kesilme durumunun ortadan kalkabileceğini öğrenirler. Fakat bunun sadece dokuzuncu hariciye koğuşunda yapılacak kontrollerden sonra mümkün olacağını öğrenirler. Yazar bu koğuşta kalmaya razı olur.

yazar, bu koğuşta kaldığı sürede kendini yalnız hissetmiş, geleceği ve nüzheti düşünmüştür. Yazar, kaldığı süre içersinde bir çok pansumana tabi tutulmuş ve sonunda final kontrolü gelmiştir. Yazar ameliyat olur ve ameliyattan sonra ayağının kesilmesine gerek olmadığını söyler. Bu olaya yazar ve annesi çok sevinirler ve yazar hasahaneden taburcu olur…

 

‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’romanın sonu’’’’’’’’’’

 

 

                   romanın kahramanları

 

Yazar: içine kapanık, yıllardır ayağından sorun yaşayan, doktorlar ve hastahanelerden bıkmış, iyi kalpli birisidir.

Yazarın annesi: oğlunun sağlığı için elinden geleni yapan biridir.

Paşa: iyi kalpli, kızını doktor ragıp beye vermek istemeyen, yazarı en iyi dostlarından birisi olarak gören birisidir.

Yazarın karısı: kızının doktor ragıp beyle evlenmesini isteyen, yazarı bir mikrop olarak gören birisidir.

Doktor ragıp bey: nüzhetle evlenecek olan kişidir. Öğrenim görmüş, mesleğinde başarılı birisidir.

Nüzhet: daha çok yazarla birlikte olmak isteyen, doktor ragıp beyi sevmeyen birisidir…

 

 

yazar:  peyami safa

 

Roman yazarı ve gazetecidir. Psikolojik romanlarıyla tanınmıştır. Yazılarında dönemin siyasal etkilerinden etkilenmiştir. Cingöz recai adlı yazı dizisiyle ilgi toplamıştır. Psikoloji, sosyoloji, edebiyat ve felsefe alanlarında yazılar yazmıştır. Temel konu olarak insanların düşmüş olduğu kötü durumlardan ders çıkarmayı amaçlamıştır…

 

Eserleri::::.  Mahşer, sözde kızlar, canan, bir akşamdı


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.