DOLAR 17,9541 0.43%
EURO 18,5363 0.6%
ALTIN 1.032,330,26
BITCOIN 4368162,10%
Adana
30°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Domuz Gribi Değil, Altta Yatan Hastalıklar Öldürüyor
75 okunma

Domuz Gribi Değil, Altta Yatan Hastalıklar Öldürüyor

ABONE OL
07 Ocak 2016 19:19
Domuz Gribi Değil, Altta Yatan Hastalıklar Öldürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, domuz gribinin mevsimsel, risk grubunda olmadığınız sürece ateş düşürücülerle ve antiviral ilaç tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Alınacak basit önlemler ve bol C vitamini tüketimiyle domuz gribinden korunabileceğini vurgulayan Arıkan, ölümlerin daha çok astım, KOAH, kalp hastalığı, diyabet ve bağışıklığı baskılanmış hastalarda görüldüğünü belirtti.Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, bu sene görülen domuz gribi vakalarının geçen seneden çok olmadığını vurguladı. Ölümlerin daha çok astım, KOAH, kalp hastalığı, diyabetliler ve bağışıklığı baskılanmış olanlarda görüldüğünün altını çizen Arıkan, bu hastalıkları olanların risk grubunu oluşturabileceğini anlattı. Domuz gribinin adının toplumda, hastalıktan daha fazla korkuya neden olduğunun altını çizen Arıkan, “Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü, domuzlarda oluşan virüse çok benzediği için adına Domuz Gribi denmektedir. Hastalık belirtileri sadece domuz gribine özgü olmadığı için tanı konulması için hastanın yakın geçmişi, domuz gribi olan kişilerle temasta bulunup bulunmadığı ya da domuzların ve kümes hayvanlarının bulunduğu ortamlarda bulunup bulunmadığı araştırılır. Hastalardan alınan kan örnekleri, ildeki Halk Sağlığı Laboratuvarlarına gönderilip, gelen sonuçlar değerlendirilerek ayırıcı tanı konulmaktadır.” dedi.

‘CİDDİ VAKALARIN HEPSİ ATEŞLİ’

Hastalık belirtilerinin gribe benzemekle beraber, 3 günü geçen ve düşmeyen ateşli gribal vakalarda derhal hastaneye başvurulması gerektiğini ifade eden Arıkan, “Ciddi vakaların hemen hepsi ateşlidir. Hastaneye yatırılanlarda oran yüzde 90-95’e ulaşmaktadır. Hastaneye yatış ve ölüm oranı yüksek olan risk grubu, 6 yaş altı çocuklar, gebeler, her yaş grubundan kronik hastalığı olanlar, astım, KOAH, kalp hastalığı, diyabeti olanlar, bağışıklığı baskılanmış olanlar, REYE sendromu nedeniyle 19 yaş altı aspirin tedavisi alanlardır. En yüksek riski olanlar ise gebelerdir. Hastaneye yatışların ise çok önemli bir kısmını ise pnömoniler oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

‘DOMUZ GRİBİNDEN KORKMAYIN’

Risk grubunu oluşturan kişilerin aldıkları basit önlemlerle domuz gribinden korunabileceğini söyleyen Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, “Domuz gribinden korkmayın. Basit hijyen kurallarını uygulayarak, aşı yaptırarak, vitamin deposu doğal besinleri sıklıkla tüketerek ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak bu hastalıktan korunmak çok kolaydır. Eller sıklıkla sabun, su veya alkol içerikli kimyasallar ile yıkanmalıdır. İnsanlar ellerini yıkayamadıkları durumlarda, ağızlarına, burunlarına ve gözlerine elleriyle dokunmaktan kaçınmalıdırlar. Eğer öksürme gerekiyorsa ağız bir bez ya da kâğıt ile kapatılmalı ve kullanılan kâğıt ya da bez hemen çöpe atılmalıdır, ancak ciddi hastalık belirtisi olan hastaların hastaneye yatırılarak antiviral ilaç başlanması gereklidir.” şeklinde konuştu.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.