Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz. Yüce Türk Milletinin başı sağ olsun

Dört Yeni Element Periyodik Cetvelde Yerini Aldı

Dört Yeni Element Periyodik Cetvelde Yerini Aldı

Periyodik tablonun yedinci periyot sırası da resmi olarak doldu.

Rusya ve ABD ortak çalışmalarıyla keşfedilen 115, 117 ve 118 (atom numaralı) elementlerinin keşfi Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği(IUPAC) tarafından kabul edildi. IUPAC daha önceden 113 elementinin Japon bilim adamları tarafından keşfine onay vermişti. Yeni elementler iki çalışmada da daha hafif çekirdeklerin birbirleriyle çarpıştırılarak ortaya çıkan radyoaktif ağır elementlerin bozunmasıyla sentezlendi.

Rusya’da Ortak Nükleer Araştırmalar Merkezi(JINR) ile Kaliforniya’da Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı araştırmacılarının 115, 117 ve 118 elementlerinin keşfi kabul edildi. Bu merkezlerde gerçekleştirilen 2004 ve 2007 yıllarındaki deneylerle 113 elementinin de keşfi duyrulmuştu. Livermore’da nükleer ve radyokimya araştırmalarını yönlendiren Dawn Shaughnessy IUPAC’ın kararıyla çok sevindiğini söyledi.

IUPAC’ın üst düzey yöneticilerinden Lynn Soby yeni elementlerin onayına ilişkin bildirgeyi 2016’nın başlarında yayınlayacaklarını söyledi. Elementlerin isim ve sembol hakları keşfi gerçekleştiren gruplara verilecek. Keşfi daha önce olan 113 elementi Asyalı araştırmacılar tarafından isimlendirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN