Dost Yiğitlerle Sohbet – Biyosfer Birliğinden Mutlak Bire

Dost Yiğitlerle Sohbet – Biyosfer Birliğinden Mutlak Bire

Canlıların yaşadığı alana Biyosfer Denir. Biyosferde 3 tip canlı grubu vardır. Bunlar:
1- Üreticiler
2- Tüketiciler
3- Ayrıştırıcılar

Üreticiler yapısında klorofil molekülü bulunduran canlılardır. bu canlılar topraktan ya da bulundukları ortamdan aldıkları inorganik maddelerden organik madde üretirler.(fotosentez) fotosentezde 18 ATP üretilir. Kaynak Işıktır. Bu 18 ATP’nin tamamı fotosentez sırasında harcanır. Dolayısı ile fotosentez sırasında harcanan enerjinin üretimi için madde tüketimi sıfırdır. Bu olay bir molekül glikozun üretimi içindir. Oysa aynı bitki solunumunda bu glikozu parçalayarak net kazanç 38 ATP üretir. bunu fotosentez dışındaki canlılık faaliyetlerinde kullanılır.

Diğer taraftan yapısında klorofil bulunan bu canlılar suyun yapısındaki oksijeni moleküler oksijen çevirerek atmosfere verirler.
Dolayısıyla organik moleküllerin yapısında biriken enerjinin kaynağını Güneş oluşturmaktadır. Bu işleri en çok yapan canlılar elbetteki bitkilerdir. Her bitki adeta organik madde biriktiren ve oksijen üreten bir fabrika gibidir. Bu olay bitkilerin Bence en güzel meyvesidir. o nedenledir ki Peygamber Efendimiz bir hadisinde Şöyle buyurmuştur:” ağaç yetiştirmek hayırlı bir evlat yetiştirmek gibidir.”

Bitkilerin ortalama yüzde sekseni sudur. Geri kalan yüzde yirmi kuru ağırlığı %45,i karbon,%45i Işe oksijendir. Bunların kaynağı da karbondioksittir. Karbondioksit solunumun artık ürünüdür. Hiçbir canlı Ben bunu üretmem deme yetkisine sahip değildir. Üretmem diyen canlı kesinlikle ölür. o zaman da saprofitlerin yemeği olur. Geri kalan yüzde onun yüzde 6’sını hidrojen oluşturur. Onun kaynağı da sudur. Görülüyor ki bitkilerin %96 Sını insanın Hiç emeği olmadan direk Rabb’im yarattıklarına mükafat olarak veriyor. Geri kalan yüzde dördün bir buçuğunu azot, iki buçuğunda ise biyosferde bulunan elementler oluşturmaktadır. Işte Bizler bitkinin iyi gelişimini sağlamak için bu yüzde 4’ü ayarlamaya çalışıyoruz…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi 6 ve 7: Şeytan Kimdir? Sema'ed-dünya Neresidir?
Cenabı Allah Fatır Suresinin 27. Ve 28. ayetinde:” Allah’ın gökten su indirdiğini görmezmisin? Biz onunla renkleri çeşit çeşit ürünler yetiştiririz, dağlarda beyaz, kırmızı ve siyah, değişik renklerde tabakalar var etmişizdir. 28 insanlar, yerde yürüyenler ve davarlarda Böyle çeşit çeşit renktedirler. Kulları arasında, Allah’tan gerçekten korkanlar ancak bilgilerdir. Allah üstündür, çok bağışlayıcıdır.”

Zümer Suresi 21. Ayet:” Allah’ın, gökten bir su indirip, onu yerdeki kaynaklara yerleştirdiğini, sonra onunla türlü türlü Ekinler yetiştirdiğini görmez misiniz? Sonra onlar gürleşir, gurur ve sen de onları sapsarı görürsün, sonra da onları çerçöp e çevirir. Şüphesiz Bunlar da aklı başında olanlar için bir öğüt vardır.”

Tüketicilere gelince( insan bunlara dahildir) üreticilerin ürettiği maddeleri tüketerek hayatlarını sürdürürler.

Ayrıştırıcılar izle kurumuş yani çerçöp haline gelmiş bitki ve hayvan artıklarını amonyağı çevirerek yaşarlar. bu işlevi saprofitler yapar. Nitrit ve nitrat bakterileride tekrar bitkilerin alabileceği hale getirirler.

Dolayısı ile Yeni yağmurların yağmasıyla uygun nemi bulan tohumlar tekrar yeşerir. Adeta yeniden dirilirler. diğer elementlerde saprofitler tarafından hazırlandığından gelişme büyüme tamamlanıncaya kadar devam eder.

Biyosferde sayısı sayılamayacak kadar çok olan bu canlılar kendi içlerinde müstakil çalışırlar. öyle programlanmış larki; yaptığı işlerle Hepsi birbirinin ihtiyacını görür. Yani sayısı bilinmeyen bu kadar çok canlı hepsi tek hedefe yani Biyosfer bütünlüğünün korunmasına hizmet eder. Allahu Teala birliğinin Akli Delili olarak bu şekilde bazı durumları bire indirgenmiştir. trilyonlarca insan hücresinin DNA yapısının aynı olmasına rağmen insan sağlığının korunmasına hizmet etmesi gibi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi 6 ve 7: Şeytan Kimdir? Sema'ed-dünya Neresidir?

Sosyolojik olarak insan topluluklarında değişik meslek grupları var. Insanlar mesleklerini bilinçli şekilde bağımsız seçerler. ama sonuçta Her meslek toplumun bir ihtiyacını görür. Sonuçta bir birlik daha ortaya çıkar. toplumun bütün ihtiyaçlarının giderilmesi Birliği.

Cenabı Allah cariye suresinin3.4.5.6. Ayetlerinde şöyle buyuruyor:” göklerin ve yerin yaratılması unda, insanlara dersler vardır.4 sizin yaratılmanın da ve canlıların yeryüzünde yayılmasında, kesin olarak inanan kimseler için ayetler vardır.5 gece ile gündüzün birbiri ardından gelmesinde, gökten Allah’ın rızık vermek için yağmur indirip, ölümünden sonra yeri onunla diriltme sinde ve Rüzgarları yönetmesin de, aklını kullanan kimseler için dersler vardır.6 ( Ey Muhammed) İşte bu sana gerçek olarak anlattıklarımız, Allah’ın varlığının delilleri dir. Artık Allah’tan ve onun delillerinden sonra hangi söze inanırlar?”

Rabbim bizleri bu olaylardan ibretler alan ve hayatını Allah’ın emirleri doğrultusunda düzenleyen kullarından eylesin.AMİN
Hoşça kalın dostça kalın Benim dost yiğit kardeşlerim. Allah’a emanet olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın