KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Dost Yiğitlerle Sohbet – Dünya Ahiretin Tarlasıdır

Dost Yiğitlerle Sohbet – Dünya Ahiretin Tarlasıdır

Dünya hayatı ile ahiret hayatı birbirini takip eden iki hayattır. Birinin başlangıcına doğum, ikincisine ölüm demişiz. Oysa ölüm denilen durum ahiret hayatının başlangıcı Yani bir çeşit doğumdur. Ölümsüz, baki olan hayatta bu hayattır.
Dünya hayatı, ebedi hayatın kazanılacağı ve şekilleneceği yegane yerdir. Nitekim Cenabı Allah bir ayetinde:” doğrusu insanın çalışmasından başkası kendisinin değildir.

Necim suresi 39. Ayet.

Cenabı Allah bir başka ayetinde:” bir kar aramak üzere yeryüzünde Yollara düşeceğini, başka bir grubunda Allah yolunda çalışacağını bildi. O halde ondan ne kolay gelirse onu okuyun. Namazı kılın, zekatı verin, Allah’a güzel borç takdim edin. Kendiniz hesabına hayır olarak ne sunarsanız onu Allah katında daha hayırlı, sevap olarak daha büyük bulacaksınız. Hem Allah’a tövbe istiğfar da bulunun. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır. ”

Müzzemmil suresi 20 . Ayet.

Diğer bir ayetinde:” Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”zariyat s.56. A.
Görülüyor ki; Cenabı Allah bizlerin sadece kendisine kul olmamızı istiyor. Kişi Allah’ın kulu olduğunun bilincinde olursa, her ne yaparsa Allah için yapar. Allah için yapılan her işte ahiret için dünya tarlasına atılan bir tohum olur. Bunların meyveleri cennetlerdir.
Peygamber Efendimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor:” Ey insanlar! Allah karşısında Takva sahibi( sorumluluğunun bilincinde) olun ve dünyevi isteklerinizde mutedil davranın. Çünkü hiç kimse kendisi için takdir edilen rızkını yiyinceye kadar ölmeyecektir. Rızkı gecikse bile! Öyleyse Allah karşısında Takva sahibi olun ve dünyevi isteklerinizde mutedil davranın. Helal olanı alın, haram olanı terk edin.” İbni mace Ticaret 2

Yine Peygamber Efendimiz bir hadisinde:””

Zahit olmak( dünyaya rağbet etmemek) kişinin Helal olan şeyleri kendisine haram kılması veya malını dağıtıp tüketmesi demek değildir. Bilakis Zahit olmak elinde olan şeylere, Allah katında olanlardan daha fazla güvenmemek demektir.,” İbni mace züht 1
Başka bir hadisinde ise:” dünyada( kimsesiz) bir garip gibi yahut bir yolcu gibi ol.”

Buhari rikak 3

Hayat bir yolculuk değil midir? Aşık Veysel’in dediği gibi:” iki kapılı bir handa Gidiyorum gündüz gece.” Bu yolculuğu bitmeyecek hiçbir allahkulu yoktur. Kimse kendi yolculuğunun bitiş noktasını bilmemektedir. Bilinmeyen bu yolculuğun bitiş noktası bir nefes kadar yakın olabilir.

Bu hal bize her an ölümü hatırlatmalı. Ancak bu asla bir miskinlik kaynağı olmamalıdır. Çalışmayı kamçılayan bir kırbaç gibi olmalıdır. Ölüm Düşüncesi sonsuzluğu hayal etme nedeni olmalıdır. Bu şekilde sonsuzluğun azığını hazırlamak birinci hedefimiz olmalıdır.

Rabbim dünya hayatına ahiret azığı olacak işleri erken kullarından eylesin. AMİN

Hoşça kalın dostça kalın Benim dost Yiğit kardeşlerim. Allah’a emanet olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın