KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Dost Yiğitlerle Sohbet – İnsan ve İslâm

Dost Yiğitlerle Sohbet – İnsan ve İslâm

Insan biyolojik yapısı itibari ile birbirine eşittir. Ancak insan sadece maddesi ile bedeni ile insan olamaz. Onun insan olarak varoluşunun cismi ile birlikte Ruh ve manası tamamlar.

Nitekim kur’an-ı Kerim’de insanın nasıl yaratıldığı şöyle açıklanıyor:”O yarattığı her şeyi güzel yapan, insanı yaratmaya topraktan başlayandır. Secde suresi 7. Ayet.

” sonra onu düzeltip ruhundan ona üfledi. Size kulaklar, gözler ve kalpler verdi. Siz, ne kadar az şükrediyorsunuz! ( Secde suresi 9. Ayet)

Ayetten da anlaşılıyor ki rabbim ruhundan üfleyerek insanı insan yapmıştır.

Insan adeta zırhlı bir araca benzer. Bütün vücudu oluşturan dış deri ölü hücrelerden meydana gelmiştir. Adeta bu yapı dışarıdan gelecek mikrobik tehlikelerden insanı korur. Ağız burun göz kulak Yani beş duyu organları adeta dışarıya açılan pencereler dir. Bazen düşünüyorum gözyaşı şerbet yapısında olsaydı, kulak kiri böcekleri ve karıncaları kendine çeker bir yapıda olsaydı. Acaba nasıl olurdu… burun sıvısı ve burun kılları filtre gibi görev yapar. Burun sıvısı pekmez gibi olsaydı Acaba nasıl olurdu….
Oysa bunların hiçbirisi böyle olmamıştır. Yani insan her haliyle büyük bir mucizedir… bu durumlardan dolayı Allah’a ne kadar şükretsek azdır…

Bir başka ayette:” Ey insanlar! Eğer diriltilmek ten şüphe içindeyseniz( şunu iyi hatırlayın ki) biz sizin( Babanız Adem’i) topraktan, sonra( onun soyunu oluşturan sizi) dölden, sonra kan pıhtısından, sonra yaratılışı belli belirsiz et parçasından yaratık. Bunu size( ne halden ne hale geldiğinizi) bildirmek için( açıklıyoruz) dilediğimiz belirli bir süreye kadar rahimlerde durdururuz. Sonra sizi( oradan) bir bebek olarak çıkarırız. Sonra güç kuvvet sahibi olursunuz. Içinizden ki misi( erken yaşta) vefat ettirilir. Yine içinizden ki misin ömrün en kötü durumuna ulaştırılır. Biraz ilim öğrendikten sonra( öğrendiklerini unuttuğu, yeni) bir şey bilmesin diye( bunama çağına ulaştırılır.) Yeryüzünü de sönmüş kül halinde görürsün. Üzerine su indirdiğimiz zaman, hareket eder, kabarır, her güzel çiftten bitkiler bitirir” Hac Suresi 5. Ayet.

Bu ayette adeta yıllarda biyolojide anlattığımız embriyolojik gelişim safhaları açıklanıyor.

Bedeniyle, ruhuyla, maddi ve manevi çevresiyle insan, ilahi sanatın benzersiz mükemmel oluşumunu gösteren en büyük kanıtıdır.

Biyolojik yapısı ile aynı olan insanlar hür irade ile yaratılmıştır. Dolayısı ile iradesini olumlu kullanma ve kullanmamaları ile birbirinden ayrılırlar. Cenabı Allah Zümer suresinin 9 ayetinde:” hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Buyuruyor.

Insan, Allah katında diğer canlılar arasında müstesna bir yere sahiptir. Hatta bazı özellikleri itibarıyla meleklerden de üstündür. Bu üstünlük meleklerde olmayan bir ayrıcalığa sahip olmasından kaynaklanmaktadır ki; O da düşünme, akletme, muhakeme etme yeteneğidir. Cenabı Allah meleklerine Bakara suresinin 30. Ayetinde:” Rabbin meleklere, Ben yeryüzünde Muhakkak bir halife yapacağım dediği vakit( onlar cevap olarak)” Biz hamdinle tesbih eder ve seni ululayıp dururken, orada bozgunculuk yapacak ve kanlar akıtacak bir varlık mı yaratacaksın?” Dediler. O” Şüphesiz ben, sizin bilmediğiniz şeyler bilirim,” buyurdu.

Allah sâd suresinin 71. Ayetinde:”. Bir zamanlar Rabbin meleklere şöyle demişti:” haberiniz olsun ben, çamurdan Bir beşer yaratmak dayım”

Sâd suresinin 72. Ayetinde ise:” ben onu belli bir kıvama getirip düzelteyim ve ruhumdan üflediğim zaman, derhal ona secdeye kapanın,”

Allah katında meleklerine bile secdeye kapanın buyurduğu şerefli kılınan insanın şeref ve haysiyetiyle bağdaşmayan tutum ve davranışlar sergilemesi yasaklanmıştır. Bu bağlamda Allah’tan başkasına boyun eğmek, kul köle olmak, Hatta bunu andıracak hareketler yasaklanmıştır.
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir hadisinde:” Müslümanın kişilik Onur’u, malı ve kanı saygındır. Ona dokunulmaz. Takva( Allah’a karşı sorumluluk bilinci) işte şurada dır.,( kalptedir) Müslümanın, Müslüman kardeşini küçük görmesi, kötülük olarak ona yeter.” Tirmizi 18
Ey Dost Yiğit Kardeşim, kendine olumlu bir gözle bak. Kıymetini idrak et. Çünkü sen alemin özüsün. Bu kainatın göz bebeği olan insansın sen. O nedenledir ki yaratılan birçok şey sana hizmet etmektedir. Bütün bunların bir bedeli olmalı Değil mi? Allah’a Kul Ol. Emirlerini yerine getir. Hareketlerinde ölçü el nedir değil, Allah nedir olsun. Dünyaya denenmek için geldiğini unutma…..

Rabbim kendisine kulluğumuzu hakkıyla yerine getirenlerden eylesin. AMİN.

Hoşçakalın dostça kalın Benim dost Yiğit kardeşlerim. Allah’a emanet olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın